Vučić opet drami: 'Zašto se histerično inzistira na uklanjanju barikada s Kosova? Radovat ćete se pogibiji srpskoj!'

Kosovski premijer pritom šalje poruke da imaju 'operativni plan' za uklanjanje barikada

Serbian President Aleksandar Vucic addresses the public on March 15, 2020, in Belgrade. - Serbia's president declared a state of emergency on March 15n 2020 to halt the spread of the new coronavirus, shutting down many public spaces and deploying soldiers to guard hospitals. (Photo by Oliver BUNIC / AFP)
FOTO: AFP

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić održao je konferenciju za medije na kojoj je govorio o stanju na Kosovu. Pritom je optužio Prištinu i dio međunarodne zajednice da žele protjerati Srbe s Kosova. Na konferenciji za medije je spomenuo i o razgovor s patrijarhom Porfirijem. Njemu je, podsjetimo, kosovska vlast zabranila ulazak u zemlju ali je on jučer svejedno pokušao prijeći granicu, neuspješno.

Vučić kaže da je tu zabranu samo djelomično “organizirala Priština.” Dodao je: “Ispalo je da smo mi krivi jer imamo Srpsku pravoslavnu crkvu i jer je patrijarh htio otići u Pećku patrijaršiju.” Medijima je odgovarao i na pitanja o barikadama na granici s Kosovom upitavši ih zašto “netko tako histerično inzistira na uklanjanju barikada.” Pritom je aludirao na kosovskog premijera Kurtija koji traži da se barikade uklone.

Vučić je otišao korak dalje pa ponudio odgovor: “Zato što je potrebno da Srbi budu protjerani sa sjevera Kosova i Metohije, zato što je to za njih jedini način da riješe problem, govorim o Albancima i dijelu međunarodne zajednice”, prenosi N1 Srbija.

‘Njihov konačni cilj je izbacivanje Srbije sa Kosova ‘

Kazao je i da oni, “s tobožnjim pravom” govore: “Curi vam vrijeme, pustit ćemo Kurtija, on će izvršiti sve što treba. Samo da znamo da svi vi želite sukobe, ubijanje Srba, radovat ćete se pogibiji srpskoj, jer je za vas važnije potvrditi teritorijalni integritet tzv. Kosova nego koliko će srpskih glava stradati.“ Osim toga je poručio da o teritorijalnom integritetu govore oni koji su “s NATO-om otimali i gazili teritorijalni integritet Srbije“.

Ispričao je kako Srbija “daje sve od sebe da sačuva mir” i kako bi se za njega izborila. No, kaže i da strahuje kako će, sve i ako dođe do dogovora, nešto novo iskrsnuti za desetak dana.

“Njihov konačni cilj je izbacivanje Srbije sa Kosova i Metohije za sva vremena, i izbacivanje apsolutno neposlušnog srpskog naroda sa sjevera Kosova i Metohije“, rekao je Vučić. Srbima na Kosovu je kazao da je država uz njih i da predaje nema.

Kurti: ‘Uvjeren sam da ovakav narativ neće izdržati’

Predsjednik vlade Kosova Kurti ocijenio je kako srbijanske vlasti predvođene predsjednikom Vučićem pokušavaju oživjeti projekt razmjene teritorija te da na tom tragu izazivaju napetosti u regiji, uključujući postavljanje barikada na sjeveru Kosova. U intervjuu koji je u utorak objavljen na portalu sarajevskog “Oslobođenja”, kosovski je premijer ustvrdio kako njegova vlada ima načina ukloniti barikade te upozorava kako je njihovo postavljanje rezultat uputa koje dolaze iz Beograda.

“I političke direktive i financije (kosovskim Srbima) dolaze iz Srbije. Uvjeren sam da ovakav narativ neće izdržati, ali mi dajemo malo više vremena KFOR-u, jer to je tražio od nas. Mi imamo snagu, imamo moć da ukinemo onih 11 barikada koje su postavljene prije dva tjedna. Ali, KFOR insistira da im damo još malo vremena”, rekao je Kurti.

Kurti: ‘Destabilizacija je glavno sredstvo Beograda’

Njegova je procjena kako je u pozadini sadašnje eskalacije krize na sjeveru Kosova to što vlast u Beogradu želi svojim potencijalom za destabilizaciju regije biti prva koju će slušati EU i SAD, računajući pritom da Zapad mogu impresionirati svojim ulaganjima u vojsku koja su sada na razini od tri posto bruto domaćeg proizvoda. Kurti tvrdi kako bi na odnose u regiji mogao utjecati i ishod rata u Ukrajini gdje se Srbija nada pobjedi Rusije jer bi i time dobila poticaj za svoje planove u regiji Balkana.

“Oni bi željeli da se vrate nekim projektima koje su smislili prije nego što sam postao premijer, a to je razmjena teritorija. To je vrijeme (Richarda) Grenella“, kazao je Kurti prisjećajući se bivšeg američkog posrednika kojega je postavila administracija Donalda Trumpa, kada su se i pojavila nagađanja kako bi Washington mogao prihvatiti dogovor o razmjeni teritorija između Srbije i Kosova ne bi li se tako riješio problem odnosa Beograda i Prištine.

Destabilizacija regije koju potiče Beograd, smatra Kurti, svakako koristi i Rusiji a njihovi zajednički napori na tom planu već su vidljivi kroz razvoj događaja u Crnoj Gori što se sada pokušava prenijeti i na druge države regije poput Kosova i BiH. “Destabilizacija je glavno sredstvo Beograda”, ustvrdio je Kurti.

Barikade na sjeveru Kosova stoje danima

Napetosti koje na Kosovu traju mjesecima, eskalirale su u posljednja dva tjedna nakon što je Kosovska policija (KP) uhitila jednog donedavnog policajca, kojega sumnjiči za “narušavanje ustavnog poretka”, na što su lokalni Srbi uzvratili postavljanjem barikada, tražeći njegovo oslobađanje.

Barikade na sjeveru traju već 17 dana, unatoč pozivima SAD-a, Velike Britanije i Njemačke da ih lokalni Srbi uklone, te “shuttle” diplomaciji Sjedinjenih Država i EU-a koje pozivaju na deeskalaciju i pokušavaju obje strane dovesti za pregovarački stol.

Dodatne tenzije u ponedjeljak su potaknule najave iz Prištine da kosovska vlada ima “operativni plan” za uklanjanje barikada, a da se to očekivalo od mirovne misije (KFOR) čije snage to nisu do sada učinile. Beograd je ranije od KFOR-a zatražio da shodno Rezoluciji 1244 VS UN-a, omogući povratak srpskih snaga sigurnosti na Kosovo, ali izravni odgovor iz zapovjedništva KFOR-a nije stigao.

Srpska vojska na granicu s Kosovom postavila topove i haubice

Vojska Srbije jučer je na granicu s Kosovom, točnije, u blizinu administrativnog prijelaza Jarinje, stacionirala nekoliko topova i haubice dalekog dometa. Kako piše portal Nova.rs, artiljerija je postavljena nakon što se načelnik Glavnog stožera Vojske Srbije, Milan Mojsilović, u nedjelju navečer hitno uputio u Rašku, gradu u Srbiji blizu granice s Kosovom. Mojsilović se ranije sastao s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i premijerkom Anom Brnabić.

Mojsilović je prekjučer nakon dojava o rafalnoj pucnjavi na sjeveru Kosova izjavio kako je na granici Kosova i Srbije neophodno prisustvo Vojske Srbije, no nije iznosio detalje. O toj pucnjavi se različito izvještavalo kod kosovskih medija na srpskom i na albanskom jeziku. Dogodila se kod Zubinog Potoka na sjeveru Kosova.

Portal Kosovo online naveo je da je do pucnjave došlo kada su “specijalci kosovske policije pokušali ukloniti barikade” na jednoj od lokalnih cesta u općini Zubin Potok. S druge strane, portal Koha je pisao da su lokalni Srbi napali pripadnike međunarodnih snaga (KFOR). Iz KFOR-a su kasnije za Kohu potvrdili da je pucnjava bila “u blizini ophodnje”, ali nisu potvrdili napad. Potom je reagirala i kosovska policija, koja je demantirala navode beogradskih medija da se dogodio “sukob s policijom u Zubinom Potoku”.