WHO demantirao navode njemačkog Spiegela koji tvrdi da je Kina tražila zataškavanje informacija o koroni

Spiegelove tvrdnje navodno dolaze iz njemačke tajne službe

EDITORS NOTE: Graphic content / World Health Organization (WHO) Director-General Tedros Adhanom Ghebreyesus attends a daily press briefing on the COVID-19 outbreak (the novel coronavirus) at the WHO headquarters in Geneva on February 28, 2020. (Photo by Fabrice COFFRINI / AFP)
FOTO: AFP

Njemački Spiegel tvrdi da je kineski predsjednik Xi Jinping tražio od direktora Svjetske zdravstvene organizacije, Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa, zataškavanje informacija o mogućem širenju koronavirusa. Razgovor se, tvrdi ugledni njemački medij, dogodio 21. siječnja, a Spiegel se poziva na izvore iz Njemačke Savezne obavještajne službe (Bundesnachrichtendiensta). Prema njihovom pisanju, Xi Jinping je zahtijevao odgodu globalnog upozorenja o pandemiji i ne spominjanje sposobnosti koronavirusa da se širi s čovjeka na čovjeka.

Prema pretpostavci Bundesnachrichtendiensta (BND-a), Xi Jinpigov zahtjev uzrokovao je gubljenje četiri do šest tjedana borbe protiv koronavirusa. Reagirali su iz WHO-a, pa su optužbe protiv svog šefa nazvali neosnovanima i lažnima. “Dr. Tedros nije razgovarao sa Xi Jinpingom 21. siječnja, a nisu nikada niti razgovarali telefonom. Ovakve lažne vijesti odvraćaju pozornost i umanjuju naprezanja WHO-a i svijeta u borbi protiv koronavirusa”, stoji u izjavi WHO-a.

Kina je reagirala dokumentom od 30 stranica

U nastavku objašnjavaju kako je Kina potvrdila transmisiju virusa s čovjeka na čovjeka UN-u 20. siječnja, te da je dva dana kasnije WHO objavio kako “prikupljeni podaci ukazuju na to da se virus širi s čovjeka na čovjeka u Wuhanu”. Reagirali su i iz ministarstva vanjskih poslova Kine. U dokumentu su na 30 stranica pobili Spiegleove tvrdnje, te istaknuli kako su oko koronavirusa bili otvoreni i transparentni. Tvrde također da su svijet upozorili na vrijeme.

Usput, odgovorili su američkom predsjedniku Trumpu i državnom tajniku Pompeu, koji su tvrdili kako je Kina zavlačila druge države o pandemiji, te da je virus nastao u laboratoriju u Wuhanu. U svoju obranu, citirali su predsjednika Abrahama Lincolna. “Kao što je Lincoln rekao, možeš prevariti sve ljude neko vrijeme i neke ljude svo vrijeme, ali ne možeš varati sve ljude svo vrijeme”, citirali su.

Tajne službe ne mogu potvrditi tvrdnje Trumpa i Pompea

Trump je napadao Kinu tvrdeći da su zataškavali bitne informacije o virusu te da su lagali o stvarnom broju zaraženih, a WHO je nazivao propagandnim alatom kineske komunističke partije. “Morali su znati više nego što su rekli. Mi smo znali stvari koje oni nisu. Ili nisu znali da nam nisu rekli… Trenutno, WHO je propagandni alat za Kinu, tako ja to vidim”, rekao je Trump. Nakon tih izjava, Trump je ukinuo financiranje WHO-a, budući da se istražuje povezanost i odnos Kine i WHO-a.

Prema Spiegelovim informacijama, BND je prošlog tjedna od svih partnera mreže Five Eyes, koja obuhvaća tajne službe SAD-a, Velike Britanije, Kanade, Australije i Novog Zelanda, zatražio provjeru točnosti tvrdnji koje šire Trump i Pompeo. Niti jedna tajna služba nije htjela potvrditi te navode o zataškavanju informacija i nastanku virusa u laboratoriju.