Vodič kroz kaos u Americi: što se zbiva s glasovima, zašto Trump divlja i koji su mogući ishodi

Izvukli smo sve što u ovom trenutku treba znati o američkim izborima

Joe Biden waves goodbye while entering his vehicle in Scranton on Tuesday. 
Joe Biden visits the Union hall in Scranton Pa. on election day.
Biden in Scranton, US - 03 Nov 2020,Image: 567201932, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Amerika birališta zatvorena su u noći s utorka na srijedu po našem vremenu, no službenog pobjednika još uvijek nema; Trump divlja da je prevaren i pokraden, Biden poziva na mir i strpljenje, a Trumpovi odvjetnici najavljuju tužbe. Neki se glasovi još prebrojavaju, Trumpova prednosti u nekim saveznim državama se polako topi, a ovo su neka od ključnih pitanja za razumijevanje konteksta trenutnih zbivanja.

Tko je pobijedio?

Nitko. Prema projekcijama vodećih TV kuća i agencija, Biden trenutno ima veliko vodstvo u elektorskim glasovima, 253 prema 214. Za pobjedu je potrebno 270 elektora. S obzirom na to da se još uvijek prebrojavaju glasovi u nekoliko saveznih država – Arizona, Nevada, Pennsylvania, Georgia, Sjeverna Karolina i Aljaska – do pobjede mogu oba kandidata. Te države nose 71 elektorski glas.

Zašto glasovi još nisu prebrojani?

Ove je godine bila golema količina dopisnih glasova poslanih poštom prije nego su otvorena birališta, oko 100 milijuna ukupno u Sjedinjenim Državama. Mnoge savezne države imaju pravila ili zakone po kojima prebrojavanje takvih listića ne smije početi prije nego se otvore redovna birališta. To znači da su takvi glasovi brojani nakon što su izbrojani glasovi s biračkih mjesta, a zbog velike ukupne izlaznosti, došlo je do opterećenja sustava, pa i bizarnosti. U Wisconsinu se dogodilo da je jedan lokalni birački odbor ostao bez tinte za printer, pa su nekog morali slati u gradsku vijećnicu kako bi mogli nastaviti s radom.

Što je Bidenu potrebno za pobjedu?

Demokratski kandidat ima nekoliko realnih opcija. Najlakše bi mu bilo uzeti Pennsylvaniju, koja nosi 20 elektorskih glasova, pa bi odmah došao na 273. Ako izgubi Pennsylvaniju, u kojoj Trump još uvijek ima vodstvo od 200 tisuća glasova, Biden može osvojiti Arizonu, u kojoj ima osjetno vodstvo, što bi ga dovuklo na 264 glasa, pa bi mu bilo dovoljno osvojiti bilo koju od preostalih država.

Što je Trumpu potrebno za pobjedu?

Trumpu je ključnu osvojiti Pennsylvaniju. Bez nje, šanse su mu nepostojeće. Kada bi uspio zadržati vodstvo u Pennsylvaniji dok se izbroje svi glasovi, Trump bi došao na 234 elektora. Očekuje se da će u svakom slučaju osvojiti Aljasku, koja nosi 3 elektora. Trump bi svakako morao osvojiti Georgiju i Sjevernu Karolinu – 31 glas – u kojima Biden stoji vrlo solidno, te sačuvati Nevadu.

Što se sada točno događa?

Glasovi se prebrojavaju, a Trump tvrdi kako je došlo do velike izborne krađe. Po njegovom tumačenju, dopisni glasovi ne mogu biti legitimni ukoliko ih se broji nakon izbornog dana, jer to otvara prostor za ubacivanje lažnih listića. U američkom izbornom sustavu nije neuobičajeno da brojanje glasova traje nekoliko dana, zbog količine glasova i kompleksnosti sustava. Ukratko, Trump optužuje za krađu i najavljuje tužbe, Biden zove na strpljenje, a birački odbori prebrojavaju glasove. Neki od njih još danima neće imati sve glasove – Sjeverna Karolina možda tek za tjedan dana.

Zašto se Trumpova prednosti u nekim državama topi?

Veliki postotak dopisnih glasova pripada Bidenu, iz dva razloga. Prvo, to su mahom glasovi iz urbanih sredina, u kojima Biden stoji vrlo dobro, bez obzira na saveznu državu o kojoj se radi. Drugo, demokrati su bili puno skloniji korištenju dopisnog listića, između ostalog zato što Trump već nekoliko mjeseci provodi kampanju protiv takvog načina glasanja, pa su njegovi birači u većem broju izlazili na birališta.

Što Trumpov stožer realno može napraviti?

Trump ima zakonsko pravo tražiti još jedno prebrojavanje u pojedinim državama u kojima je razlika između njega i Bidena bila manja od 1 posto. To se dogodilo 2000. godine u Floridi, kada su George Bush mlađi i Al Gore išli u dodatna prebrojavanja u borbu za svaki glas (na kraju se umiješao i Vrhovni sud). Ta je izborna bitka trajala do početka prosinca, kada se, po američkom sustavu, moraju sastati elektori i odabrati novog predsjednika. To je krajnji rok do kojeg Trump može pokušavati osporiti rezultate i tražiti nova prebrojavanja glasova. Nije jasno kako bi mogao spriječiti da se u finalni rezultat uključe svi glasovi američkih birača.