WHO smiruje, šira javnost ne mora biti zabrinuta zbog majmunskih boginja, nisu ni blizu Covidu

Većina slučajeva bit će blaga, no trudnice, djeca i osobe s oslabljenim imunološkim sustavom u većem su riziku od teže zaraze

Image: 693997650, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia
FOTO: Profimedia

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) ne vidi razlog za uzbunu zbog majmunskih boginja, ali ipak poziva na određene mjere. “To nije bolest zbog koje bi šira javnost trebala biti zabrinuta. Nije kao covid-19”, rekla je stručnjakinja WHO-a Sylvie Briand na brifingu za zemlje članice WHO-a danas u Ženevi.

Ipak, zemlje bi trebale brzo otkriti i izolirati zaražene. WHO pretpostavlja da će većina slučajeva biti blaga, no trudnice, djeca i osobe s oslabljenim imunološkim sustavom u većem su riziku od teže zaraze.

Slučajevi u više od 20 zemalja

“Imamo dobru priliku da odmah zaustavimo prijenos”, rekla je Briand. No, ne zna se kolike su zalihe cjepiva protiv velikih boginja koje bi također trebalo pomoći protiv majmunskih boginja, dodala je.

WHO očekuje da će broj zaraza nastaviti rasti. Majmunske boginje pojavile su se do sada u više od 20 zemalja, navode iz te organizacije.

“Trenutačno ne znamo vidimo li samo vrh sante leda”, dodala je Briand.

Koji su simptomi?

Ravnateljica Klinike za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević” Alemka Markotić jučer je na HRT-u govorila o simptomima ove virusne infekcije. Bolest počinje visokom temperaturom, kao i kod većine drugih zaraznih bolesti, općim lošim stanjem, iscrpljenošću i jakom glavoboljom.

“To je uobičajeno za brojne bolesti, ali već trećeg ili četvrtog dana se pojavi osip, prvo na mjestu inicijalnog ulaza, a onda se dalje širi od lica, ekstremiteta, trupa, a na kraju po dlanovima i tabanima”, rekla je.

“Smrtnost je negdje do 10 ili 11 posto. Opet više u osjetljivim populacijama”, istaknula je Markotić.