Nekad je nužno odabrati stranu

Vrhovni sud donijet će presedansku odluku o konvertiranom kreditu u švicarcu. Svi sudovi će je se morati držati

Ovaj, ogledni postupak, omogućile su izmjene Zakona o parničnom postupku

FOTO: Pixsell/Telegram

Vrhovni sud odlučio je donijeti presedansku odluku, odnosno jedinstveni stav u slučaj vezanom za postupke u kojima se traži poništenje ugovora o konverziji kredita u švicarskim francima. U pitanju je tzv. ogledni postupak što ga je Vrhovni sud RH odlučio prvi puta provesti prema izmijenjenom Zakonu o parničnom postupku.

Konkretno, kada Vrhovni sud zauzme stav svi drugi sudovi bit će vezani tim pravnim shvaćanjem i morat će ga u praksi primijeniti. Na to se Vrhovni sud odlučio zbog, kako je danas potvrđeno, iznimno velikog broja sudskih postupaka koji se na hrvatskim sudovima vode oko ništetnosti konvertiranih kredita. Ključno je pitanje jesu li sporazumi o konverziji kredita ništetni kada je ništetna odredba o kamatama i valutnoj klauzuli.

Različita sudska praksa

Da su kamate i valutna klauzula ništetni već je pravomoćno odlučeno. No, dio korisnika kredita u švicarskim francima u međuvremenu je konvertirao kredite u eure ili kune. Bez obzira na to od sudova traže da ponište i te konvertirane kredite, kako bi im banke morale vratiti sav novac.

U nekoliko pravomoćnih presuda već je potvrđeno da banke moraju štedišama vratiti preplaćene iznose i nakon što su proveli konverziju kredita. Ipak, nužno je, po mišljenju Vrhovnog sud RH, zauzeti jedinstveni stav. To će značajno skratiti postupke kojih se, svjesni su na Vrhovnom sudu, već mnogo vodi, ali se očekuje i pokretanje novih.

Od Vrhovnog suda provođenje oglednog postupka i donošenje presedanske odluke zatražio je Općinski sud u Pazinu, smatrajući da je rješavanje ovog pravnog pitanja važno za jedinstvenu primjenu prava.

Veća pravna sigurnost

“Na taj način, tzv. preskakajućom revizijom, koja postoji i u drugim državama Europe, Vrhovni sud Republike Hrvatske donosi pravno shvaćanje unaprijed, te omogućuje prvostupanjskim sudovima da brže i lakše donesu svoje odluke.

Time će se povećati pravna sigurnost, jer neće biti moguće da sudovi donesu različite odluke o postavljenom pravnom pitanju, strankama će se omogućiti pravo na suđenje u razumnom roku, uz manje troškove postupka, i u krajnjoj liniji, smanjiti opterećenost Vrhovnog suda Republike Hrvatske istovrsnim predmetima, zbog toga što više neće biti potrebe za ujednačavanjem različite sudske prakse sudova nižeg stupnja”, objasnio je sudac Željko Pajalić, glasnogovornik Vrhovnog suda RH.

Odluka o presedanu mora biti donijeta u roku od 90 dana.