Vrhovni sud potvrdio: načelnik MORH-a uzeo 10 tisuća eura mita da namjesti posao remonta MiG-ova

Josipu Čoviću izrečena je kazna od tri godine zatvora, dok je Ivica Josipović osuđen na jednu godinu

23.08.2014., Zagreb - Predsjednik Republike Ivo Josipovic i ministar obrane Ante Kotromanovic posjetili su vojnu bazu Pleso i razgledao MiG-ove 21 koje sastavljaju u hangarima nakon remonta u Ukraijni. 
Photo: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL
FOTO: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL

Vrhovni sud RH donio je pravomoćnu presudu za primanje mita za posao remonta borbenih aviona iz sastava Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, obavljen u Ukrajini. Josipu Čoviću, koji je bio načelnik u MORH-u i član tehničkih povjerenstava koja su sudjelovala u donošenju odluke o odabiru izvođača, kazna je s 1,8 godina zatvora povećana na tri godine.

Ćović je primio najmanje 10 tisuća eura mita kako bi se založio da upravo Ukrajinci dobiju taj posao. Novac mu je dao Ivica Josipović, predstavnik ukrajinske tvrtke Aeropartner, kojem je zbog toga potvrđena kazna od godinu dana zatvora. Okončana je tako afera koja je krenula još 2011. kada je raspisana i javna nabava za remont sedam MiG-ova i dokup još pet takvih borbenih aviona.

Posao isključivo onome tko plati mito

Čović se, prema pravomoćnoj presudi, zauzeo da tehnička povjerenstva daju pozitivno mišljenje i prednost za obavljanje poslova remonta aviona onome tko mu pristane dati mito. Pri tome nije bilo važno tko ima stvarnu tehničku sposobnost obavit taj posao, navodi Vrhovni sud.

Tako je od Josipovića, koji je predstavljao Ukrajince, te od predstavnika rumunjskog Aerostara, koji se također natjecao za ovaj posao, tražio mito. Od Aerostara je navodno tražio 50 tisuća eura, no oni su mu taj novac odbili platiti.

Josipović pak obećaje Čoviću mito, što u konačnici dovodi do toga da je MORH s ukrajinskim Ukrspecexportom sklopio posao vrijedan gotov 14 milijuna eura. Učinjeno je to iako, kako se navodi u presudi, ova tvrtka nije imala uvjete za obavljanje tog posla.

Mito uzeo nakon obavljenog remonta

Nakon što je remont 2016. obavljen Josipović je dao mito Čoviću. O kojem se točno iznosu radilo nije pouzdano utvrđeno, no prema pravomoćnoj presudi u pitanju je najmanje 10 tisuća eura.

Vrhovni sud postrožio je kaznu za Čovića zaključivši da su se ove koruptivne radnje odvijale u specifičnim okolnostima važnim za interese Republike Hrvatske.

“O uspjehu obavljenog remonta ovisila je mogućnost ispunjavanja obveza preuzetih iz NATO saveza. U takvim okolnostima značajna je otegotna okolnost da Čović kao vojna osoba čini produljeno kazneno djelo primanja mita samo zato da bi se nezakonito obogatio”, zaključio je Vrhovni sud RH.

Zašto je čovjek iz MORH-a strože kažnjen?

“Takvim koruptivnim ponašanjem naškodio je ugledu tijela državne uprave koja su po definiciji dužna postupati savjesno i zakonito te svojim djelovanjem stvarati povjerenje građana u vladavinu prava i jednakost svih pred zakonom. Iskazao je visok stupanj kriminalne volje, upornosti i ustrajnosti. Ozbiljno je narušio povjerenje ne samo države koja mu je povjerila takvu dužnost nego i građana u zakonito postupanje vojnih institucija.

Time je izazvao sumnje u posao i sve ostale sudionike koji su u istome pošteno sudjelovali. Zbog tih je okolnosti nužno strože kažnjavanje”, objašnjava Vrhovni sud RH i naglašava kako je korupcija, posebno u tijelima državne uprave, izrazito štetna jer potkopava temelje uređenog demokratskog društva kakvim Republike Hrvatske teži biti, a to, ističe se u presudi, nije dopustivo.

Suđenje iza vrata zatvorenih za javnost

Inače ovaj je proces od početka bio zatvoren za javnost. Ipak doznalo se kako je Čović imao zanimljivo objašnjenje za 10 tisuća eura koji su pronađeni na računu njegove supruge. On je, naime, tvrdio da ga je Josipović novcem nagradio zbog ‘korektnog rada i poštivanja propisa’. On te poklone, tvrdi, nije tražio, i zbog njih mu je bilo neugodno, ali novac je primio i uplatio na račun.

Kada je dobio drugih pet tisuća eura, Čović se, kaže, naljutio, i predstavniku ukrajinskog zavoda zabranio da ga dalje nagrađuje. ‘Ponovo sam od njega primio poklon za korektno obavljen posao, no nervozno sam reagirao kazavši da je sada dosta. I u toj kuverti bilo je 5000 eura. Opet nikog nisam izvijestio o novcu i opet sam novac stavio na bankovni račun’, rekao je u svojoj obrani Čović.

Za što su točno plaćene tisuće eura?

Josipović je pak objašnjavao da mu se Čović žalio da je bolestan, te da uskoro odlazi u mirovinu. Zbog toga mu je odlučio pomoći s pet tisuća eura. Drugu kuvertu s pet tisuća eura Josipović je Čoviću dao zato što je njegov sin od Čovića namjeravao kupiti motor. Kupoprodaja nikada nije provedena, a Josipovićev sin je motor nabavio negdje drugdje.

Remont hrvatskih MiG-ova u Ukrajini trebao je biti najveći vojni posao u mandatu vlade Zorana Milanovića, a pretvorio se u jednu od neugodnijih afera za MORH i tadašnjeg ministra Antu Kotromanovića.