Nekad je nužno odabrati stranu

WhatsApp afera pokazuje da su Plenkoviću najbitniji stranački izbori. A Grabar-Kitarović je kolateralna žrtva

HDZ je jedina stranka koja podržava predsjednicu i baš pred predstavljanje njenog programa je eksplodirala nova afera

11.11.2019., Zagreb - Sluzbeno predstavljanje Izbornog programa Kolinde Grabar-Kitarovic u Kongresnoj dvorani Zagrebackog velesajma.Andrej Plenkovic. Photo: Igor Soban/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Ovo što se događa u HDZ-u oko WhatsAppa je otprilike onoliko - barem na prvu loptu - političko mudro kao da Davor Bernardić ovih dana suspendira još nekoliko članova predsjedništva SDP-a za koje se zna da su dobri sa Zoranom Milanovićem i još javno, poput Bačića, kaže da će letjeti i još neka poznata imena

Kako bi pobjednički umarširali u mjesece odluke, HDZ-ovcima je vrlo bitna pobjeda Kolinde Grabar-Kitarović na predsjedničkim izborima. Ponedjeljak je u tom smislu bio vrlo važan dan – onaj u kojem je predsjednica predstavila svoj program kojim kani osvojiti novi mandat. U ponedjeljak je Jutarnji list izišao s naslovnicom o mrzilačkim porukama na stranačkim WhatsApp grupama, a svi mediji su prenijeli i prepucavanje priopćenjima stranke i kandidata za njenog predsjednika Davora Ive Stiera na tu temu. Samo predstavljanje programa ostalo je pomalo u drugom planu u svjetlu tih, novih sukoba u HDZ-u.

Cijela priča je pokrenuta pred sam vikend, na predsjedništvu HDZ-a, na kojem su se spominjale i sankcije za one koji su u zatvorenim grupama koriste govorom mržnje. A onda su o tome ključni ljudi stranke, Plenković, Jandroković i Bačić naokolo davali izjave, potonji je čak zasolio kako među onima koji su prijetili “ima i imena poznatih široj javnosti”. Uvrede i prijetnje o kojima se govori, valja napomenuti, napisane su u grupama koje postoje 3-4 godine i kojih su članovi (bili) i neki bliski Plenkovićevi suradnici, a žestoke kritike su počele još s proljeća prošle godine kad je usvajana Istanbulska konvencija. Stoga priča o tome da je vrh stranke tek sad doznao za suspektno dopisivanje baš i ne drži vodu.

Što čeka Bernardić?

HDZ je, valja podsjetiti, zasad jedina stranka koja podržava kandidaturu aktualne predsjednice Republike. Javni sukob u kojem isplivavaju poruke o “metku u čelo” i “leđnom plivanju Savom”, te najave izbacivanja iz stranke, ni u ludilu ne mogu koristiti kampanji Kolinde Grabar-Kitarović. Pa opet, priča o prijetnjama i uvredama na zatvorenim stranačkim grupama nije riješena, kako bi bilo očekivano, u tišini i unutar stranke, i(li) u nekom politički manje osjetljivom trenutku.

Ovo što se događa u HDZ-u oko WhatsAppa je otprilike onoliko – barem na prvu loptu – političko mudro kao da Davor Bernardić ovih dana suspendira još nekoliko članova predsjedništva SDP-a za koje se zna da su dobri sa Zoranom Milanovićem i još javno, poput Bačića, kaže da će letjeti i još neka poznata imena. Pritom je politička sudbina Andreja Plenkovića dosta povezanija s ishodom predsjedničkih izbora od one Davora Bernardića.

Šef SDP-a će nemjerljivo lakše eventualni Milanovićev poraz prikazati kao poraz bivšeg premijera, nego što bi se, u slučaju poraza Kolinde Grabar-Kitarović, od svoje odgovornosti mogao oprati Plenković. Pa opet – opet – ide se na borbu protiv govora mržnje u vlastitoj stranci (dosad im nije previše smetao) javno, džonom i u vrlo bitnom trenutku kampanje Kolinde Grabar-Kitarović.

Šeks, Kolinda i amplitude

Radi se o tome da je očito procijenjeno da je ta kampanja ipak nemjerljivo manje važna od one unutar HDZ-a. To su za Plenkovića izbori na kojim je nužno pobijediti, a ne ovi za Pantovčak. Uostalom, nedavno je predsjednik HDZ-a burno reagirao na konstataciju Vladimira Šeksa da bi predsjedničin poraz bio i poraz Andreja Plenkovića.

U korist ovoj tezi ide i to da Plenković ni s pobjedom Kolinde Grabar-Kitarović ne može biti posve miran u stranačkoj igri prijestolja. Ništa mu, naime, ne garantira da se u slučaju osvajanja novog mandata predsjednica države ne bi prometnula u stranačkog kingmakera i svojim biračima osnaženim autoritetom stala na stranu nekog od Plenkovićevih protukandidata. Uostalom, odnosi predsjednice i premijera su proteklih godina imali tolike amplitude da još jedna ne bi trebala biti preveliko iznenađenje.

Strah i nepovjerenje

No, ako se makne kampanja Grabar-Kitarović u stranu, postaje jasno što ovakvom akcijom može dobiti aktualno vodstvo HDZ-a – ostaju samo unutarstranački izbori. Oni na kojima će novog šefa i vodstvo HDZ-a birati svi članovi stranke. A članovi stranke više neće biti, sudeći po najavama iz Središnjice, oni koji su se uvredljivo izražavali na stranačkim grupama. O tome tko je prešao granicu, koja je granica i kad je njeno prelaženje postalo vrijedno isključenja iz stranke trebali bi odlučivati šefovi županijskih ogranaka i lokalni časni sudovi HDZ-a. To ljudima iz trećeg stranačkog ešalona stavlja golemu moć u ruke, a u stranci u osvit cijelog niza prevažnih izbora otvara atmosferu straha, nepovjerenja i stalnog virenja preko (digitalnog) ramena.

A vrhu stranke? Plenkoviću i društvu daje mogućnost da s popisa članova – dakle, popisa birača na unutarstranačkim izborima – izbrišu one koji sasvim sigurno svoj glas ne kane dati sadašnjoj stranačkoj eliti. Ništa čudno da je Davor Ivo Stier, koji je najavio svoju kandidaturu za predsjednika HDZ-a, odmah javno reagirao kad se priča zakotrljala – ono što je počelo kao čudesno osvještenje o štetnosti govora mržnje lako bi moglo završiti kao najobičnija stranačka čistka s ciljem umanjenja neizvjesnosti na izborima na predsjednika HDZ-a. Kolinda Grabar-Kitarović i njena kampanja u cijeloj su stvari tek manje bitne, kolateralne žrtve.