Vuk Vuković i dalje pomaže gradovima da otvore proračune, na redu je Trogir. Ispričao nam je detalje

Njegov institut radi aplikaciju koja će građanima omogućiti detaljan uvid u to kako se troši njihov novac

07.08.2016., Trogir - Grad se smjestio u serdistu Dalmacije na jadranskoj obali te je zbog pozicije i prirodne zasticenosti omiljena destinacija za nauticare. Spojen je mostom s otokom Ciovom a 1997. godine je proglasen gradom pod zastitom UNESCO-a, Trogir su osnovali  grcki kolonisti s otoka Visa u 3. stoljecu prije Krista.
Photo: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL
FOTO: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL

Grad Trogir posljednji je od nekoliko gradova u Hrvatskoj koji je odlučio potpuno otvoriti svoje financije. Započeli su s projektom uvođenja potpune transparentnosti proračuna te će u suradnji s Institutom sinergije znanosti i društva napraviti aplikaciju koja će građanima omogućiti detaljan uvid u to kako se troši njihov novac.

Kako nam je pojasnio Vuk Vuković, jedan od ključnih ljudi Instituta sinergije znanosti i društva, osnovni dio aplikacije prikazivat će stanje aktualnog proračuna, ali moći će se uspoređivati i plan proračuna s onim što je izvršeno. Također, moći će se raditi usporedbe s prethodnim godinama. Brojke će biti prezentirane na jednostavan i vizualno atraktivan način, kako bi bile što pristupačnije građanima.

Građani će dobiti detaljnije informacije nego gradski zastupnici

“U aplikaciji će se moći pratiti prihodi i rashodi proračuna, po funkcijskoj i ekonomskoj klasifikaciji, sve do četvrte razine. Važno je naglasiti da funkcijsku klasifikaciju do četvrte razine ne dobivaju ni gradski zastupnici kada glasaju o proračunu. Jednostavno rečeno, građani će moći vidjeti koliko je neka institucija, na primjer muzej ili škola, potrošila na plaće, potrošni materijal i slično. Treća razina pokazuje samo koliko je koji korisnik proračuna dobio, tako da će građani imati bolji uvid nego političari”, pojašnjava Vuković.

Aplikacija bi, prema najavama, trebala biti dostupna građanima kroz dva mjeseca, a nakon toga se ide u sljedeću fazu – objava svih računa, kao što je već praksa u nekim lokalnim jedinicama poput Bjelovara, Omišlja ili Svete Nedelje.

Svoje financije trebala bi otvoriti i ministarstva, javna poduzeća…

Vuković smatra da je transparentnost javnih financija – u ovom slučaju lokalnih – nužan preduvjet za smanjenje korupcije i promjenu mentaliteta društva. Njegovo istraživanje od prije nekoliko godina pokazalo je da lokalni čelnici što su korumpiraniji to imaju veće šanse za ostanak na vlasti.

Smatra da se uvođenjem transparentnosti u financije lokalnih jedinica građani približavaju svojim gradovima i općinama, te im se omogućava aktivnije sudjelovanje u donošenju odluka i rješavanju problema. No, smatra i da je to tek prvi korak, jer je krajnji cilj transparentnost na svim razinama – od ministarstava, agencija, javnih poduzeća, udruga financiranih iz proračuna, komora, itd.

“To bi bio ogroman korak prema boljoj javnoj administraciji i snažnijoj ekonomiji”, zaključuje Vuković.