Vladajuća koalicija u Federaciji BiH se raspala i više nema šanse za dogovor

Razlog raspada je izglasavanje izmjene načina upravljanja državnim tvrtkama

Željko Komšić
FOTO: AFP

Vladajućoj koaliciji u Federaciji Bosne i Hercegovine došao je kraj, najavio je predsjednik Demokratske fronte (DF) Željko Komšić i optužio HDZ BiH i Stranku demokratske akcije (SDA) za raspad vladajuće većine jer su u četvrtak u Sarajevu izglasale izmjenu načina upravljanja državnim tvrtkama.

“Ne ostavljam više nikakvu mogućnost za dogovor”, kazao je Komšić nakon što je vlada FBiH ranije u četvrtak glasovima ministara iz SDA i HDZ BiH usvojila odluku kojom je na vladu prenijela ovlasti upravljanja tvrtkama u većinskom državnom vlasništvu. To je dovoljan razlog za okončanje političkog partnerstva uspostavljenog nakon izbora u listopadu 2014. godine, rekao je Komšić.

Neki kažu da su to nepotrebne opstrukcije

Važnim tvrtkama poput elektroprivreda do sada je upravljalo ministarstvo energetike, rudarstva i industrije na čijem je čelu kadar DF-a Reuf Bajrović, a on se odlučno protivio izmjeni dosadašnjeg načina upravljanja i donošenja ključnih odluka. HDZ je pak uporno inzistirao na izmjeni kako bi u uprave javnih tvrtki imenovao svoje kadrove u čemu ga je SDA podupirao.

Predsjednik entitetske vlade Fadil Novalić (SDA) je nakon sjednice na kojoj je donesena sporna odluka optužio ministre iz DF-a za nepotrebne opstrukcije. “Stvorena je slika da se DF bori za depolitizaciju i demonopolizaciju imenovanja upravljačkih struktura u javnim kompanijama, a iza toga zapravo stoji brutalna borba za vlast u tim tvrtkama”, ustvrdio je Novalić.

Komšić je pak rekao da SDA-u i HDZ-u sada prepušta donošenje odluke o smjeni DF-ovih ministara i poručio da te dvije stranke mogu osigurati novu većinu u entitetskom parlamentu ako žele. “Vjerujem da će ministri iz DF-a raditi u tehničkom mandatu dok vlada i parlament FBiH ne imenuje nove ministre”, kazao je.

Nagađa se o mogućim zamjenama

Komšić je sugerirao da već postoje naznake političkog približavanja SDA i Saveza za bolju budućnost (SBB) Fahrudina Radončića koji bi onda mogao “uskočiti” na mjesto DF-a kao dio nove vlasti. Glasnogovornik SBB-a Omer Čevra u prvom je reagiranju bio suzdržan.

“SBB je ozbiljna stranka koja ima drugi najbolji rezultat u Federaciji BiH i ne čeka u hodniku da ispunjava Izetbegovićeve ili DF-ove želje. SBB će na razini rukovodstva i Glavnog odbora idućeg tjedna analizirati aktualnu situaciju”, kazao je Čevra.

U DF-u planiraju ostati partner u vlasti na državnoj razini uz ocjenu da je to nužno za provedbu reformi na kojima inzistira novi pristup Europske unije BiH. Uz DF, SDA i HDZ BiH vladajuću većinu na državnoj razini čine i Srpska demokratska stranka (SDS) te Partija demokratskog progresa (PDP).