Sudeći po izjavi Vladimira Šeksa, HDZ je počeo ozbiljno okretati leđa Karamarku

Nedavno je Šeks o Karamarku govorio drugačije

03.12.2015., Markov trg, Zagreb - Dolazak saborskih zastupnika na prvu konstituirajucu sjednicu osmog saziva Hrvatskog sabora. Vladimir Seks.
Photo: Marko Lukunic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Utjecajni HDZ-ov veteran Vladimir Šeks kazao je kako smatra da je najvećem nacionalnom interesu da Tomislav Karamarko odstupi, javlja novinarka HRT-a. Prošlog je tjedna Šeks za Globus kazao da ako padne Karamarko, pada i Vlade, te kako smatra da je malo vjerojatno da bi Karamarko odustao da na novim izborima vodi stranku.

“Do subote i sjednice Predsjedništva HDZ-a zastupao sam stajalište da Karamarko ne smije odstupiti jer bi to bilo priznanje krivnje, nevjerodostojnosti njegove politike i moralne odgovornosti. No, na sjednici Predsjedništva je nekoliko članova, među kojima i njegov zamjenik, inzistiralo da podnese ostavku. Na to se složila i činjenica da se 77 saborskih zastupnika pod svojim imenom i prezimenom izjasnilo da će glasovati za nepovjerenje Karamarku, utjecajni strani mediji bruje da je Vlada već faktično pala, a sva istraživanja javnog mnijenja govore da je Karamarko daleko najnepopularniji političar u zemlji”, objasnio je Šeks Hini zašto je promijenio mišljenje o Karamarku.

Rješenje za nastalu krizu

Šeks ne vjeruje u mogućnost da Karamarko kao mandatar dobije potporu većine u Saboru da sastavi novu Vladu. Kaže kako bi se nastavak i produljenje krize moglo izbjeći i ako bi premijer Tihomir Orešković podnio ostavku, no s obzirom na signale koji dolaze iz premijerova kruga, Šeks smatra da je to teško očekivati.

Upozorio je i kako HDZ još nije formalizirao najavljeni zahtjev da se premijeru u Saboru izglasa nepovjerenje. “Kada bi taj zahtjev danas ili sutra i došao u saborsku proceduru, Vlada može osam dana čekati s očitovanjem na taj zahtjev i tako odgoditi raspravu u Saboru do kraja idućeg tjedna”, kaže.

“Krene li se ka opozivu Oreškovića, treba izračunati ima li HDZ dovoljno ruku za to, s obzirom da iz SDP-a dolaze naznake da bi njihovi zastupnici mogli ostati suzdržani. Pokuša li premijera opozvati u Saboru i taj pokušaj ne uspije, HDZ isti prijedlog u proceduru ne može uputiti idućih šest mjeseci”, upozorava Šeks.

Na subotnjoj sjednici Predsjedništva HDZ-a zamjenik predsjednika HDZ-a Milijan Brkić stavio je na stol Karamarkovu odgovornost, ali je ostao u manjini. Član Predsjedništva Darko Milinović rekao kako je Karamarko još više ojačao, te “potpuno preuzeo stranku u svoje ruke”, no i ova kritika Šeksa govori drugačije.

Vodstvo stranke već su kritizirali europarlamentarci Davor Stier i Andrej Plenković, a na sjednici Središnjeg odbora nisu se pojavili mnogi članovi, uz dvojicu spomenutih europarlamentaraca, nisu došli ni Dubravka Šuica, niti šef HDZ-a Karlovačke županije Damir Jelić koji je i vodio Karamarkovu kampanju. “Imamo predispozicije da uđemo u novo preslagivanje”, rekao je sam Karamarko nakon sjednice Predsjedništva i rekao kako neće ići dalje s Mostom nego će pokušati pronaći novu većinu.