Nekad je nužno odabrati stranu

Vučemilović trijumfalno komentira nove propise o posvajanju: 'A optuživali su nas za huškanje oko Zambije'

Odbacila je optužbe da su se ona i njezin kolega Ladislav Ilčić bavili huškanjem u slučaju Zambija

01.06.2023., Zagreb - Na konferenciji za medije o  presudi suda u Zambiji govorila je zastupnica Vesna Vucemilovic. Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: Patrik Macek/PIXSELL

Zastupnica Hrvatskih suverenista Vesna Vučemilović izrazila je zadovoljstvo što će se ubuduće tražiti nadovjera dokumenata o posvajanju djece kroz diplomatsko-konzularnu mrežu, čime će se u potpunosti otkloniti sumnje da su dokumenti o posvojenju nelegalni.

„Dok su nas pojedinci optuživali za huškanje mi u Odboru za obitelj, mlade i sport smo radili na promjenama zakonodavstva i sudske prakse koje sada i oni prihvaćaju. Za razliku od onih koji su se bavili međusobnim optužbama, ideologijom i politikanstvom, mi smo se kao Odbor fokusirali na postupanje institucija u Hrvatskoj, a sve u cilju zaštite najboljeg interesa djece”, poručila je Vučemilović s konferencije za novinare.

U izmjenama i dopunama Zakona o međunarodnom privatnom pravu usvojeni su naši amandmani kojima će se tražiti nadovjera kroz diplomatsko-konzularnu mrežu čime će se u potpunosti otkloniti sumnje da su dokumenti o posvojenju nelegalni, odnosno, krivotvoreni, naglasila je.

O registru posvojitelja

Također, napominje, svi će posvojitelji morati biti u registru posvojitelja i, u konačnici, svi posvojitelji i djeca će nakon dolaska u Hrvatsku šest mjeseci primati stručnu pomoć koja im je itekako potrebna.

Imamo naznake kako će upis u registar posvojitelja biti nešto drugačiji nego što je za posvojenje djece ovdje u Hrvatskoj, što smatramo potpuno nelogičnim pa čak i diskriminatornim jer sva djeca, neovisno o tome gdje su rođena, moraju imati zaštitu temeljem Konvencije o pravu djeteta i nema razloga da taj proces za djecu koja se posvajaju iz zemalja koje nisu potpisnice haške konvencije – bude drugačiji u odnosu na djecu koja se posvajaju u npr. Hrvatskoj, upozorila je.

‘Zašto ministar prije nije iznio te podatke?’

Ministarstvo rada i socijalne skrbi trebalo bi urediti ovo područje jednim podzakonskim aktom i kao predsjednica Odbora za obitelj mlade i sport budno ću pratiti donošenje tog akta kako bi on bio donesen u najboljem interesu djeteta, odnosno da taj proces upisa u registar posvojitelja ne bude bitno olakšan i bitno drugačiji nego što je sada za posvojitelje ovdje u Hrvatskoj jer afrička djeca nisu manje vrijedna, istaknula je Vučemilović.

Izrazila je zadovoljstvo što je ministar napokon izašao sa podatkom da su sva posvojena djeca u Hrvatskoj na sigurnom sa svojim posvojiteljima i u funkcionalnim obiteljima, ali i začudila, ako je ministar imao te podatke, zašto već prije nije sa njima izašao u javnost kako bi se javnost smirila budući da se radi o djeci.

Odbacila je i optužbe da su se ona i njezin kolega Ladislav Ilčić bavili huškanjem u slučaju Zambija.

Roditelji posvojitelji je prozivali

Podsjetimo da je u veljači Udruga za potporu međunarodnom posvajanju, International adoption Hrvatska, oštro reagirala na medijske istupe Vučemilović, odnosno njezinu izjavu da “nitko u Hrvatskoj ne zna koliko je djece posvojeno iz DR Konga”. Prozvali su je za “prebrojavanje” djece te to ocijenili potpuni promašenim