Vlasnik kuće na Baniji prijavio se za obnovu. A onda ju je država srušila, bez da ga je obavijestila

Ovo nije nije jedini ovakav slučaj u Majskim Poljanama, potvrdila nam je dogradonačelnica Gline Branke Bakšić Mitić

Stanje na terenu nakon uklanjanja kuće
FOTO: Telegram/Telegram

“Potres mi je uništio kuću, a ono što je ostalo, srušila je država. Bez mog znanja”, tako svoju priču o mukama s obnovom počinje Dario Padro.

Padro, koji inače živi u Zagrebu, vlasnik je kuće u Majskim Poljanama u Glini koja je teško oštećena u potresu. Kuću je kupio šest mjeseci prije razornog potresa koji je pogodio Baniju. U međuvremenu se prijavio za obnovu, a onda mu je Državni inspektorat (DIRH) srušio kuću, kako kaže, bez da je o tome direktno obaviješten. Da mu je kuća srušena doznao je od susjeda prošlog utorka, 7. ožujka.

“O tome nisam ništa znao. Iz Državnog inspektorata taj dan su mi poslali mail s rješenjem o rušenju i obavijesti da kuće više nema. Nitko me prije rušenja nije pozvao da barem izuzmem svoje stvari iz kuće – krevete, ormare, stolove, stolice, frižider, mikrovalnu pećnicu… Oštećen sam i za vrijednost cigli koje na tržištu neočišćene koštaju oko dvije kune po komadu kao i za vrijednost priključka struje za koji uredno svaki mjesec plaćam račune”, tvrdi Padro.

Pitali susjede, ne i njega

Govori kako je u telefonskom razgovoru s DIRH-om doznao da su se kod susjeda ranije raspitivali o njegovoj kući.

“Imali su snage i volje doći iz Siska u Majske Poljane i pitati moje susjede o kući, ali ne i mene, a imaju sve moje podatke. Državni inspektorat je rješenje o rušenju moje kuće stavio na oglasnu ploču Inspektorata u Sisku. Rješenje je na ploči stajalo od 16.12. do 27.12. prošle godine, a to moraju tako napraviti po zakonu”, tvrdi Padro.

Kuća gospodina Padre prije rušenja DIRH

Ističe kako je jedini način na koji je mogao doznati za rješenje Inspektorata taj da je ciljano išao provjeravati njihovu oglasnu ploču, no nije ni slutio da mu žele srušiti kuću.

Iz DIRH-a za Telegram objašnjavaju da je jedini zakonom propisan način na koji se rješenje o uklanjanju dostavlja vlasniku taj da se ono oglasi na oglasnoj ploči, a to je, kako kažu, i učinjeno. Padro kaže kako mu je to neshvatljivo i da ne vidi razlog zašto mu DIRH uopće nije pokušao dostaviti rješenje o uklanjanju kuće na njegovu adresu prebivališta u Zagrebu.

‘Doveden sam pred gotov čin’

Nakon što je rješenje postalo izvršno, 16. prosinca prošle godine, Padro je imao 30 dana da podigne tužbu pred nadležnim Upravnim sudom u Zagrebu. No kako nije znao za rješenje, rok za podnošenje tužbe je istekao pa smatra da je doveden pred gotov čin.

Padro dodaje da je Inspektorat donio odluku o rušenju jer je njegova kuća prijetila sigurnosti ljudi. Objašnjava da u blizini njegove kuće nema drugih objekata, u što smo se i sami uvjerili na terenu, pa mu nije jasno kako je njegova kuća mogla prijetiti nekome.

Stanje na terenu nakon uklanjanja kuće Telegram/Telegram

“Na parceli oko kuće posijan je tritikal – pšenoraž, što jasno dokazuje da se kuća i zemlja redovito obilaze, ali nikada nikakve oznake na kući o opasnoj građevini nisam vidio, a niti moji susjedi koji mogu o tome svjedočiti”, tvrdi Padro ponavljajući kako mu nije jasno da je kuća srušena bez njegove suglasnosti.

DIRH kuću proglasio opasnom

U DIRH-u tvrde da je Padrina kuća 10. prosinca prošle godine označena opasnom, a 20. veljače je građevinski inspektor na kuću stavio obavijest da će idućeg dana započeti s njenim uklanjanjem. Tvrde i da su se držali propisa prema kojem se objekt može ukloniti bez suglasnosti vlasnika ukoliko su oni procijenili da predstavlja prijetnju za sigurnost.

Padro se ne miri s takvim razvojem situacije. Pita se što će sada biti s obnovom njegove kuće s obzirom da je srušena i da se na njoj sada nema što obnavljati. Govori kako je prvo podnio zahtjev za obnovom i gradnjom Uredu za obnovu, ali je zahtjev odbijen jer u trenutku potresa nije imao prijavljeno prebivalište u Majskim Poljanama.

Stanje na terenu nakon uklanjanja kuće Telegram/Telegram

“Za rješenje o odbijanju od 10.01.2023. doznao sam tek 27.01.2023. kada sam zaprimio preporuku u pošti, ali sam prije toga po naputku Ureda za obnovu 24.01.2023. podnio zahtjev za popravak konstrukcije zgrade – organizirana obnova, jer mi je rečeno u Uredu za obnovu da na to imam pravo”, govori Padro.

Kako objašnjavaju u Ministarstvu graditeljstva, za organiziranu konstrukcijsku obnovu može se prijaviti osoba koja ima objekt na potresom pogođenom području, a da u tom gradu nema prijavljeno prebivalište.

Kuća imala Uporabnu dozvolu

“Dakle, rješenje DIRH-a o rušenju kuće doneseno je dok je još trajao postupak odlučivanja po zahtjevu o obnovi kod Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine”, tumači Padro te dodaje kako je kuća na dan rušenja imala valjanu Uporabnu dozvolu.

“U njoj se navodi da se građevina ne može rabiti s obzirom na oštećenja i da je dozvola izdana u kontekstu provedbe i ostvarivanja prava na obnovu. To nije uzeto u obzir prilikom rušenja jer, kako sam telefonski obaviješten od strane DIRH-a, ne postoji usuglašen sustav o razmjeni ovakvih podataka i informacija”, tvrdi.

S druge strane, Ministarstvo graditeljstva u odgovoru za Telegram tvrdi da su u stalnoj komunikaciji s Državnim inspektoratom koji im dostavlja sva rješenja o uklanjanju objekata. Padro ih demantira i govori da inače ne bi ni podnosio zahtjev za popravak konstrukcije zgrade na što ga je uputio Ured za obnovu Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine.

Stanje na terenu nakon uklanjanja kuće Telegram/Telegram

‘Ministarstvo ništa nije znalo’

“Cijelo vrijeme obilazim Ured za obnovu, što mogu potvrditi i djelatnice ureda, a termini mojih posjeta su također evidentirani na ulasku u sami Ured pa postoji evidencija o tome. Čak sam u Ured za obnovu predlagao da se osim organizirane konstrukcijske obnove od strane države, o mom trošku obnovi ostatak kuće i da to bude izvedeno sa svim protupotresnim pravilima”, tvrdi Padro.

“Naglašavam da sam zadnjih mjeseci u intenzivnim pregovorima s Ministarstvom prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, koje isto kao ni ja nije imalo nikakvih saznanja o tome da će mi ukloniti kuću koja ima Uporabnu dozvolu”, govori Padro.

Iz Inspektorata pak navode da je Padro Uporabnu dozvolu ishodio 10. veljače 2023. Objašnjavaju kako to nije bilo presudno za donošenje rješenja o uklanjanju kuće.

“U samoj Uporabnoj dozvoli piše: Uslijed prirodne nepogode potresa od 29. prosinca 2020. god. navedena građevina je jako oštećena, te ju je potrebno obnoviti ili ukloniti te se tom uporabnom dozvolom utvrđuje kako se navedena građevina ne može se rabiti s obzirom na oštećenja“, odgovaraju iz DIRH-a.

‘Institucije uopće ne komuniciraju’

Padro kaže kako je tvrdnja DIRH-a čisti dokaz da institucije ne komuniciraju jer inače ne bi ni izdavali dozvolu. Ističe i da je prema dokumentaciji koju je Telegramu dao na uvid vidljivo da je već mjesecima aktivni sudionik u procesu obnove te da kontinuirano radi sve što je u njegovoj mogućnosti da se obnova provede.

Da to nije jedini ovakav slučaj u Majskim Poljanama doznali smo od dogradonačelnice Gline Branke Bakšić Mitić. Kaže kako je na isti način srušena kuća obitelji koja je trenutno u Crnoj Gori.

Ni njih, tvrdi Bakšić Mitić, nitko nije obavijestio o uklanjanju kuće, iako uredno plaćaju sve komunalne naknade. Pokušali smo stupiti u kontakt s njima, no do zaključenja ovog teksta nisu odgovarali na naše pozive.