Xi Jinping otvorio kongres Komunističke partije: 'Tajvan je naš, koristit ćemo i silu ako treba'

Xi Jinping dobit će treći mandat i učvrstiti svoje mjesto kao najmoćniji vladar u zemlji od Mao Zeonga

The 20th National Congress of the Chinese Communist Party opens on Oct. 16, 2022, at the Great Hall of the People in Beijing.,Image: 730953435, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Predsjednik Xi Jinping u nedjelju je otvorio 20. kongres kineske vladajuće Komunističke partije, a očekuje se da će dobiti treći mandat i učvrstiti svoje mjesto kao najmoćniji vladar u zemlji od Mao Zeonga. U dvosatnom govoru Xi Jinping je pozvao članove partije da se pripreme za teška vremena, hvalio strategiju nultog-covida te kazao kako se Kina i Tajvan moraju ponovno ujediniti.

Xi je naglasio kako se “partija nikada neće odreći uporabe sile i podućet će sve potrebne korake da suzbije separatističke pokrete”, što mu je donijelo najveći aplauz okupljenih delegata.

Partijski kongresi, na kojima se raspravlja o ključnim politikama i biraju ključni dužnosnici, uvježbani su i dogovarani mjesecima unaprijed, pa je prostor za iznenađenja nepostojeći. Ono što je zanimljivo jesu teme koje Komunistička partija odluči uvrstiti kao ključne u petodnevnom skupu, te kadrovi koji će biti imenovani u Centralni komitet i Politbiro.

Prošli partijski kongres, održan 2017. godine, naglašavao je borbu protiv korupcije i nejednakosti, a sada se očekuje da će se dobar dio skupa posvestiti neslaganjima s i izazivanju liberalnog demokratskog pokreta.

Sve autoritarnija i odvažnija Kina

Skup na kojemu sudjeluje oko 2300 delegata iz cijele zemlje počeo je u Velikoj dvorani naroda na zapadnoj strani Trga Tianamen u jeku stroge sigurnosti i pod modrim nebom nakon nekoliko dana punih smoga u kineskom glavnom gradu.

Tijekom desetljeća svoje vladavine Xi je Kinu usmjerio na još autoritarniji put koji prioritet daje sigurnosti, državnoj kontroli gospodarstva u ime “općeg napretka”, asertivnijoj diplomaciji, jačoj vojsci i jačanju pritiska kako bi se zauzeo Tajvan. Analitičari općenito ne očekuju bilo kakvu promjenu načelnog političkog smjera.

Kina je proteklih dana posebno naglašavala Xijevu predanost strategiji nultog covida razbijajući nade bezbrojnim kineskim građanima i investitorima da bi Peking uskoro mogao napustiti politiku koja je uzrokovala nezadovoljstvo i ekonomsku štetu.

Pogoršani odnosi sa Zapadom

Čini se da Xijeva moć nije smanjena nemirima tijekom godine u kojoj je kinesko gospodarstvo dramatično usporilo, narušeno čestim lockdownima zbog covida, krizom u sektoru nekretnina i utjecajem njegovog gušenja 2021. na nekoć slobodnu “platformsku ekonomiju”.

Kineski odnosi sa Zapadom oštro su se pogoršali zbog Xijeve potpore Vladimiru Putinu. Sin revolucionara Komunističke partije Xi je ponovno osnažio stranku koja je postala duboko korumpirana i sve više irelevantna, šireći svoju prisutnost u svim aspektima Kine, a Xi je službeno njezina “jezgra”.

Xi je 2018. ukinuo ograničenja predsjedničkih mandata, otvorivši si tako put da prekine presedan zadnjih desetljeća i vlada treći petogodišnji mandat ili dulje.

Novih pet godina na čelu stranke

Očekuje se da će kongres koji se održava dva puta u desetljeću ponovno potvrditi Xija za generalnog sekretara stranke, najmoćniju dužnost u Kini, kao i predsjednika Središnjeg vojnog povjerenstva. Xijevo predsjedništvo trebalo bi biti obnovljeno u ožujku na godišnjem zasjedanju kineskog parlamenta.

Uoči kongresa, kineska prijestolnica je pojačala mjere sigurnosti i ograničenja zbog covida, dok su čeličane u obližnjoj pokrajini Hebei dobile upute da smanje rad kako bi se poboljšala kvaliteta zraka, rekao je izvor iz industrije.

Dan nakon završetka kongresa u subotu, očekuje se da će Xi predstaviti svoj novi Stalni odbor Politbiroa koji obuhvaća sedam članova. Uključivat će osobu koja će zamijeniti Li Keqianga na mjestu premijera, kada Li odstupi s te dužnosti u ožujku nakon što je obnašao maksimalna dva mandata.