Vrhunska znanstvenica suprotstavila se Borasu. Sad je već godinu dana mrcvare, žele je otjerati

Zbog situacije akademkinje Žic Fuchs apelirali su Sabor, Sindikat znanosti, nacionalna znanstvena tijela te Filozofski fakultet. Ništa

Više od godinu dana – uz apele Sabora, Sindikata znanosti, nacionalnih znanstvenih tijela te Filozofskog fakulteta u Zagrebu – nije bilo dovoljno da se uglednoj i u europskim znanstvenim okvirima cijenjenoj akademkinji Mileni Žic Fuchs odobri daljnji rad na matičnom fakultetu. Od travnja 2021., kada je Filozofski zatražio da joj se odobri rad i u 67. godini, Sveučilište u Zagrebu i Nacionalno vijeće za znanost – ključna tijela za takva odobrenja – cijelu su stvar višestruko stopirali.

Problemi s inače relativno banalnim postupkom, u slučaju Žic Fuchs krenuli su nakon što se – još kao članica Sveučilišnog savjeta – zamjerila rektoru Damiru Borasu i prorektoru Anti Čoviću inzistiranjem na sređivanju brojnih prijepornih situacija na Sveučilištu. Telegram je o tome već pisao prije godinu dana, međutim, stvar i dalje stoji u mjestu.

Akademski triler

Dekan Filozofskog fakulteta Domagoj Tončinić potvrđuje nam da fakultet, u skladu s prošlogodišnjom odlukom svoga Vijeća, ustraje u tome da zadrži akademkinju Žic Fuchs još nekoliko godina u nastavi. Proteklih godinu dana, kaže, njen su rad financirali iz vlastitih sredstava jer se cijela procedura s formalnim produljenjem nikako nije privodila kraju. Dapače, cijela stvar se pretvorila u dramu.

Sve počinje u travnju 2021. kada matični odsjek Žic Fuchs – Odsjek za anglistiku – traži još jedno produljenje njenog ugovora o radu, odnosno da nastavi raditi i nakon 67. godine života. S odsjeka su isticali kako je i dalje žele u nastavi na nizu predmeta preddiplomskog, diplomskog i doktorskog studija. Riječ je, istaknimo, o profesorici koja iza sebe ima dugogodišnju uspješnu znanstvenu karijeru.

Filozofski sve odobrio

Posebno je 2019. odjeknula vijest da je Europska komisija imenovala Žic Fuchs, kao prvu znanstvenicu iz Hrvatske, u Znanstveno vijeće Europskog istraživačkog vijeća (ERC) koje predstavlja i zastupa cijelu europsku akademsku zajednicu s ciljem financiranja vrhunske znanosti. ERC grantovi, u Hrvatskoj poznati i kao znanstveni oskari, stvar su prestiža u europskoj znanosti, kao što je i sudjelovanje u upravljačkim tijelima ERC-a.

Nakon zahtjeva Odsjeka za anglistiku, fakultet provodi internu proceduru, utvrđuju da su akademkinjini znanstveni i nastavni rezultati izvrsni te predmet, kako propisuje zakon, prosljeđuju nacionalnom Matičnom odboru za filologiju. I na toj se instanci utvrđuje da Žic Fuchs ispunjava sve propisane kriterije pa se predmet vraća na Filozofski koji 15. rujna 2021. na Vijeću fakulteta bez glasa protiv odobrava produljenje radnog odnosa profesorice.

Uključuje se Sabor

Sada sve mora potvrditi sveučilišno povjerenstvo kojim koordinira prorektor Čović te na njihov prijedlog još, u konačnici, Senat Sveučilišta. Ovdje sve staje. Sveučilišno povjerenstvo ne izdaje pozitivno mišljenje, vodeći se navodima mistične anonimne predstavke u kojoj se tvrdilo da Žic Fuchs ne zadovoljava sve uvjete znanstvene izvrsnosti. Time ulaze u sferu procjene njene znanstvene izvrsnosti, što je posao nadležnog nacionalnog matičnog odbora.

Matični odbor za filologiju očituje se iznova i argumentira da je anonimna predstavka neutemeljena. Instance zagrebačkog sveučilišta dalje ne reagiraju i ne donose nužnu odluku o produljenju rada. Krajem prošle godine, kako je predmet bezrazložno stajao, reagira Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja koji apelira prema rektoru Borasu.

Aktivira se i saborski Odbor za obrazovanje koji od Nacionalnog vijeća za znanost, pod čijim okriljem djeluju matični odbori, traži objašnjenja zašto se ništa ne događa. Na to predsjednica Nacionalnog vijeća Mirjana Polić Bobić, izabrana u počasno zvanje professor emeritus u zadnjim mjesecima Borasovog rektorskog mandata, iznova traži od Matičnog odbora za filologiju mišljenje o znanstvenoj izvrsnosti Žic Fuchs.

Mišljenje za Sabor u ladici

Početkom siječnja 2022. Matični odbor se očituje i treći put, detaljno razlažući kako su anonimnu predstavku na znanstveni rad Žic Fuchs ocijenili neutemeljenom. Međutim, počasna profesorica Polić Bobić njihovo očitovanje šalje Saboru tek početkom svibnja (!), i to nakon što je Sindikat putem prava na pristup informacijama uspio doznati da dokument postoji još od siječnja.

Potom saborski Odbor za obrazovanje u lipnju jednoglasno donosi zaključak o “neprihvatljivom postupanju akademskih tijela” u kojem se “pred pojedinačnim aktima donesenim od ovlaštenih tijela temeljem njihovih zakonom utvrđenih ovlasti, prednost daje anonimnim prijavama”. To se odnosi na sveučilišno povjerenstvo kojim koordinira prorektor Čović i koje do tog trenutka nije donijelo baš nikakvo mišljenje o predmetu akademkinje Žic Fuchs.

Sindikat ponovno u nekoliko navrata piše Sveučilištu, a Nacionalno vijeće koje vodi Polić Bobić konačno u srpnju od Borasa traži da Sveučilište donese odluku u ovom predmetu. U odgovoru Nacionalnom vijeću prije sedam dana, Boras ustraje kako se niti Matični odbor za filologiju niti Filozofski fakultet nisu očitovali “na faktografski prigovor” iz anonimne predstavke o znanstvenom radu Žic Fuchs pa zbog toga sveučilišno povjerenstvo nije dostavilo Senatu predmet na finalno odlučivanje.

Važno sindikalno pitanje

Kako je predmet uporno stajao u mjestu, Filozofski fakultet početkom rujna piše Nacionalnom vijeću s molbom da postupe u skladu sa Zakonom o općem upravnom postupku, odnosno da odluku Sveučilišta u predmetu Žic Fuchs – uslijed nepravovremenog donošenja – jednostavno smatraju donesenom i time okončaju proceduru. Iako se prošloga tjedna Nacionalno vijeće sastalo na dugotrajnoj i navodno žustroj sjednici, u trenutku zaključenja ovoga teksta još uvijek nije poznato jesu li dali zeleno svjetlo daljnjem radu cijenjene akademkinje.

Istaknimo na kraju kako je ovaj slučaj Sindikatu znanosti ukazao na prijepornu praksu Sveučilišta u Zagrebu. Sveučilišno povjerenstvo, ono koje priječi zaključivanje ovoga predmeta, u praksi se bavilo procjenom kriterija znanstvene izvrsnosti kandidata kod produljenja radnih odnosa. Za to su, po zakonu, nadležni isključivo nacionalni matični odbori pa Sindikat traži da se takva ovlast sveučilišnog povjerenstva ukine, “radi njezine protuzakonitosti i stvaranja situacije ozbiljne pravne neizvjesnosti i nesigurnosti za sve kandidate u ovakvim postupcima”.