Vrhovni sud konačno objavio: u tri godine naši su sudovi priznali skoro sva posvajanja iz DR Konga. Samo jedno nije prošlo

U jednom slučaju prijedlog je povučen, no vjerojatno je samo potvrđen na drugom sudu

Image: 312577739, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no
FOTO: Profimedia

Vrhovni sud Republike Hrvatske istražio je odluke o priznavanju presuda o usvajanju djece iz Konga koje su između 1. siječnja 2018 i 31. prosinca 2020. donijeli hrvatski sudovi.

O tajenju tih podataka od strane nekih hrvatskih sudova, pa i samog Vrhovnog suda RH, ovih je dana bilo dosta polemike u medijima. Naime, predsjednik Vrhovnog suda Radovan Dobronić nije isprva želio obznaniti ove podatke, pravdajući se činjenicom da ih je dostavio saborskom Odboru za obitelj, mlade i sport koji će sutra održati sjednicu o problematici posvajanja djece iz inozemstva.

No, danas je Vrhovni sud RH ipak te podatke objavio.

Samo jedan slučaj je drugačiji

Iz njih proizlazi da je tijekom tri godine 16 općinskih sudova u Hrvatskoj priznavalo presude iz DR Kongo. Sve inozemne presude o posvajanju su priznate, odnosno, niti jedna nije odbijena.

“Samo u jednom slučaju je prijedlog za priznanje presude iz Konga bio povučen, te je na temelju toga postupak priznanja obustavljen”, otkrio je Dobronić. Telegram je ranije doznao za slučaj u kojem zbog sumnji jedne sutkinje u moguću trgovinu djecom doista nije došlo do priznanja presude iz DR Kongo. Posvojitelji su s njezinog suda jednostavno uzeli papire i otišli na drugi sud, koji im je inozemnu presudu ipak priznao. Izvjesno je da je upravo to taj slučaj koji sada spominje šef Vrhovnog suda.

Utvrđene rupe u proceduri

Dobronić je zatim još jednom naglasio da su sudovi koji su odlučivali o posvajanju djece iz DR Konga primjenjivali Članak 52. Zakona o međunarodnom privatnom pravu. Prema toj odredbi svaki sud kojemu je podnijet prijedlog ima nadležnost za odlučivanje neovisno iz kojeg grada dolaze posvojitelji. Drugim riječima, to što su parovi iz Zagreba tražili priznavanje presuda na nekom od sudova van Zagreba nije nezakonito.

“Iz obrazloženja predmeta proizlazi kako hrvatski sudovi nisu posumnjali u vjerodostojnost odluka sudova DR Kongo i vjerojatno zbog toga nisu provodili poseban postupak ispitivanja njihove vjerodostojnosti, odnosno legalizacija. Postupak kojeg su provodili sudovi bio je izvanparnični postupak priznanja strane sudske odluke, dakle prema općim pravilima o priznanju inozemnih sudskih odluka, kojim nije izrijekom propisano da bi u takvoj situaciji sud trebao primjenjivati odredbe Obiteljskog zakona”, objasnio je sudac Dobronić zašto se nije ulazilo u detaljnije provjere.

Pravna praznina

Zaključio je na kraju kako ovdje očito postoji određena pravna praznina, zbog koje će se, kako je već najavljeno, ići u izmjene zakona.

Do tada bi sudovi trebali uvažavati Preporuke koje je Vrhovni sud RH izdao još 5. siječnja. Njima se traže dodatne provjere dokumentacije tijekom priznavanja stranih posvajanja, no problem je što ove preporuke za sudove nisu obvezujuće.