Nekad je nužno odabrati stranu

Vojni komentator: Ukrajinci imaju još 10 dana, Putinu prijeti scenarij zbog kojeg je Staljin izgubio desetke tisuća vojnika

Svima je jasno da je ruska pobjeda u ovom ratu potpuno izlišna

FOTO: AFP

Početak organiziranog izvlačenja civila iz samog grada Hersona na teritorij pod kontrolom okupatora ne znači automatsko napuštanje i borbenih položaja. Preostali civili, na okupiranom području zapadno od Dnjepra, samo su opterećenje za ionako limitiranu rusku logistiku

Prema vijestima iz ukrajinskih izvora, Združene snage Ukrajine pokrenule su treći val ofenzivnih djelovanja prema istoku za oslobođenje Luganske oblasti. Načelnik Vojne uprave Luganske oblasti, Serhij Haidai, očekuje “dobre vijesti” iz trenutno okupiranih gradova Svatove, Kremina i Rubižne u bliskoj budućnosti.

Prema njegovim riječima, ne treba očekivati da će sutra biti oslobođena cijela Luganska oblast. Međutim, napredak je značajan. Iako je bitka intenzivna, osvajači se evakuiraju iz svih naselja. Uskoro, vjerojatno već sutra, primit ćemo uzbudljive vijesti iz Svatova, Kremine i Rubižne. Načelnik Oblasne vojne uprave rekao je da su se kolone osoba koje su željne napustiti nekoliko zajednica Luganske oblasti protezale nekoliko kilometara.

Rusi kopaju rovove već danima

U nadi da će zadržati okupirana područja, Vojska Ruske Federacije izvodi obimne fortifikacijske radove na Luganskom frontu. Moćni inženjerijski strojevi uređuju obrambene linije već danima. Rovokopač BTM-3 već je iskopao nekoliko kilometara tranšeja oko gradova Kremine na lijevom i Svatove na desnom krilu ruskih obrambeni položaja.

Ispred rovova postavljaju se dvostruki nizovi protuoklopnih prepreka, armirano-betonskih piramida, koje se u žargonu nazivaju zmajevi zubi. Treću liniju fortifikacije izrađuje specijalizirani opkoparski stroj MDK-3. Kopa se protutenkovski rov širine 3,7 i dubine 3,8 metara.

Obrambene crte dopunjavaju se postavljanjem protutenkovskih i protupješadijskih minskih polja. Obim i intenzitet radova ukazuje na dvije činjenice. Iako na papiru ima daleko više tenkova i oklopnih transportera, Vojska Ruske Federacije nema na raspolaganju manevarske snage spremne za borbu na prostranim ravnicama istočne Ukrajine.

Izvjesno oslobođenje Svatove

Drugi zaključak koji se nameće jest obrana kao pretežiti način borbenog djelovanja ruskih snaga na istoku u narednom periodu. Međutim, ruski okupatori uređuju obrambene položaje i oko grada Starobilsk, šezdeset kilometara istočno od sadašnje linije fronta. Natjerali su civile da kopaju rovove. Ipak, zbog ukrajinskog napredovanja, ruski inženjerci neće stići obaviti sve potrebne radove.

Naime, ukrajinska vojska već je izašla na cestovnu komunikaciju P07 koja vodi od Kupjanska za Svatove. U tom smislu i oslobođenje grada Svatove, cestovnog prometnog čvorišta, postaje vrlo izvjesno. Prema nepotvrđenim izvorima, Združene snage Ukrajine već su oslobodile Svatove. Ako se to pokaže točnim, sljedeći pravac prodora ide prema Starobilsku.

Uzimanjem ovog grada prekinula bi se svaka željeznička veza Luhanska i Donjecka s Belgorodom. To bi dodatno zakompliciralo logistiku agresorskih snaga.

Ukrajina ima rok od 10 dana

Pauza, nastala napadnim djelovanjem Združenih snaga Ukrajine prema istoku, izazvala je potrebu za popunom i zamjenom jedinica, organizacijom logistike i pregrupiranjem snaga sukladno novoj taktičkoj situaciji. U odnosu na početne položaje, neke ukrajinske postrojbe udaljile su se i preko stotinu kilometara prema istoku.

No izgleda da je pauzi došao kraj. Prema vremenskim prognozama, ukrajinska strana ima još desetak dana suhog vremena. U takvim uvjetima do punog izražaja mogu doći manevarske sposobnosti ukrajinskih oklopno-mehaniziranih snaga i jurišnih, visoko pokretnih timova koji prave destrukciju u ruskoj pozadini.

Operativni zastoj ofenzivnog djelovanja protivnika, ruske snage nastoje iskoristiti za konsolidaciju obrane, prvenstveno žurnim uvođenjem u borbu friško mobiliziranih rezervista. I rusko vojno rukovodstvo svjesno je nespremnosti nabrzinu pokupljenih snaga. Kakva je njihova spremnost govore prvi videozapisi zarobljenih rezervista.

Rusi pokušavaju s protuudarima

Potpuno zbunjeni, bez vodstva, više liče na slučajnu skupljenu grupu seoskih žicara, koji su prije nego što su mobilizirani, melankolično ispijali iz tegla mješavinu čistog alkohola i vode ispred nekog seoskog dućana Irkutske oblasti.

Zbog toga, s nešto malo preostalih borbeno sposobnih jedinica, Rusi nastoje aktivnom obranom oslabiti, odnosno odgoditi nastavak ukrajinske ofenzive dublje u Lugansku oblast. Izveli su ograničeni protuudar od smjera Kremine prema Limanu. Očito žele kupiti vrijeme i prostor radi bolje organizacije obrane Kremine i dalje prema Severodonjecku. Rezultati polovični.

Prema ruskim izvorima, Združene snage Ukrajine za prodor u Lugansku oblast pregrupirale su oko 40.000 vojnika. Procjena je vjerojatno pretjerana, ali prve skupine ukrajinskih vojnika već su prodrle u Svatovski okrug.

Teške borbe u Hersonu

Na Hersonskom frontu, nakon raspada ruske obrane na sjeveru, preostale snage Vojske Ruske Federacije povukle su se prema jugu uglavnom organizirano. Niti jedna ruska postrojba nije ostala u okruženju, a količina izgubljene tehnike znatno je manja nego na sjeveroistoku. Ipak se tu radilo o profesionalnim zračno desantnim snagama. Povlačenjem na liniju Singurivka – Borozenske – Milove, Rusi su skratili dužinu fronta za polovinu. To im je stvorilo mogućnost organizacije kompaktnije obrane, bez neobranjenih međuprostora.

Ukrajinske snage pokušale su prvo nastaviti prodor desnom obalom Dnjepra. Odbijeni su uz podršku ruske artiljerije s desne obale. Sljedeći pokušaj ukrajinskog proboja dogodio se na središnjem dijelu novo uspostavljenih ruskih obrambenih položaja. I ovaj pokušaj završio je neslavno.

Prema nepotvrđenim izvorima ukrajinske strane, samo u jednom napadu na centar, izgubljeno je trideset tenkova i velik broj oklopnih transportera. Uz već poznatu učinkovitost ruskog topništva, izravan angažman jurišnih helikoptera Ka-52 vjerojatan je razlog velikih gubitaka ukrajinskog oklopa. Onda su Rusi pokušali protuudar prema mjestu Davidov Brid. Ukrajinska strana glatko je anulirala ruski napad.

Rusi u danu izgubili 4 helikoptera

Svjesni da napadaju relativno dobro organiziranu obranu, ukrajinske snage su iskoristile kvalitativne prednosti svoje cijevne artiljerije, bolja preciznost i veći domet. Američkim haubicama M777 i satelitskim vođenim granatama, sa sigurne udaljenosti, nekoliko dana uništavali su pojedinačne artiljerijske jedinica ruske obrane.

Za novi pokušaj proboja prema jugu, Ukrajinci su također ojačali trupnu protuzračnu obranu. Rezultat je za Ruse bio poražavajući. U jednom danu izgubili su četiri jurišna helikoptera Ka-52 Aligator na Hersonskom frontu. Ukrajinci nastavljaju s manjim napadajima, uglavnom na centru, u nekoliko pravaca ali bez izraženog težišta.

Očito se do jesenje operativne pauze želi očistiti dio okupiranog teritorija između rijeka Dnjepar i Inhuletsk. Ipak, treba imati na umu da je na ovom dijelu ratišta ruska obrana organizirana na nekoliko linija i bolje utvrđena.

Civili su opterećenje za vojsku

Uz to ruske snage stalno šalju pojačanja zapadno od Dnjepra. Iako i dalje imaju problema sa snabdijevanjem, uspjeli su osposobiti prijelaz preko brane na Dnjepru kod Nove Kahovke. Umjesto srušenog mosta, napravili su masivni pješčani nasip koje se ne može lako eliminirati napadanim raketama iz HIMARS-a.

U takvim uvjetima, za Ukrajince je bolje opet prijeći na taktiku iscrpljivanja nego izravnim prodorima razbiti dobro utvrđene ruske linije. U svakom slučaja, hersonski front i dalje ostaje aktivan.

Početak organiziranog izvlačenja civila iz samog grada Hersona na teritorij pod kontrolom okupatora ne znači automatsko napuštanje i borbenih položaja. Preostali civili, na okupiranom području zapadno od Dnjepra, samo su opterećenje za ionako limitiranu rusku logistiku.

Ruska vojska napreduje oko Bahmuta

Na ostalom dijelu fronta Rusi su ostvarili neka taktička napredovanja oko grada Bahmuta u Donjeckoj oblasti. Izgleda da bi grad, nakon tri mjeseca borbi, mogli staviti u poluokruženje. S ruske strane tamo napadaju plaćenici grupe Wagner, nedavno ojačani novopridošlim borcima prikupljenim po ruskim kaznionicama. Pa čak da Ukrajinci napuste Bahmut, to ne bi imalo nikakvog značajnog utjecaja na borbena djelovanja na ostatku ukrajinskog ratišta.

Dakle, obrana je definitivno jedini način izvođenja borbenih djelovanja za koje su Rusi sposobni. Obrana do sada osvojenih područja jedini je cilj. Njihovi najveći problem i dalje ostaju ljudi. Procurila je vijest da je na ruskoj strani, bez lokalnih martićevaca, od 24. veljače 2022. godina poginulo, nestalo, umrlo od bolesti i trajno onesposobljeno za vojnu službu oko 90.000 pripadnika Vojske Ruske Federacije.

Uvođenje u borbu nespremnih i slabo opremljenih rezervista samo će povećati ljudske gubitke na strani napadača. Zavareni limeni kovčezi, koji će sve masovnije stizati na razna odredišta diljem Ruske Federacije, imat će pogubniji učinaka na ratno raspoloženje stanovništva nego sve međunarodne sankcije.

Noćna mora za vladara u Kremlju

Izostanak obećane brze i lake pobjede, uskoro će postati noćna mora mnogih ruskih obitelji, a ne samo za vojno i političko rukovodstvo u Moskvi. Vrlo brzo počet će se topiti pozitivan učinak nakon masovnih udara po Ukrajini, koje je s oduševljenjem primilo rusko javno mnijenje. Ukrajinci već postižu solidan učinak u obaranju projektila. Proizvodnja novih ne može zadovoljiti potrebe potrošnje. A i Ukrajinci su počeli uzvraćati istom mjerom.

Također, postavljenje generala Sergeja Surovikina zapovjednikom Združene grupe snaga u područjima ”specijalne vojne operacije”, osim trenutnog propagandnog učinka, neće donijeti ništa novo, osim možda dodatne brutalnosti. Glavne su mu odlike surovost i bezobzirnost. Ništa novo za generale Vojske Ruske Federacije.

Ukrajinski gubici nisu mali, ali oni imaju cilj i smisao jer se brani i oslobađa svoja zemlja. To je značajna prednost koju ruski vojnici nikad neće moći preokrenuti u svoju korist.

Ukrajince čeka teška zima

Međutim, zahvaljujući masovnim udarima pripadnika „bratskog“ naroda po civilnoj infrastrukturi, milijuni ukrajinskih civila mogli bi imati jako teško zimu. Toliko tešku da će cijela generacija razviti duboki osjećaj mržnje prema, do jučer, bliskom narodu. Teško, ali Ukrajinci će preživjeti zimu. Nažalost, mržnja će ostati.

Svi su izgledi da će nadolazeća zima dodatno uzeti mnoge ruske živote. Iz ruskih skladišta ratne rezerve nedostaje milijun i petsto tisuća zimskih uniformi! Na drugoj strani, Ukrajinci samo od Kanade dobivaju 550.000 odora za zimske uvjete.

Staljin je u napadu na Finsku, u zimskom ratu 1940. godine, izgubio 150.000 vojnika. Više od polovice stradalo je od smrzavanja. Koliki je prag prihvatljivosti ljudskih gubitaka za vladara iz Kremlja da bi zaustavio osvajački rat? To nitko ne zna. Ovu će zimu pokušati pregurati do proljeća s malodušnim, nemotiviranim rezervista u rovovima uzduž tisuću kilometara fronta. Ali to je samo odgoda kraja rata i produžetak njegove vladavine. Svima je jasno da je ruska pobjeda u ovom ratu potpuno izlišna.