Vrijeme je za diplomaciju? Trump je pristao na odgodu zajedničkih vojnih vježbi Amerike i Južne Koreje

Ova vijest dolazi nakon blagog približavanja odnosa Sjeverne i Južne Koreje

EXCLUSIVE: September 5, 2017 - Baengnyeongdo Island, South Korea: South Korean Marines train on Baengnyeongdo Island as tensions mount with North Korea. Kim Jong Un has continued threats of nuclear weapons testing leading US President Trump to threaten possible military resolve., Image: 348603039, License: Rights-managed, Restrictions: EXCLUSIVE, Model Release: no, Credit line: Profimedia, Polaris
FOTO: Profimedia, Polaris

Američki predsjednik Donald Trump učinio je na opće iznenađenje golemi ustupak svom arhi neprijatelju, sjevernokorejskom diktatoru Kim Jong unu: u četvrtak je u 30-minutnom telefonskom razgovoru s južnokorejskim predsjednikom Moon Jae-inom pristao da se odgode redovne zajedničke vojne vježbe američke i južnokorejske vojske tijekom Zimskih olimpijskih igara u PyeongChangu koje će započeti 9. veljače.

Time su dvojica predsjednika udovoljila ključnom preduvjetu koji je postavio Kim Jong un da bi sjevernokorejski sportaši nastupili na Igrama. Pristajući na Kimov ultimatum, Trump je odlučio u velikoj mjeri pomoći smirivanju napetosti na Korejskom poluotoku. Doduše, takva Trumpova kooperativnost pomalo je iznenađujuća budući da je danima prije toga prijetio Kim Jong unu da ima veći i bolji “nuklearni gumb” od njega.

No, s druge strane, Trump zapravo nije imao drugog izbora. Premda je odmah izrazio sumnju u mogućnost da se konstruktivno pregovara s Kim Jong unom, čak je napisao na Twitteru da ćemo vidjeti je li to dobra vijest ili nije, ali ipak nije mogao spriječiti najavljene kontakte jer bi time izazvao golemo razočarenje i ogorčenje u Južnoj Koreji koja se uporno zalaže za dijalog s Pjongjangom.

Washington nastavlja s pritiskom na Sjevernu Koreju

Glasnogovornica Bijele kuće Sarah Sanders izjavila je kako će Washington, bez obzira na početak dijaloga između sjevera i juga, nastaviti s maksimalnim pritiskom na Sjevernu Koreju, a glasnogovornica State Departmenta Heather Nauert priznala je pak da su SAD vrlo sumnjičave spram Kimove iskrenosti i spremnosti na razgovore.

Takve reakcije Bijele kuće ne čude. U Washingtonu su, naime, odmah prepoznali kako je Kim, pristajući na pregovore sa Seulom te na dolazak svojih sportaša na Igre, želio pokazati Trumpu da neće on odlučivati o sudbini Korejskog poluotoka već će to učiniti Koreanci s obje strane granice.

Kimova igra

Time je, dakako, na svojevrstan način marginalizirao Trumpovu ulogu u Aziji. Kim također vrlo dobro zna da su u Južnoj Koreji veliki otpori Trumpovoj agresivnoj politici spram Pjongjanga jer prevladava uvjerenje da se pokušava obračunati s Kim Jong unom preko leđa južnokorejskog naroda koji bi bio najveća žrtva evetualnog ratnog obračuna Washingtona i Pjongjanga. Na taj način Kim pokušava priskrbiti simpatije kod južnih susjeda.

Cheong Wa Dae, glasnogovornica Ureda predsjednika Moona, izjavila je kako je južnokorejski predsjednik objasnio Trumpu da bi odgoda vježbe osigurala da Sjeverna Koreja tijekom Igara neće lansirati rakete niti će testirati atomsku bombu, što bi u najvećoj mjeri osiguralo sigurno i uspješno održavanje Olimpijade.

Uska suradnja Južne Koreje i SAD-a

Predsjednik Trump ovlastio je potom predsjednika Moona da može obećati Kim Jong unu da neće biti zajedničkih vojnih vježbi tijekom Olimpijade, istakla je Cheong Wa Dae te dodala da će Južna Koreja usko surađivati s SAD-om tijekom pregovora sa Sjeverom te da bez suglasnosti Washingtona neće poduzimati nikakve korake. Predsjednik Moon uvjeren je da ti razgovori mogu stvoriti pozitivno ozračje za početak dijaloga između SAD-a i Sjeverne Koreje.

Trump je pak odgovorio kako će SAD pružiti Seulu svu potrebnu pomoć tijekom pregovora sa Sjevernom Korejom te je zaključio kako 100 posto podupire napore predsjednika Moona za pronalaženjem mirnog rješenja krize na Korejskom poluotoku. Takvim dogovorom Seul je opovrgao glasine kako je razgovore s Pjongjanogom dogovorio mimo znanja i volje Washingtona. Predsjednik Trump je pak nakon telefonskog razgovora s Moonom napisao na twitteru kako su razgovori između Sjeverne i Južne Koreje “dobra stvar!”

Sjeverna Koreja na Olimpijadi

Dolazak sjevernokorejskog sportskog izaslanstva na Olimpijske igre iznimno je važan događaj za Seul jer je to jamstvo da u vrijeme odražavanja Igara neće biti nikakvih provokacija sa Sjevera. Stoga su najnoviji dogovori izazvali su veliko olakšanje u Južnoj Koreji gdje su se panično bojali da bi Sjeverna Koreja uoči ili za Igara mogla izvesti nuklearni pokus ili lansirati balističku raketu što bi dovelo do masovnog bijega sportaša iz Olimpijskog sela.

Nedavna provedeno istraživanje javnog mijenja pokazalo je da čak 58 posto južnokorejanskih građana smatra da Kim Jong un neće narediti napad na Južnu Koreju, dok 37 posto smatra da se to ipak može dogoditi. To pokazuje kako su se s jedne strane Južnokorejanci navikli na prijetnje i provokacije Sjevera te da za njih više nisu problem provokacije Pjongjanga nego ponašanje i retorika predsjednika Donalda Trumpa.

Seul, ipak, ne gaji iluzije

U Seulu se, naime, smatra kako Južna Koreja nije prva meta koju bi Kim Jong un napao. Prevladava uvjerenje kako on razvija nuklearno oružja kako bi odvratio Amerikance od pokušaja da izvrše invaziju na njegovu zemlju te ga svrgnu s vlasti. Uostalom, najviši sjevernokorejski dužnosnici više su puta ponovili da SAD nikada ne bi napale Irak i Libiju da su Sadam Husein i Moamer Gadafi imali atomnsko oružje. Stoga vlasti u Seulu, ma koja politička opcija bila na vlasti, nikada nisu izazivale Pjongjang, držeći da bi bi u evenutalnom ratu najviše stradali upravo Južnokorejanci.

Ipak, u Seulu ne gaje nikakve iluzije jer znaju da moraju biti vrlo oprezni budući će Kim Jong un pokušati iskamčiti za sebe najveće moguće ustupke, poput ukidanja sankcija, obustave američko-južnokorejskih vojnih vježbi i povećanja gospodarske pomoći, a da za uzvrat neće ponuditi gotovo ništa, osim smanjenog broja provokacija.

Također, Kimov pristanak na razgovore može biti i njegov pokušaj za kupovanje vremena kako bi dovršio svoje raketne i atomske planove. Također, nije ni, dakako, isključeno da je na taj način pokuša zabiti klin između Južne Koreje i njezinog zaštitnika, SAD-a, a da potom nastavi s provokacijama.