Nekad je nužno odabrati stranu

Vrdoljak, koji ide okolo i priča da je liberal, u dnevniku je opravdavao tri milijarde koje je kao ministar dao za brodogradnju

Gospodin Vrdoljak smatra da nije suodgovoran za problem s Uljanikom

Ivan Vrdoljak, bivši ministar u čijem je mandatu gotovo tri milijarde kuna jamstava dano brodogradnji, večeras je gostovao u Dnevniku Nove TV. Novinarka Sabina Tandara Knezović postavila mu je pitanje osjeća li se politički odgovornim za 2,7 milijarde kuna jamstava iz njegova mandata.

Za jednog liberala, kako se gospodin Vrdoljak voli predstavljati, dao je neobičan odgovor. “Odgovoran sam što su za vrijeme mog mandata deseci tisuća radnika imali plaće, nisu štrajkali, imali su šansu za uspjeh u restrukturiranju koje je trajalo dugi niz godina i to dovoljno govori o rezultatima našeg posla.

Mi smo u mojem mandatu preuzeli i 12 milijardi jamstava od prethodnih HDZ-ovih Vlada, i osigurali šansu da u nekim budućim restrukturiranjima budu konkurentniji”, kazao je. Je li ta šansa propala, pitala je dalje novinarka. “Očito 2016., 2017. i 2018. nisu uspjeli u namjerama koje su željeli”, kazao je bivši ministar.

Dok je on bio odgovoran, sve je bilo super

Na pitanje tko je pratio i kontrolirao kako se troši državni novac, odgovorio je kako je baš zato odlučio večeras govoriti o ovoj temi. Smatra da izdati nekome jamstvo znači dobru namjeru Vlade, odnosno ministra. No kontrola namjenske potrošnje, odnosno uprave, zadatak je nadzornog odbora, odnosno u konačnici policije ili DORH-a.

Novinarka mu je replicirala nije li on, kao ministar koji je izdao jamstva, trebao dobivati nekakva izvješća koja je morao pratiti. “Naravno. Mi smo izdali jamstva u drugoj polovini 2015. godine. Kada smo izdavali jamstva te tvrtke su imale zaposlenost i ugovorene brodove koji su na osnovu tih ugovora trebali imati uposlenost i neku budućnost. A 2016., 2017., 2018. se trebalo kontrolirati jesu li se, na osnovu izdanih jamstava, sredstva namjenski trošila”, odgovorio je.

Odgovorni su nevidljivi brodovi

Na pitanje kako je, ako nitko nije odgovoran, moguće da su milijarde nestale, Vrdoljak je kazao kako su odgovorni nevidljivi brodovi. “Ukupno je 35 milijardi otišlo u brodogradnju u ovih 25 godina. I to je politička odluka da je Hrvatska željela dati šansu hrvatskoj brodogradnji, da ona prati neke svjetske trendove i uspije.

Mi smo u svom mandatu odlučili i u gospodarskoj krizi, padu BDP-a, 12 milijardi duga preuzeti i uložiti još 4 milijarde u restrukturiranje da bi im dali šansu da uspiju. Oni u tom trenutku nisu uspjeli. Ako se ne kontrolira proces trošenja sredstava na osnovu državnih jamstava, onda su jasne državne institucije koje su to trebale kontrolirati. Tu je jasna ograda”, dodao je.

Ustvrdio je kako u mandatu Vlade Zorana Milanovića “nije bilo nikakvih problema s trošenjem sredstava državnih jamstava” te kako nema zašto osjećati grižnju savjesti. “Dajte da budemo potpuno jasni. U mom mandatu su otišla sredstva koja su isplaćena radnicima, a tvrtkama nije otišlo ništa. Izdali smo jamstva za budući period, 2016., 2017. i 2018. godinu, u te tri godine od kada sam ja izašao iz Ministarstva ta sredstva nisu namjenski potrošena ili jesu u neke nevidljive brodove. Nemam pojma. Uglavnom – nešto nije valjalo. Ne mogu ja biti odgovoran za izdavanje jamstava”, dodao je.

On je govorio, no nisu ga slušali

“Već tada je brodogradnja bila rupa bez dna. Gubitaš. Zašto se uopće odobrilo daljnje izdavanje novaca?”, pitala je dalje novinarka Nove TV. “Godine 2010. Uljanik nije bio gubitaš, a 2015. smo izdali jamstva za budući period. Dali smo šansu. Razdvojite dvije stvari. Izdavanje jamstava je jedna stvar, a kontroliranje i trošenje namjenskih sredstava je druga vrlo ozbiljna stvar”, odgovorio je.

Smatra kako je premijer Plenković pogriješio je ga nije poslušao. “Mislim da je Vlada zakasnila s odlukom, nije to pitanje odlučnosti današnjeg dana nego da se, ja sam na to upozoravao prošle godine u osmom mjesecu, treba hitno saznati koliko košta restrukturiranje, a koliko stečaj i da to treba staviti pred javnost i odlučiti”.

Polemičan slučaj ministrice Žalac

U nastavku razgovora dotakli su se ministrice Žalac. Na pitanje je li trebala podnijeti neopozivu ostavku, odgovorio je: “Ministrica Žalac trebala je isti dan kada se to dogodilo dati mandat na raspolaganje. A onda je premijer trebao odlučiti kada dobije sva potrebna izvješća”. Nije htio odgovoriti bi li je on, da je bio na mjestu premijera, smijenio.

“Ne izvlačim se, ali nemam pune informacije. To nije moj predmet niti moj život. Ja nisam državni dužnosnik niti sam član Vlade niti sam u Saboru. Imam mišljenje da je ministrica Žalac pogriješila što prvi dan odmah nije stavila mandat na raspolaganje i da onda premijer, nakon svih prikupljenih informacija, i da li uopće postoji ta druga afera s automobilom, donese svoju političku odluku sa svim svojim političkim teretima. Isto smo imali i mi u svojoj Vladi razne situacije gdje je premijer odlučivao ostaje li ili odlazi ministar”, odgovorio je.

Vrijednosti koje daju ovoj Vladi

Milorad Pupovac izbjegava premijera, a sastaje se s vama – šurujete li vi nešto premijeru iza leđa?”, upitala ga je novinarka. “HNS i manjinci su već godinama i godinama partneri u raznim Vladama, pa tako i u ovoj. Da, ja se puno češće vidim i čujem s Pupovcem nego s premijerom, ali to ne znači da šurujemo nego da samo brinemo o našim politikama”.

“Nije li to porazno, da se vi kao koalicijski partner ne čujete dovoljno s premijerom?”, replicirala je, a on je odgovorio kako nije rekao da se ne čuje dovoljno, nego da se puno češće čuje s ostalim koalicijskim partnerima. “Mislim da to samo dodaje još jednu vrijednost u odnosima HDZ-a i koalicijskih partnera. Mi dajemo svoje politike i vrijednosti ovoj Vladi”, kazao je.