Nekad je nužno odabrati stranu

WSJ tvrdi da su se kineski znanstvenici razboljeli još u studenom 2019. To opet otvara pitanje kako je nastala korona

'Nije opovrgnuta mogućnost da je izbijanje virusa nastalo slučajnim probojem u laboratoriju'

This is a illustration of coronavirus viewed under a microscope
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Trojica znanstvenika iz kineskog Instituta za virusologiju u Wuhanu, odakle je koronavirus krenuo, razboljela su se u studenome 2019. godine i na kraju im je trebala hospitalizacija, što je nekoliko mjeseci prije nego je Kina priznala pandemiju, piše jučerašnji WSJ, pozivajući se na dosad neobjavljeno izvješće američke obavještajne službe.

WSJ kaže da izvješće sadrži detalje o broju znanstvenika iz laboratorija koji su bili zaraženi, trajanju njihove bolesti i hospitalizaciji, što daje novu težinu zahtjevima za širom istragom o tome da je virus pobjegao iz laboratorija.

Izvješće je stiglo uoči sastanka tijela Svjetske zdravstvene organizacije koje će raspravljati o sljedećoj fazi istrage o podrijetlu Covid-19.

Pritisak na Kinu

Glasnogovornica američkog Vijeća za nacionalnu sigurnost nije komentirala izvješće rekavši da “neće prejudicirati studiju WHO o izvoru SARS-CoV-2 koja je u tijeku.” Rekla je da je jasno da bi međunarodni stručnjaci trebali temeljito procijeniti tehnički vjerodostojne teorije. “Američka vlada surađuje s WHO i drugim državama članicama kako bi podržala stručnu procjenu porijekla pandemije.”

Kina se suočava sa sve većim pritiskom da osigura transparentnost u istrazi o porijeklu virusa. Kinesko ministarstvo vanjskih poslova primijetilo je da je tim koji je uime WHO-a proveo istragu u veljači zaključio da je curenje iz laboratorija krajnje malo vjerojatno. “SAD nastavljaju pretjerivati s teorijom curenja iz laboratorija”, kažu iz Kineskog veleposlanstva u Washingtonu.

Sjedinjene države, Norveška, Kanada, Velika Britanija i druge zemlje u ožujku su izrazile zabrinutost zbog studije o porijeklu koronavirusa, provedene pod vodstvom WHO i pozvale na daljnju istragu i puni pristup svim relevantnim podacima o ljudima, životinjama i drugim podacima o ranim fazama izbijanja epidemije.

Fauci sumnja u porijeklo virusa

Washington je spreman osigurati veću suradnju i transparentnost Kine, kaže izvor upoznat s naporima. Kina je timu WHO koji je istraživao izvor pandemije odbila dati podatke o ranim slučajevima Covida-19, prema riječima jednog od istražitelja tima, izvijestio je Reuters u veljači, što svakako komplicira napore da se razumije odakle je virus krenuo.

Dr. Anthony Fauci, voditelj američkog Nacionalnog instituta za alergiju i zarazne bolesti, jučer je kazao kako nije uvjeren da se Covid-19 razvio prirodnim putem i pozvao je na otvorenu istragu njegova porijekla. Fauci smatra da treba nastaviti istraživati u Kini dok se ne dozna što je više moguće.

Američko financiranje?

Tajnica za tisak američke vlade, Jen Psaki, kazala je da u ovom času nema dovoljno informacija za procjenu i da je za istragu potrebna suradnja i podaci dostavljeni od kineske vlade. “Naše stajalište je da treba postojati neovisna i transparentna istraga.”

Izvješće o kojem piše WSJ kaže “da na temelju javno dostupnih podataka nije opovrgnuta mogućnost da je izbijanje virusa nastalo slučajnim probojem u laboratoriju.”

Republikanci su u Senatu optužili dr. Faucija da su financirali istraživanja u wuhanskom laboratoriju s više od 3 milijuna dolara što dr. Fauci kategorički opovrgava. “Bez obzira na to koliko puta to izgovorili to se nije dogodilo.”