Nekad je nužno odabrati stranu

Vođa Podemosa distancirao se od Syrize, tvrdi da Španjolska (srećom) nije Grčka

Podemos se boji da će mu kriza u Grčkoj otjerati umjerenije birače

Španjolski ljevičarski pokret protiv politike stroge štednje Podemos, kojega su tijekom grčke krize često uspoređivali sa Syrizom, u utorak se distancirao od takvih tvrdnji. Vođa Podemosa Pablo Iglesias među prvima je čestitao Syrizi i premijeru Aleksisu Tsiprasu nakon nedjeljnog referenduma, ali je poslao jasnu poruku – Španjolska nije Grčka.

U Španjolskoj će se krajem godine održati parlamentarni izbori a Iglesias i Podemos na lokalnim su izborima prije nekoliko mjeseci ostvarili važne strateške pobjede. Sada su, piše Guardian, zabrinuti zbog sve teže situacije u Grčkoj jer strahuju da bi to moglo udaljiti birače centra od Podemosa.

Nema smisla povlačiti paralele

“Veliki smo prijatelji sa Syrizom ali, srećom, Španjolska nije Grčka” rekao je Iglesioas za radio Cadena Ser “Naša ekonomija ima puno veću težinu u eurozoni, imamo jaču državnu upravu i bolja nam je gospodarska situacija. Okolnosti su drugačije i mislim da nema smisla povlačiti paralele.”

Referendum je ocijenio kao korak naprijed za demokraciju u kojoj će grčki građani konačno dobiti mogućnost odlučivanja o mjerama štednje. “To je dobra vijest za Europljane i grčke građane” rekao je Iglesias “Grčki narod rekao je da želi promjenu, podržavaju vladu koja tvrdi da se stvari mogu napraviti drugačije.”

Možda se kriza neće širiti po periferiji

Te su izjave dovele u pitanje pretpostavke o širenju krize po periferiji eurozone jer je jasno da su umjereniji birači Podemosu važniji od radikalizacije stavova budući da su trenutno gotovo izjednačeni s vladajućom Narodnom strankom i oporbenim Socijalistima. Moraju pažljivo nastupati kad je riječ o Grčkoj da se eventualne loše vijesti iz te zemlje u Španjolskoj ne bi doživjele kao najava krize koja Španjolce čeka ako izaberu Podemos. Vladajuća stranka koristi grčki referendum da bi opravdala svoje odluke o ozbiljnim mjerama štednje.

Za razliku od Grčke, Španjolska je banke spašavala pomoću 41 milijarde dolara iz EU fondova i lani je izišla iz programa pomoći. Ekonomija raste sedam kvartala zaredom ali nejednakost u društvu je golema, a nezaposlenost nikako nemogu spustiti ispod 23.8 posto,što je najviše u EU nakon Grčke. Španjolski ministar financija Louis de Guindos rekao je da je ishod grčkog referenduma zakomplicirao stvari u eurozoni, ali da Španjolska “apsolutno ne razmišlja o grčkom izlasku iz eura.” Vlada je otvorena za pregovore o trećem programu pomoći.