Nekad je nužno odabrati stranu

Vučić tvrdi da je Mađarska trebala izvršiti kopnenu invaziju na Srbiju, ali da je Orban to 1999. godine odbio

Predsjednik Srbije kaže da mu je sve to rekao sam Orban

08, October, 2022, Belgrade - The President of the Republic of Serbia, Aleksandar Vucic, addressed the citizens at the Palace of Serbia. Aleksandar Vucic. Photo: Amir Hamzagic/ATAImages

08, oktobar, 2022, Beograd - Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vucic obratio se gradjanima u Palati Srbija. Photo: Amir Hamzagic/ATAImages Photo: Amir Hamzagic/ATAImages/PIXSELL
FOTO: Amir Hamzagic/ATAImages 08, oktobar, 2022, Beograd - Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vucic obratio se gradjanima u Palati Srbija.

Srbija planira dodatna ulaganja u vojnu industriju i modernizaciju proizvodnih kapaciteta, ali će bez obzira na povoljne uvjete na tržištu naoružanja i vojne opreme 20 posto svega proizvedenog zadržati za sebe, objavljeno je u subotu u Beogradu.

To je najavio srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić tijekom jednoipolsatnog obraćanja naciji u kojem je govorio o situaciji s Kosovom i međunarodnim pritiscima na Srbiju, sankcijama EU protiv Rusije, energetici, ekonomskoj situaciji, financijama, zaštiti gospodarstva, ulaganju u vojnu industriju.

Jasno je da će sukobi u svijetu trajati dugo i da sve što proizvedemo u sljedećih 20 godina možemo prodati u 100 zemalja svijeta, ocijenio je Vučić, naglasivši kako je, kao vrhovni zapovjednik po ustavu, “potpisao naredbu da 20 posto svih proizvoda domaće vojne industrije mora ostati u Srbiji” za njezinu vojsku i potrebe obrane.

Ulagat će stotine milijuna eura

Govoreći o velikim ulaganjima, Vučić je izjavio da je 7. listopada, posredstvom specijalizirane državne tvrtke za prodaju naoružanja, vojne opreme i transfer tehnologija Jugoimport – SDPR, u dio vojne industrije uloženo 100 milijuna eura.

“Još stotine milijuna eura ćemo ulagati, da nam u tvornicama ne budu strojevi iz šezdesetih i osamdesetih godina”, rekao je Vučić.

Srbija inzistira na vojnoj neutralnosti i ne želi se priključiti NATO-u i istočnom vojnom savezu – Organizaciji dogovora o kolektivnoj sigurnosti (ODKB), ali je dio NATO-ova programa Partnerstvo za mir, dok u ODKB-u ima status promatrača, a naoružanje i vojnu opremu nabavlja i sa istoka i sa zapada.

‘Orban odbio napasti Srbiju’

Vučić je, inače, na istoj konferenciji za medije prepričao anegdotu koju mu je, kaže, ispričao mađarski premijer Viktor Orban od kojega je, tvrdi, dobio dozvolu da je iznese u javnost.

“Ovo niste znali, 1999. godine je Mađarska trebala kopnom napasti Srbiju, to mi je Orban potvrdio”, ispričao je Vučić referirajući sa na vrijeme NATO-ove intervencije protiv tadašnje Savezne Republike Jugoslavije. Kaže da su Orbana na takav potez pritiskali tadašnji američki predsjednik Bill Clinton i britanski premijer Tony Blair, a cilj je bio “razvući srpske snage”. “To je Viktor Orban odbijao, a u tome da odbije taj pritisak u Bijeloj kući mu je pomogao (tadašnji njemački kancelar) Gerhard Schröder“, rekao je Vučić, kako prenosi N1.

Dodao je i da je Orbanu tada bivša britanska premijerka Margaret Thatcher u Londonu, nakon što joj je došao na vrata i pozvonio, navodno rekla: “Jako mi smeta što si odbio napasti Srbiju, zbog toga će poginuti više britanskih vojnika”. Potvrde ove Vučićeve priče nema, a zanimljivo je napomenuti da su mu, otkad je došao na vlast, savjetnici bili ili još to jesu i Schröder i Blair.