Vučić kaže da je spreman otići u Srebrenicu i ondje 'sagnuti glavu' (a to je izazvalo veliku pažnju u regiji)

Hapšenje Nasera Orića je u koliziji s Vučićevim riječima, kaže Izetbegović

Serbian Prime Minister Aleksandar Vucic gives a press conference with EU European neighborhood policy and enlargement negotiations commissioner on November 20, 2014  after their meeting in Belgrade.
 AFP PHOTO / ANDREJ ISAKOVIC
FOTO: AFP

BEOGRAD – Svjetske agencije i brojni mediji u regiji prenijeli su danas vijest da je srpski premijer Aleksandar Vučić spreman sljedećeg mjeseca biti nazočan na 20. godišnjici zločina u Srebrenici, javlja Tanjug.

Agencija Reuters ocjenjuje da će Vučićev dolazak na godišnjicu u Srebrenici 11. srpnja, obilježiti izuzetno simboličan trenutak za oporavak balkanske regije i pomirenje poslije ratova vođenih tijekom raspada Jugoslavije.

Vučićeva nacionalistička prošlost

Reuters podsjeća i da je bivši predsednik Boris Tadić prisustvovao 15. godišnjici 2010., ali navodi da je Vučić “mnogo više povezan sa srpskom nacionalističkom prošlošću, iako je danas prozapadni reformator”.

Britanska agencija u ovom kontekstu piše i da je Srbija pod pritiskom Zapada da popravi odnose s ostalim zemljama bivše Jugoslavije, kako bi napredovala na putu ka članstvu u Europskoj Uniji.

Američka agencija AP, u vijesti da je Vučić izjavio kako je spreman da ode u Srebrenicu 11. srpnja, navodi da ova izjava srpskog premijera stiže u trenutku pojačanih tenzija zbog uhićenja Nasera Orića u Švicarskoj, što je dovelo do otkazivanja posjete srpskog predsjednika Tomislava Nikolića Sarajevu, do koje je trebalo doći u utorak, 16. lipnja.

Govor počeo Hemingwayevim citatom

U fokusu regionalnog medijskog prostora, u prvom redu bosanskohercegovačkog, danas se našla poruka Vučića da Srbija nije spremna podržati prijedlog rezolucije o Srebrenici, ali da je on spreman otići 11. srpnja u Srebrenicu ukoliko Bošnjaci to budu želeli.

Naslovnice internetskih izdanja udarno mjesto ustupile su fotografijama i riječima premijera Srbije – “Spreman sam pognuti glavu pred nevinim srebreničkim žrtvama”, prenose banjalučke “Nezavisne novine”, dok sarajevski portal Klix navodi da je Vučić svoj govor o Srebrenici počeo riječima Ernesta Hemingwaya “hrabrost je gordost pod pritiskom”.

“Ako me ovakvog kakav jesam, sa mojom otvorenom rukom, hoćete vidjeti u Srebrenici, ja ću tamo doći bez obzira na sve rizike poslije riječi koje sam danas izgovorio o Naseru Oriću i rezoluciji o Srebrenici”, riječi su premijera koje izdvaja portal.

Srbi i Bošnjaci moraju živjeti u miru

Da je spreman otići u Srebrenicu, ali da ne podržava rezoluciju poruka je koja je dobila udarno mjesto i u izvještaju Radio televizije Republike Srpske sa Vučićeve konferencije za novinare u Beogradu.

Naglasak je stavljen i na premijerovim riječima da je Srbija obavijestila svih pet članica Vijeća sigurnosti UN-a da ne podržava rezoluciju o Srebrenici i da vlada nije donijela odluku da od Rusije zatraži da uloži veto, ali i riječima da Srbija ne smije odustati od zahtjeva za izručenjem Orića, odnosno pitanju tko je taj koji traži da se on ne procesuira.

Ne manje značajna RTRS-u je i i izjava premijera da je spreman platiti svaku cijenu za političku stabilnost Srbije, ali i konstatacije “da Srbi i Bošnjaci moraju živjeti u miru” i da “moramo živjeti drugačije živote da bismo bili normalni”.

A Bosnian Muslim woman, survivor of the Srebrenica 1995 massacre, searches for remains of her relative among body caskets , laid out at a memorial cemetery in the village of Potocarion near Srebrenica, on July 10, 2014. 175 newly identified bodies are to be put to final rest on July 11. Bodies are identified as those belonging to Bosnian Muslim victims of the offensive undertaken by Bosnian Serbs in July 1995 with the aim to occupy the declared UN safe haven of Srebrenica and the surrounding villages. During the offensive more than 8,000 Bosnian non-Serbs went missing to be found buried in mass graves years after the war ended. AFP PHOTO / ELVIS BARUK
Ove godine obilježava se 20. obljetnica masakra AFP

Iscrpni izvještaji u regiji

Ono što “Dnevni avaz” smatra da najviše zanima čitatelje je da će, navodi list, Vučić doći u Potočare ako to Bošnjaci žele, kao i njegov poziv Bošnjacima da “ne razmišljaju o sudbini Aleksandra Vučića i Nasera Orića, već o sudbinama ljudi koji su pretrpjeli muku, patnju i bol Srebrenice” i da ne odbijaju njegovu i ispruženu ruku Vlade Srbije da uređuju odnose.

Iscrpnim izveštajuma sa konferencije za novinare iz Beograda oglasile su se i agencije Hina, koja je pažnju obratila na pitanja vezana za Srebrenicu, rezoluciju, Orića, mađarsku “ogradu”, ali i najavu skorog dolaska njemačke kancelarke Angele Merkel u Beograd, kao i Fena koja se , uglavnom, oslonila na pisanje Tanjuga, stavljajući na taj način naglasak na iste teme i probleme o kojima je Vučić danas izneo svoj stav.

Spremnost srpskog premijera da ide u Srebrenicu na obilježavanje dva desetljeća od zločina počinjenog nad Bošnjacima prenijeli su i mediji u Crnoj Gori apostrofirajući da će Vučić to učiniti ukoliko Bošnjaci to budu željeli.

“Neki kažu da sam dobrodošao, a neki da ne smijem. Načelnik Srebrenice rekao je da se ne pojavljujem ako Orić ne bude na slobodi. Čekam da kažu, ako ne žele srpskog predstavnika, ja ću razumjeti”, prenijela je RTCG Vučićeve riječi, a javlja Tanjug.

Reakcija Bakira Izetbegovića

Izjave premijera Vučića za Al Jazeeru je komentirao član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Bakir Izetbegović, koji je rekao da Vučić pokazuje spremnost da popravlja odnose Srbije i Bosne i Hercegovine, te Srba i Bošnjaka. “Nažalost, ovi posljednji događaji sa hapšenjem gospodina Orića u Švajcarskoj su u koliziji sa tim dobrim namjerama i sa dobrim riječima gospodina Vučića. Sada je po treći puta branitelj Srebrenice, heroj Srebrenice, u zatvoru. I srpska država traži njegovo izručenje”, rekao je Izetbegović.

Član Predsjedništva BiH je ocijenio da je to u koliziji sa deklarativnim izjavama o poboljšanju odnosa Srbije i BiH, te drugačijih odnosa sa Srbijom i poboljšanju odnosa Srba i Bošnjaka, kao i priznanju suvereniteta Bosne i Hercegovine. “Treba priznati sudove, Haški tribunal, koji je tamo kazao da se u Srebrenici dogodio genocid. I treba se sa tim suočiti, sa onim što su učinili Škorpioni”.

Izetbegović je rekao da treba pregledati snimke ubojstava dječaka i shvatiti da se to dogodilo 8.372 puta. Član Predsjedništva BiH je dodao da za poboljšanje odnosa treba priznati i suverenitet bh. sudova. “Zašto bi srpski sud sudio za eventualne zločine počinjene u Bosni i Hercegovini nad bosanskim građanima od strane bosanskih građana? Imamo protokole koji su tu veoma jasni”. “Poštovanje sudova, poštovanje i respekt prema žrtvama i prema onome što se desilo u Bosni i Hercegovini bili bi neki prethodni koraci prije nego što se krene u ozbiljnije strane kada je u pitanju pomirenje i relaksacija odnosa na Balkanu”, ocijenio je Izetbegović.