Von der Leyen sklopila novi tajni ugovor s Pfizerom o cjepivu protiv covida. Tko ne želi milijune novih doza, plaćat će penale

Samu vijest o novom dogovoru Bruxelles je pokušao sakriti, navodeći je tek kao usputnu zabilješku

President of the European Commission Ursula von der Leyen delivers a keynote address on EU-China relations dubbed "De-risking, not de-coupling Europe and China at this watershed moment" at the European Policy Centre (EPC) in Brussels, Belgium, on March 30, 2023. (Photo by Valeria Mongelli / AFP)
FOTO: AFP

Europska unija i farmaceutska kompanija Pfizer postigli su dogovor o izmjeni ugovora o nabavi cjepiva protiv covida-19, no detalje ugovora skrivaju od očiju javnosti, piše Politico.

Dogovor je postignut nakon mjeseci pregovora i pritiska europskih vlada na Bruxelles da riješi problem golemih količina cjepiva koje po ugovorima i dalje stižu – unatoč drastičnom padu broja zaraženih i interesa za cjepivo.

Aneksom ugovora čije je sklapanje kao usputna zabilješka objavljeno u priopćenju EK u petak, umanjena je količina doza koju EU mora kupiti, no ne zna se o kojem postotku je riječ, ali zna se da je ključni dio pregovora bio plaćanje naknade svake neisporučene doze. Poznato je da oko polovice od prvih 900 milijuna doza iz ugovora još nije isporučeno te da je dogovoreno da se ostatak isporuči u naredne četiri godine, umjesto do kraja 2023. godine.

Nedostatak transparentnosti od početka

Europska komisija ne otkriva novi broj doza koje zemlje članice moraju kupiti, a velom tajne obavijeni su i financijski uvjeti izmijenjenog ugovora, odnosno iznos naknade za svaku otkazanu dozu. Podsjetimo, originalan ugovor potpisan je u svibnju 2021. i obvezao je EU da kupi 900 milijuna doza cjepiva Pfizera i BioNTecha, uz opciju dodatnih 900 milijuna do kraja 2023. godine.

“Kao da je veliki Pfizerov dogovor o cjepivu protiv covida-19 s Europskom komisijom napisan tintom koja nestaje: što više vremena prolazi, čini se da nestaje i sve više detalja”, piše Carlo Martuscelli, Politicov novinar koji pokriva teme zdravstvene skrbi u Europi.

Nedostatak transparentnosti bila je temeljna značajka prvotnog ugovora o nabavi cjepiva, napominje. Europska komisija odbila je zahtjev novinara za pristup SMS porukama koje je šefica komisije Ursula von der Leyen razmjenjivala s izvršnim direktorom Pfizera, Albertom Bourlom – unatoč zahtjevima za slobodan pristup informacijama.

Zašto se krije revidirani broj doza cjepiva

Politico piše kako Europska komisija još uvijek ugovor s farmaceutskim kompanijama prikazuje kao svoj veliki uspjeh. U priopćenju od prošlog petka Komisija tako navodi da je “provedba Strategije cijepljenja EU premašila sva očekivanja”. Međutim, vijest o revidiranom ugovoru s Pfizerom Komisija je u petak “sakrila” u pregledu ostalih vijesti poslanom e-mailom, dok na uobičajenom brifingu za novinare uživo o tomu nije bilo ni riječi.

Na upit Politica zašto se krije revidirani ukupni broj doza cjepiva, detalj koji je objavljen u izvornom ugovoru, glasnogovornik Komisije uputio ih je na nacionalne vlade, navodeći: “Strategije cijepljenja ili programe cjepiva osmišljavaju i provode države članice.”

Podsjetimo, Telegram je prije mjesec danas pisao kako bi po tada važećim ugovorima, Hrvatska tijekom ove godine morala preuzeti još četiri milijuna doza cjepiva. U međuvremenu je Svjetska zdravstvena organizacija objavila i da koronavirus više nije globalna zdravstvena opasnost, a Hrvatska je službeno proglasila kraj epidemije i ukinula Stožer za borbu protiv nje. Virus je, procjenjuje se, izazvao 764 milijuna slučajeva zaraze širom svijeta, a oko 5 milijardi ljudi primilo je barem jednu dozu cjepiva.