Vlada tvrdi da je nasilje nad migrantima laž medija i stranih udruga. Istodobno, krije izvještaj Vijeća Europe

Izvješće Odbora Vijeća Europe koji je u Hrvatskoj i BiH boravio u kolovozu, Vlada još ne objavljuje

07.04.2020., Zagreb - Nacionalni stozer civilne zastite odrzao je konferenciju za medije o najnovijim detaljima sirenja koronavirusa u Hrvatskoj. Ministar unutarnjih poslova Davor Bozinovic. Photo: POOL/CROPIX
FOTO: POOL/CROPIX

Usred drugog vala pandemije koja ubija pedesetak građana Hrvatske svakog dana, a Vlada, hvala na pitanju, i dalje nije baš sigurna što činiti, Ministarstvo unutarnjih poslova izabralo je baš sintagmu “drugi val” da se pokuša obraniti od optužbi za nasilje prema migrantima.

Tekst njemačkog Der Spiegela i pripadajući uznemirujući video, naime, prije šest dana su u MUP-u ocijenili tek dijelom drugog vala optužbi koje protiv Hrvatske iznosi niz nevladinih organizacija koje djeluju na području BiH. A zbog čega te organizacije iznose, jasno, neutemeljene optužbe protiv Hrvatske?

Ostaviti Hrvatsku izvan Schengena

“Cilj im je isključivo i samo diskreditirati Republiku Hrvatsku, negirati činjenice da Hrvatska ima pravo na zaštitu svojih granica, a konačni cilj je stvaranje pritiska i plasiranje negativne slike u javnosti kako bi se spriječilo donošenje odluke o našem članstvu u schengenskom prostoru”, veli se u prošlotjednom priopćenju MUP-a.

Iako u hrvatskoj Vladi inače imaju dosta ozbiljan problem s činjenicom da vrlo ozbiljni europski mediji sad već vrlo često izvještavaju o vrlo uznemirujućem nasilju nad migrantima, ovaj put je izgledalo da se Banskim dvorima – posrećilo. Baš koji dan prije spomenute vrlo ozbiljne afere je, naime, prema Vladi svoj izvještaj o postupanju Hrvatske prema migrantima odaslalo Vijeće Europe.

Melem na ranu?

Točnije, njegov Odbor za sprječavanje mučenja i nečovječnog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja čije je izaslanstvo boravilo pet dana u Hrvatskoj ovog kolovoza. Istražitelji Vijeća Europe tako su obišli nekoliko policijskih postaja na granici, Prihvatni centar za strance u Ježevu, te nekoliko migrantskih punktova u BiH, gdje su razgovarali, ali i izvršili liječničke preglede nad onima koji su tvrdili da su ih hrvatske snage silom vratile u BiH.

Ukratko, izvještaj specijaliziranog tijela Vijeća Europe zazvučao je kao potencijalni melem na ranu hrvatskoj Vladi koja se, eto, bori s drugim valom optužbi kojekakvih udruga koje, ukratko, žele spriječiti da Hrvatska uđe u Schengen.

Šutnja u Banskim dvorima

Međutim, izvještaj sastavljen još 5. studenog, Vlada, za razliku od ranije prakse – još nije objavila. Štoviše, ni na ponovljene upite (prvi je poslan još 12. studenog) Telegrama Vladi i MUP-u o tome može li se dobiti izvješće ili barem informaciju kad ga i kani li ga uopće Vlada objavljivati odgovora – nema.

Izvještaj nam nisu mogli dostaviti ni iz Vijeća Europe, objašnjavajući kako je njegov sadržaj povjerljiv i kako je na hrvatskoj Vladi odluka o tome kad će objaviti njegov sadržaj. “Neke zemlje su odlučile da će automatski objavljivati naše izvještaje čim ih dobiju, ali Hrvatska nije među njima”, stoji u službenom odgovoru koji smo dobili iz Odbora za sprječavanje mučenja i nečovječnog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja. Uz pojašnjenje da Vijeće Europe svakako ohrabruje zemlje da usvoje princip automatskog objavljivanja izvještaja.

Treći val?

Potencijalno sakrivanje iza povjerljivosti teksta, međutim, vladama se može lako i obiti o glavu. Kako su nam objasnili iz Odbora, postoji mogućnost da oni sami objave svoje nalaze, ako zemlja ne odluči učiniti javnim izvještaj i svoj odgovor na njega. “Ta mogućnost je u zadnjih trideset godina iskorištena devet puta. Hrvatska se dosad složila s objavom svih izvještaja koje smo joj poslali”, kaže se u odgovoru Odbora Vijeća Europe Telegramu.

Valjda će biti tako ipak biti i ovaj put. Jer, “treći val” ne zvuči dobro u niti jednom kontekstu.