Vlada je zbilja uvrstila kafiće među hitne službe. Time su dokazali licemjerje zabrane rada nedjeljom

Neće valjda HDZ-ovci pomrijeti ako se ne pojave nedjeljom na Cvjetnom trgu u Zagrebu na kavi?

FOTO: Pixsell

Posebno je licemjerno to što Vlada kao argument za zabranu rada nedjeljom ističe potrebu da radnici budu više sa svojim obiteljima, da “nedjelja primarno bude dan za odmor i obitelj”, a onda iz prava na prigovor savjesti izuzimaju kafiće. Oni koji rade u kafićima, valjda, prema Vladi, ne trebaju dan za odmor i obitelj.

Na posljednjem sastanku Gospodarsko-socijalnog vijeća, koje okuplja predstavnike sindikata, Vlade i poslodavaca ponovno se raspravljalo o zabrani rada nedjeljom, oko čega nije postignut konačni dogovor, ali su nakon sastanka otkriveni neke nove ideje – “priziv savjesti” za radnike koji ne žele raditi nedjeljom.

Ministar rada i mirovinskog sustava Marin Piletić, pojašnjavajući taj “priziv savjesti” do kraja je razotkrilo licemjerje Vladine odluke da zabrani rad nedjeljom. Pravo na priziv savjesti neće imati svi radnici. Neće ga imati oni koji, prema procjeni HDZ-ovaca, zbog “prijeke potrebe” kako je to definirao ministar ili “prirode posla” moraju raditi nedjeljom.

Pravo na priziv savjesti za rad nedjeljom nemaju liječnici i konobari

“Dakle, u slučaju određenih prometnih nezgoda zna se koje službe moraju izaći na teren. Kafići i čitav ugostiteljski sektor, kako priroda posla nalaže da se radi vikendima, mi smo turistička zemlja. Zamislite da nijedan ugostiteljski objekt ne radi vikendom. To nipošto ne bi bilo dobro ni za naše gospodarstvo”, rekao je Piletić.

I dok je sasvim jasno zašto moraju raditi policajci, vatrogasci ili medicinske službe, pomalo je smiješno da ministar uz bok njima stavlja i kafiće. Neće valjda HDZ-ovci pomrijeti ako se ne pojave nedjeljom na Cvjetnom trgu u Zagrebu na kavi? Zanimljivo je da Piletić kod kafića prepoznaje da smo turistička zemlja i da bi njihovo zatvaranje bilo štetno za ekonomiju.

Ali to vrijedi i za sve ostale djelatnosti. Isto vrijedi i za trgovce, pekare, kioske i bilo koju drugu djelatnost koja želi raditi nedjeljom – da nemaju posla na taj dan, sasvim sigurno ne bi radili.

Ljudi koji rade u kafićima valjda nemaju pravo biti s obiteljima

Posebno je licemjerno to što Vlada kao argument za zabranu rada nedjeljom ističe potrebu da radnici budu više sa svojim obiteljima, da “nedjelja primarno bude dan za odmor i obitelj”, a onda iz prava na prigovor savjesti izuzimaju kafiće. Oni koji rade u kafićima, valjda, prema Vladi, ne trebaju dan za odmor i obitelj.

Cijela ta ideja zabrane rada nedjeljom nije primjerena za zemlju poput Hrvatske, koja, kao prvo, dobrim dijelom živi od turizma koji čini preko 10 posto BDP-a. Osim toga, dugo smo se borili s iznadprosječnom nezaposlenošću i ne možemo si priuštiti da radi nečijih fiks-ideja administrativno zabranjujemo rad.

Teško je naći dobre argumente za zabranu rada nedjeljom

Također, Hrvatska je još uvijek vrlo slaba ekonomija, pri samom dnu na ljestvici zemalja Europske unije, po standardu smo tek na oko 70 posto prosjeka i teško se možemo uspoređivati s nekim bogatijim zemljama u kojima ne rade nedjeljom. Kao primjeri često se ističu Njemačka i Austrija, koje imaju ograničenja rada, no te zemlje sasvim sigurno nisu postale bogate zahvaljujući neradu – nego radu.

Dobre argumente za zabranu rada nedjeljom vrlo je teško naći, a ovo što govor ministri i Plenković – jasno je da u to ni oni sami ne vjeruju. Da vjeruju, onda bi rad zabranili svima, osim zaista hitnih službi. No, sasvim sigurno neće odustati od zabrane, koju pokušavaju provesti godinama. Jedina prepreka bi im mogao biti Ustavni sud, koji bi mogao srušiti zabranu, što se već događalo. Posljednji put 2009. godine.