WikiLeaks je objavio gomilu CIA-inih dokumenata i čini se kako sadrže neke nezgodne podatke o hakiranju

Objavljen je 8.761 dokument pod nazivom Vault 7 o cyber špijunaži

The Central Intelligence Agency (CIA) logo is displayed in the lobby of CIA Headquarters in Langley, Virginia, on August 14, 2008. AFP PHOTO/SAUL LOEB / AFP PHOTO / SAUL LOEB
FOTO: AFP

Wikileaks je objavio novi set dokumenta koji, po svemu sudeći, detaljiziraju CIA-inu sposobnost hakiranja i cyber-špijunaže. Objavljen je ukupno 8.761 dokument, pod nazivom Vault 7, navodno iz sigurne mreže unutar sjedišta agencije u Langleyju u Virginiji.

Autentičnost dokumenata još nije potvrđena i agencija nije odgovorila na opetovane upite za komentar Associated pressa, ali WikiLeaks je ranije u nebrojeno navrata objavljivao autentične tajne dokumente. Jake Williams, osnivač Rendition Infoseca za AP je rekao kako se čini da bi dokumenti mogli biti autentični.

Dokazi o pokušajima hakiranja

Ako se to pokaže točnim, ovo bi curenje predstavljalo još jednu katastofu unutar američke obavještajne zajednice. Dokumenti navodno sadrže podatke o pokušajima hakiranja iOS i Android uređaja u periodu između 2014. i 2016. godine.

Dokumenti pokazuju i da je CIA zloupotrebljavala brojne proizvode velikih svjetskih kompanija, pa su se tako, osim Android telefonima i iPhoneima, navodno koristili i Windowsima kompanije Microsoft te Samsungovim televizorima koje je CIA pretvarala u svoje skrivene uređaje za špijuniranje.

Današnji dokumenti prvi su koji su redigirani, s izbrisanim IP adresama i drugim osjetljivim podacima brojnih uređaja koji su na meti CIA-e. Naime, WikiLeaks je u prošlosti bio kritiziran jer nije redigirao i uklanjao osjetljive informacije, uključujući i medicinsku dokumentaciju žrtava silovanja.