Objavljena kazna za vojnikinju kojoj je prijetilo 5 godina zatvora zbog snimke potresa u zgradi MORH-a

Kazna joj je izrečena nakon što je na sudu priznala krivnju

29.12.2020., Zagreb - Vojnici ciste cigle koje su popadale uslijed potresa. Photo: Marko Prpic/PIXSELL
FOTO: Marko Prpic/PIXSELL

Na sedam mjeseci uvjetno, uz rok kušnje od dvije godine, nepravomoćno je osuđena 26-godišnja vojnikinja koja je članovima svoje obitelji poslala snimku zaslona nadzornog sustava MORH-a i tako, utvrđeno je, odala tajne podatke. Kazna joj je izrečena nakon što je na sudu priznala krivnju. Objasnila je da je bila uplašena i pod stresom, te nije bila svjesna da čini kazneno djelo.

Ipak, odavanje tajnih podataka sankcionira se Kaznenim zakonom koji za to propisuje i do pet godina zatvora.

Sud je zaključio da će i uvjetnom osudom biti ispunjena svrha kažnjavanja. Do sada nije osuđivana, mlada je, profesionalno neiskusna. “Sve to dovelo je do ovog kaznenog djela, ali vijeće smatra da će joj u uvjetna kazna biti dovoljna”, poručio je na kraju sudac Vjeran Blažeković.

Tajni podaci iz sustava

Osuđena vojnikinja presnimila je trenutak Petrinjskog potresa, u kojem je, kao što je poznato značajno oštećena MORH-ova zgrada na Trgu Petra Krešimira IV. Idući dan, dakle 30. prosinca 2020. snimku potresa proslijedila je jednoj svojoj prijateljici, te članovima svoje obitelji.

Sud je utvrdio da to nije smjela napraviti budući da su podaci iz MORH-ovog nadzornog sustava tajni. Propisuje to Zakon o tajnosti podataka, a MORH-ove snimke imaju stupanj tajnosti ‘ograničeno’. Vojnikinja je na osnovu tog zakona bila dužna čuvati tajnost tih podataka, no ona ih je ipak putem WhatsApp-a proslijedila neovlaštenim osobama.

Vojna policija već par tjedana kasnije prijavila je 26-godišnjakinju Županijskom državnom odvjetništvu u Zagrebu. Danas stiže nepravomoćna presuda.

Je li znala što radi?

Vojnikinja je u svojoj obrani priznala da je nedugo nakon potresa bila u uredu zapovjednika Nadzornog centra, gdje je presnimila trenutak potresa. Potvrdila je i da je snimku proslijedila dalje.

“Nisam bila svjesna da činim kazneno djelo, jer sam taj dan zbog cijele situacije bila pod stresom i uplašena. Znala sam da se radi o tajnim snimkama, no nisam razmišljala da činim nešto nezakonito”, ispričala je u obrani.

Snimke ključni dokazi

Njezin zapovjednik potvrdio je da je nakon što je zaposlena u MORH-u prošla sigurnosnu edukaciju u sklopu koje je upoznata s pravilnim postupanjem s klasificiranim podacima. Unatoč tome, snimku je dan nakon Petrinjskog potresa pokazala čistačicama u MORH-u koje su pak komentirale kako je od urušenih dijelova zgrade na Trgu kralja Petra Krešimira IV umalo stradao jedan vojni policajac.

Sve to potvrđeno je i snimkama nadzornih kamera iz MORH-a. Naime, one su snimile 26-godišnjakinju kako u sobi u kojoj se nalazi Nadzorni sustav stoji kraj ekrana sa svojim mobitelom uperenim prema njemu. Osim toga, snimljena je i kako s čistačicama razgovara na ulazu u zgradu MORH-a.