Vrhovni sud potvrdio presude Sanaderu i Hernadiju za aferu Ina-MOL

Ivo Sanader dobio je još šest godina zatvora, a Zsolt Hernadi kažnjen je s dvije. Robertu Ježiću naloženo je da vrati državi 5 milijuna eura

Vrhovni sud RH potvrdio je presudu bivšem premijeru Ivi Sanaderu u aferi Ina-MOL. Sanader je kažnjen sa šest godina zatvora, dok je Zsolt Hernadi, predsjednik uprave mađarskog MOL-a, pravomoćno kažnjen s dvije godine zatvora. Sanaderu je oduzeto pet milijuna eura što ih je dobio kao mito, a kako je taj novac završio kod Roberta Ježića, njegovog firmi naloženo je taj iznos plati u državni proračun.

Prema stavnu Vrhovnog suda upravo su to primjerene kazne za dvojicu okrivljenih koji su sudjelovali u korupciji na najvišoj državnoj razini.

Za što je osuđen Sanader?

“Sanader i Hernadi dogovorili su da će za mito od 10.000.000 eura osigurati zaključenje izmjena ugovora koje su se odnosile na Inu i to tako da se omogući Molu prevladavajući utjecaj nad domaćom naftnom kompanijom.

Dogovorili su i sklapanje ugovora o izdvajanju plinskog poslovanja iz domaće naftne kompanije koji će u cijelosti preuzeti Republika Hrvatska. Sanader je koristeći svoj položaj i autoritet, osigurao da Vlada Republike Hrvatske zaključi takve ugovore. Ugovorima su prihvaćeni zahtjevi MOL-a koji su postavljeni tijekom pregovora u vezi zaključenja ovih ugovora.

Hernadi je kao protuuslugu za zaključenje ovih ugovora osigurao isplatu 10.000.000 eura Sanaderu. Isplata je dogovorena kroz zaključenje fiktivnih ugovora o savjetodavnim i drugim uslugama jednoj firmi. Tijekom 2009. toj je firmi plaćeno 5.000.000 eura koji su u konačnici trebali biti prebačeni Sanaderu nakon nekog vremena. Do uplate druge polovice iznosa mita nije došlo”, utvrđeno je.

Ovo je poruka cijelom društvu

Vrhovni sud smatra da će ove kazne osim na Sanadera i Hernadija imati utjecaj i na druge da ne čine ovakva ili slična kaznena djela kroz jačanje svijesti o njihovoj pogibeljnosti. “Ovdje je riječ o korupciji na najvišoj razini koja predstavlja izrazitu opasnost za temeljne vrijednosti na kojima počiva Republika Hrvatska”, naglašava Vrhovni sud.

Zanimljivo je da Sanaderu kao olakotna okolnost u ovom predmetu nije uzeto sudjelovanje u Domovinskom ratu ni vojni čin što ga je stekao. “Od takvih osoba se ne očekuje se da čine kaznena djela, a osobito ne ovakva ili slična namjerna kaznena djela kojima se mogu ugroziti suverenost i nacionalni interesi iste države u čijem je stvaranju sudjelovao kao i ugroziti njezine temeljne vrijednosti. Koruptivna djela svakako to ugrožavaju”, poručio je Vrhovni sud.

Sanader sada opet ima mogućnost tražiti od Ustavnog suda da sruši pravomoćnu presudu. Od početka tvrdi da postupak protiv njega nije bio pravedan, što je Ustavni sud već jednom prihvatio.