Vlasnik poliklinike optužen da je izdavao lažne covid potvrde: u ogroman skandal je upleten i jedan nogometni klub

Na optužnicu se može žaliti

FOTO: Davor Javorovic/PIXSELL/Ilustracija

Splitsko Općinsko državno odvjetništvo podiglo je optužnicu protiv ukupno šest osoba zbog lažnih covid potvrda te lažnih vozačkih i dozvola za oružje. Kako javlja Slobodna Dalmacija, izdano je ukupno 40 dozvola bez provođenja liječničkih pregleda.

Liječnika P. P. (67) koji je ujedno i direktor i vlasnik poliklinike u Splitu i Vrgorcu, tereti se u prvoj točki optužnice da je od prosinca 2020. godine pa do travnja 2021. godine bio potaknut od više osoba s ciljem da te osobe i njihove obitelji ostvare nepripadajuću korist.

P.P. je to učinio, izdao je više liječničkih svjedodžbi unatoč tomu što pojedinci nisu prošli preglede te je tako iskoristio svoj položaj i počinio četiri produljena kaznena djela zlouporabe položaja i ovlasti odnosno četiri kaznena djela izdavanja i uporabe neistinite liječničke svjedodžbe.

Optužnica nije pravomoćna

U drugoj točki optužnice opet se tereti vlasnik poliklinike, ali i njegov zaposlenik H. K. te predsjednik jednog otočnog nogometnog kluba. On je u ožujku 2021., stoji u optužnici, nazvao svog zaposlenika i zatražio da izradi i pečatom ovjeri uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti sportaša. Tako je sedmorici mladih nogometaša, sumnja se, omogućio sudjelovanje na sportskom natjecanju, nogometnom turniru, iako su bili svjesni da nisu obavili specijalističke preglede.

U trećoj točki optužnice vlasnik poliklinike se tereti da je na zahtjev 30-godišnjeg petookrivljenog, od svoje dvije zaposlenice od 25 i 29 godina zatražio da pečatiraju i tako ovjere neistinite potvrde o preboljenju COVID-19 za ukupno 24 osobe.

Posljednjom točkom optužnice tereti se ponovno vlasnik poliklinike da je na poticaj petookrivljenog sam izdao u siječnju 2021. još tri potvrde o preboljenju koronavirusa. Tužiteljstvo za vlasnika poliklinike i njegovih zaposlenika traži bezuvjetnu kaznu zatvora, a za ostalih četvero uvjetnu. Optužnica nije pravomoćna te je moguća žalba, piše Slobodna Dalmacija.