Vojni analitičar: Putinu je jasno da klizi u katastrofu. Sad radi isto što je radio Hitler

Ukrajinski napad na Krim presudio je još jednom admiralu

FOTO: AFP

Kad generali pobjeđuju dobivaju odličja, idu na parade, slave se njihovi uspjesi. Međutim, postavlja se logično pitanje, zbog čega tolike smjene najviših vojnih zapovjednika? Koliko bi tek generala nogirao vlastodržac iz Kremlja da operacija ne ostvaruje zadane ciljeve?

Nastavlja se čistka visokih časnika Vojske Ruske Federacije. Vrhovni zapovjednik Vladimir Putin smijenio je admirala Igora Vladimiroviča Osipova, zapovjednika Crnomorske flote sa sjedištem u Sevastopolju, na okupiranom Krimu. Očito je nedavni napad na zrakoplovnu bazu Novofedorivka, kad je uništena najmanje polovica borbenih aviona 43. samostalnog avijacijskog puka Crnomorske flote, bila kap koja je prelila čašu.

Nakon nekoliko neuspjelih pomorskih desanata ruskih marinaca, ponižavajućeg potapanja admiralskog broda Crnomorske flote, raketne krstarice Moskva, protjerivanja ruske pomorske pješadije sa Zmijskog otoka i sramotnog otkazivanja proslave godišnjice ratne mornarice zbog napada ukrajinskog drona iz kućne radinosti na zapovjedništvo Crnomorske flote, gubitak najmanje 15 taktičkih bombardera Su-24 i Su-30 bila je gorka pilula koju vladalac iz Kremlja, ovoga puta, nije mogao progutati.

Prvi je pao Sergej Beseda

Smjenom zapovjednika Crnomorske flote s dužnosti je otišao i posljednji visoki zapovjednik Vojske Ruske Federacije koji je operativno zapovijedao ruskom invazijom na Ukrajinu.

Prva žrtva „uspješnog“ provođenja „spacijalne vojne operacije “ bio je šef petog odjela FSB, ruske tajne službe, general Sergej Beseda. Uhapšen je i stavljen u kućni pritvor. Uz njega je maknuto i njegovih 150 agenata koji su radili na pripremi invazije na Ukrajinu. Posto je FSB izravni nasljednik KGB, bivše tajne službe propalog SSSR-a, predsjednik Ruske Federacije Vladimir Putin neuspjeh je bivših kolega, prema nekim izvorima, shvatio je osobno.

Međutim, postoje i drugi, mnogo opipljiviji razlozi. Peti odjel ruske tajne službe FSB za pripremu svrgavanja demokratski izabrane vlasti u Ukrajini na raspolaganju je navodno imao budžet od oko dvije milijarde dolara. Dio je osigurala država, dok je drugi izvor sredstava za financiranje obavještajnih, diverzantskih, subverzivnih, financijsko-koruptivnih, političkih i propagandni aktivnosti dolazio od povlaštenih tajkuna. Velika je količina novaca potrošena, a rezultati su poražavajući.

Sljedeći je bio zamjenik zapovjednika Rosgvardije

Sljedeći na Putinovoj listi za odstrel našao se general-poručnik Roman Gavrilov, zamjenik zapovjednika Rosgvardije, ruske žandarmerije. Potpuno nespremni za vojne operacije, žandari su bili angažirani na istoku Ukrajine. Pretrpjeli su teške gubitke. Direktor Rosgvardije general armije Viktor Zolotov, inače i član Vijeća sigurnosti Ruske Federacije, ne samo da je smijenio, nego je i uhapsio svoga zamjenika zaduženog za operacije Rosgvardije u Ukrajini.

To me podsjetilo na akciju pripadnika Saveznog sekretarijata unutrašnjih poslova bivše država. Krajem lipnja 1991, godine, u košuljama kratkih rukava i naoružane Zastava pištoljima kalibra 7,65 milimetara, vojska je desantirala savezne milicajce u Sloveniju. Zadatak: preuzimanje nadzora nad graničnim prelazima. Netom po iskrcavanju iz helikoptera Mi-8 postali su zarobljenici Teritorijalne obrane Slovenije. Koliko se sjećam, nitko nije poginuo.

Smjene zapovjednika na terenu

Katastrofalni neuspjeh koje je doživio ruski zračni desant na aerodrom Gostomel, poznatiji kao Antonov International, kao i potpuno devastirane kolone ruskih padobranaca na prilazima Kijevu, bio je razlog smjene zapovjednika na terenu. Zapovjednik 98. gardijske desantne divizije, gardijski pukovnik Viktor Igorievič Gunaza smijenjen je koncem ožujka. Netom poslije, u travnju mjesecu, dužnosti je razriješen njegov kolega, zapovjednik 76. gardijske jurišne divizije general-major Sergej Čubarjkin.

Ipak, to nije spasilo zapovjednika zračno desantnih snaga general-pukovnika Andrej Serdjukova koji je od vrhovnog zapovjednika dobio nogu u lipnju 2022. Ruski padobranci, koji su predstavljali simbol snage, izdržljivosti i uvježbanosti ruskog vojnika, u prvim danima invazije bili prethodnica i najveće žrtve nekompetentnog i nesposobnog vojnog i obavještajnog sustava Ruske Federacije.

Njihove jedinice su desetkovane, a gotovo sva tehnika ostala pougljenjena u predgrađima Kijeva. To je sigurno dio povijesti koji neće biti dio spomen sobe devastiranih i osramoćenih zračno-desantnih postrojbi. Zbog pogrešnog načina upotrebe snaga glave su im došli ukrajinski domobrani.

Zapadni vojni okrug je potpuno zakazao

U izvršenje agresije na Ukrajinu bile su uključene snage svih pet vojnih okruga. Kao operativne osnovice poslužila su dva vojna okruga, zapadni i južni. Pored operativne koordinacije snaga, njihova je zadaća bila organizacija opskrbljivanja snaga Vojske Ruske Federacije unutar svoje zone odgovornosti.

Zapadni vojni okrug najmoćnija je vojno-teritorijalna organizacija u Rusiji nastala spajanjem Moskovskog i vojnog okruga Sankt Petersburg. Zapovjedništvo Zapadnog vojnog okruga dijeli zgradu s Glavnim stožerom ruske vojske na Dvorskom trgu u Sankt Peterburgu, ispred Zimskog dvorca. To je monumentalna neoklasicistička zgradu koju je projektirao Carlo Rossi u imperijalnom stilu, i obilježava rusku pobjedu nad Napoleonom u ratu 1812. godine.

Međutim, zapovjedništvo Zapadnog vojnog okruga nije se pokazalo dostojnim slavne prošlost impozantne građevine. Planski, organizacijski i logistički potpuno su zakazali unutar svoje zone odgovornosti. To je koštalo položaja zapovjednika Zapadnog vojnog distrikta general-pukovnika Aleksandra Žuravljova. Putin ga se riješio u lipnju 2022.

Iza Dvornikova Aleppo je ostao sravnjen sa zemljom

Zapovjednik Južnog vojnog distrikta general armije Aleksandr Vladimirovič Dvornikov, imao je nešto bolje rezultate. Zbog toga je u travnju 2022. godine postavljen za zapovjednika svih ruskih snaga u Ukrajini. Netko je trebao urediti kaos nastao nakon neviđene početne dezorganizacije agresorskih snaga. Mnogi su polagali nade u njega. Ruska propaganda nazvala ga je „Lav od Alepa“. Postao je prepoznatljiv po brutalnosti u Drugom čečenskom ratu.

Kao zapovjednik ruskih ekspedicijskih snaga u Siriji istaknuo se kao osobito bezobziran zapovjednik koji, bez obzira na civilne žrtve, upotrebljava sva raspoloživih sredstva za ostvarenje vojnog cilja. Iza njega je ostao Aleppo sravnjen sa zemljom. Za zasluge u Siriji dobio je orden Heroja Ruske Federacije. Iako je pri provođenju ofenzive u Donbasu nastavio u istom stilu beskrupuloznog i sirovog vojnika, kremaljski gospodar očito nije bio zadovoljan njegovim učinkom.

General armije Dvornikov, u svibnju je dobio je vritnjak kao zapovjednik svih ruskih snaga u Ukrajini. Zamijenio ga je general-pukovnik Genadij Valerjevič Židko. No, to nije kraj degradacije ”Lava od Alepa”. Putin se riješio „slavnog“ vojskovođe Dvornikova i kao zapovjednika Južne vojne oblasti već sljedećeg mjeseca. Pored Groznog i Alepa iza Heroja Ruske Federacije su ostali sravnjeni za zemljanom Lisičansk, Severodoneck i Rubižne.

Zamijenjene su desetine niže rangiranih oficira

Pored najviših vojnih dužnosnika zamijenjene su još desetine niže rangiranih oficira. Mogu li čistke zapovjednika bitno utjecati na tijek provođenja vojnih operacija? Vojska Ruske Federacije, u mnogim aspektima, opterećena je sistemskim greškama. Procesi odlučivanja u zapovjednom lancu toliko su složeni i birokratizirani da individualne smjene ne mogu puno pomoći. Potrebno je potpuno resetiranje. Svaka vojna birokracija nastoji sudjelovati u procesima odlučivanje, ali bez preuzimanja odgovornosti.

Ako je vojna birokracija još pri tome korumpirana, kao što je ruska, financijski interesi involviranih pojedinaca dodatno kompromitiraju efikasno odlučivanje. Već s osamnaest godina, kći ministra obrane Sergeja Šojgua, na svoje ime imala je uknjiženu vilu vrijednu osamnaest milijuna dolara!

Od početka rata ostala samo tri ključna čovjeka

Od svih istaknutih vojnih ličnosti s početka agresije ostala su samo tri ključna čovjeka. Ministra obrane general-armije Sergej Kužugetovič Šojgu još je na svojoj dužnosti. On pripada užem Putinovom političkom krugu. Za sada proživljava i načelnik generalštaba, general-armije Valerij Vasiljevič Gerasimov. Njegova smjena bila bi izravno priznanje nesposobnosti Vojske Ruske Federacije. U krug onih koji su još uvijek u milosti predsjednika Rusije nalazi se direktor Rosgvardije, ruske žandarmerije, general armije Viktor Zolotov.

Nakon razoružanja MUP-a i FSB-a, sve nevojne oružane formacije prebačene su u Rosgvardiju. Interventne snage, antiterorističke jedinice, granične postrojbe, specijalistički timovi, preko direktora Rosgvardije, pod izravnom su Putinovom kontrolom mimo državnih ministarstava i tajnih službi.

Što čeka Sokolova?

Što može očekivati novog zapovjednika Crnomorske flote, viceadmiral Viktora Nikolajevič Sokolova? Ako Vojske Ukrajine ima kapaciteta nastaviti napada kao što je bio onaj na zrakoplovnu bazu Novofedorivka, uskoro će gorjeti vojni zrakoplovi i na ostali aerodromima okupiranog Krima.

Nije isključen ni napad na Sevastopolj, glavnu luku Crnomorske flote. Kako ruska PZO ne može garantirati uspješnu obranu zračnog prostora iznad Krima, novi zapovjednik ima dvije opcije. Može ostati i biti na meti ukrajinskih raketa, ili može izvući što veći dio snaga radi smanjena rizika. U svakom slučaju, za sve nedostatke sustava on će snositi odgovornost.

Putin se ponašao kao i drugi diktatori

Diktatori za vojne neuspjehe uvijek okrivljuju zapovjednike. Nikad ne propituju svoju odluku o pokretanju osvajačkog rata. Za neuspjeh na Istočnom frontu Hitleru su uvijek bili krivi drugi. Nikad nije dovodio u pitanje svoju suludu ideju napada na SSSR. Nakon propasti prvog napada na Finsku, Staljin je dao strijeljati glavnozapovjedajućeg generala. Ne može se očekivati da će predsjednik Ruske Federacije Vladimir Vladimirovič Putin ikad dovesti u pitanje svoju ideju napada na Ukrajinu.

Moskva i dalje tvrdi, a slijepi Putinovi sljedbenici vjeruju, kako se „specijalna vojna operacija“ odvija po planu i da se „ostvaruju zadani ciljevi“. Kad generali pobjeđuju dobivaju odličja, idu na parade, slave se njihovi uspjesi. Međutim, postavlja se logično pitanje, zbog čega tolike smjene najviših vojnih zapovjednika? Koliko bi tek generala nogirao vlastodržac iz Kremlja da operacija ne ostvaruje zadane ciljeve?