Vrhovni sud pravomoćno oslobodio Ivicu Kirina

Potvrđena je nepravomoćna presuda bivšem ministru u aferi Fimi media

FOTO: Screenshot/N1

Vrhovni sud potvrdio je oslobađajuću presudu Ivici Kirinu u aferi Fimi media s obrazloženjem da nije dokazana zlouporaba položaja i ovlasti. Odbacili su žalbu USKOK-a na prvostupanjsku presudu Županijskog suda u Zagrebu i time je oslobađajuća presuda aktualnom gradonačelniku Virovitice i bivšem ministru unutarnjih poslova u Vladi Ive Sanadera postala pravomoćna.

Kirina su teretili da je od 2006. do 2008., kao ministar, na traženje tadašnjeg glavnog tajnika HDZ-a, Mladena Barišića, poslovao s Fimi medijom, iako je znao da se tako prikuplja novac za crne fondove HDZ-a. U nepravomoćnoj presudi, donesenoj 2019. godine, zaključeno je kako nema dokaza da je u spornom poslovanju MUP-a s marketinškom agencijom Fimi Media, preko koje se financirao i HDZ u Sanaderovim mandatima, pričinjena velika materijalna šteta MUP-u, kao ni da bi Fimi Media protupravno profitirala.

Bivši ministar je bio optužen da je naložio stručnim službama MUP-a da ugovore dvije promidžbene kampanje s Fimi mediom te da se poziv za javnu nabavu uputi samo tom društvu i samo su se oni javili na oba poziva. “Za prvu kampanju trgovačko je društvo s ministarstvom zaključio ugovor vrijedan 958.565 kuna. Taj je iznos ministarstvo u cijelosti platilo. Prema optužnici dogovorene usluge su se mogle napraviti za 143.382,80 kuna manje troška”, navodi Vrhovni sud.

‘Prvostupanjski sud je pravilno odlučio’

“Za drugu promidžbenu kampanju optuženika se teretilo da je naložio da se ponuda društva prihvati bez obzira na uvjete i unatoč tomu što je znao da bi se pregovorom s TV kućama ishodilo popust. Ministarstvo je s društvom zaključilo ugovor vrijednosti 16.123.977,50 kuna i taj iznos u cijelosti platilo, premda je te iste usluge moglo nabaviti za 5.920.174,73 kune”, napomenuli su iz Vrhovnog sud.

Vrhovni sud smatra da je prvostupanjski sud pravilno zaključio da nije dokazano da je Kirin nezakonito postupao, da je prouzročena šteta ministarstvu ili da je Fimi media odstupala od poslovanja ostalih marketinških agencija na tržištu. “Optuženik je iskazao da mu je treća osoba prenijela zahtjev predsjednika vlade da bi bilo dobro da poslove promidžbe radi upravo ovo trgovačko društvo. Međutim, ta okolnost sama po sebi, a i u kontekstu ostalih dokaza ne znači da je riječ o voljnom namještanju poslova tom društvu od strane optuženika”, navodi Vrhovni sud.

Ustvrdili su kako je sklapanju ugovora između MUP-a i Fimi medie prethodila zakonita procedura, da je javna nabava provedena prema tadašnjim zakonima te da su u njoj sudjelovala stručna povjerenstva MUP-a koja su samostalno odlučivala. “Nikakva šteta nije nastupila za ministarstvo. Izvjesna zainteresiranost optuženika za ubrzanje postupka nabave i osiguranje sredstava za plaćanje obavljenih poslova samo za sebe nije dovoljno za zaključak o postojanju kaznene odgovornosti optuženika”, zaključio je Vrhovni sud. Ocijenili su da je prvostupanjski sud pravilno odlučio.

Nisu dokazane USKOK-ove tvrdnje

Kako je Telegram pisao nakon nepravomoćne oslobađajuće presude Kirinu za takvu odluku ključno je bilo marketinško vještačenje kakvo se ne provodi često u postupcima na hrvatskim sudovima. Proveo ga je vještak Marinko Jurčević koji je zaključio kako je Fimi media poslove za Ministarstvo unutarnjih poslova napravila prema cijenama kakve su u ono vrijeme vrijedile na marketinškom tržištu u Hrvatskoj. Bilo je doduše i skupljih i jeftinijih poslova, no Ministarstvo unutarnjih poslova tim poslovima nije bilo oštećeno, kao što je tvrdio USKOK.

Članovi povjerenstva koje je donijelo odluku da se angažira Fimi media redom su na sudu izjavljivali da im Kirin ništa nije naređivao nego da je samo preporučio Fimi mediju kao tada uspješnu tvrtku koja je ranije radila poslove za Croatia Airlines, Hrvatsku lutriju i Inu. Osim toga, Kirin je dokazao da za angažman Fimi medije nije trebao provesti javni natječaj, pa tako nije prekršio ni Zakon o javnoj nabavi, što je također tvrdio USKOK. Naime, svi programski sadržaji, a u njih su spadale i reklamne kampanje, po tadašnjim zakonima bili su izuzeti iz procesa javne nabave.

Na korist mu je išla i uredba o unutarnjem ustrojstvu MUP-a iz koje je proizlazilo da ministar ne može biti odgovoran baš za sve poslove ministarstva, a i ugovor je na potpis dobio nakon što ga je prethodno parafiralo barem sedam njegovih suradnika. Osim toga, ispalo je da nije bio nadležan provjeravati je li Fimi medija isporučila sve usluge prema ugovoru.

Pravomoćno osuđen HDZ

Kirinova nepravomoćna presuda je bila druga oslobađajuća presuda u aferi Fimi media koju ju je donio Županijski sud u Zagrebu. Prva je donesena 2018. kada je Vinko Mladineo, bivši direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, oslobođen krivnje da je na poslovima s Fimi medijom Fond oštetio za 1,2 milijuna kuna.

U listopadu ove godine donesena je pravomoćna presuda u slučaju Fimi media kojom je Vrhovni sud bivšem premijeru Sanaderu smanjio kaznu na sedam godina s osam na koliko je bio osuđen nepravomoćnom presudom. Ostale žalbe bile su odbijene te su tako potvrđene kazne bivšem HDZ-ovom rizničaru Barišiću od dvije godine i 10 mjeseci, a nekadašnjoj blagajnici HDZ-a Branki Pavošević od godinu dana i četiri mjeseca zatvora.

HDZ-u je potvrđena novčana kazna od tri milijuna i 500 tisuća kuna, te je zaključeno na im se oduzima 14.609.000 kuna. Umanjena je za oko milijun kuna iznos koji se oduzima Sanaderovoj obitelji.