Vojni analitičar Tabak za Telegram: 'Javnost bi trebala biti bolje upoznata s rizicima mirovnih misija, tamo je aktivno bojište'

Pokušaji mirovnih pregovora 'nemaju previše utjecaja na borbenu sezonu', kaže

Gotovo dva desetljeća od početka borbi, Afganistan je „još uvijek aktivno bojište”, u kojem „nema velikog prekida u operacijama” i gdje pokušaji mirovnih pregovora „nemaju puno utjecaja na borbenu sezonu”. Procjenjuje to Igor Tabak, vojni analitičar portala Obris – obrana i sigurnost, nakon napada na hrvatske vojnike u blizini afganistanskog glavnog grada Kabula.

Ministarstvo obrane jutros je izvijestilo o napadu bombaša samoubojice na vozila u kojima su bili hrvatski vojnici. Jedan je vojnik umro, dok druga dvojica nisu životno ugrožena. Ova tragedija skrenula je ponovno fokus hrvatske javnosti na Afganistan, gdje Hrvatska u mirovnim operacijama sudjeluje od veljače 2003. godine.

Rat koji traje

Analitičar Tabak podsjeća, da je – iako Afganistan nije u fokusu javnosti – riječ o „tekućem ratu” u kojem od siječnja 2015. godine, nakon što je završena mirovna operacija ISAF (u kojoj je Hrvatska također sudjelovala), većinu tereta ratovanja nose afganistanske snage. „Radikalno je smanjen broj međunarodnih vojnika”, a oni koji su ostali, uglavnom se bave mentoriranjem, ističe Tabak.

Hrvatski vojnici koncentrirani su, veli, oko glavnog grada Kabula i u Mazar-e-Sharifu. No, što se rizika tiče, to „ne mijenja suštinski na stvari”. Zato što su i ti gradovi „poprišta borbi i napada”, navodi vojni analitičar.

Primjerice, prošlog petka je u napadu bombaša samoubojice u glavnome gradu poginulo osmero ljudi, a više od 30 ih je ranjeno. Prema navodima medija, napad se dogodio blizu ulaznih vrata u sveučilišni kampus. „Uz klasično ratovanje, u Afganistanu su još uvijek problem i improvizirane eksplozivne naprave i bombaši samoubojice”, ističe Tabak.

Premalo rasprave u javnosti

Afganistan nije jedina država u kojoj hrvatski vojnici trenutno sudjeluju (ili se planira njihovo sudjelovanje) u mirovnim misijama. Prije nepuna dva tjedna Hrvatski sabor – koji mora dati pristanak za upućivanje hrvatskih vojnika u operacije u inozemstvu – glasovao je o nekoliko takvih odluka. Jedna od njih predviđa, primjerice, slanje vojnika u Kuvajt i Irak.

Tabak, međutim, upozorava da se u javnosti nedovoljno ozbiljno raspravlja o sudjelovanju hrvatskih vojnika u misijama u inozemstvu, ali i o situaciji na terenu, u područjima u koje vojnici odlaze. Ozbiljna rasprava je nužna, smatra analitičar, kako bi „javnost dobila bolji dojam o razinama rizika koji čeka te ljude”.