Nekad je nužno odabrati stranu

Za Hrvatsku je važno da ima borbene avione. Nažalost, cijela stvar je kompromitirana skrivanjem prave cijene

Hrvatska si ne smije dozvoliti luksuz da postane žrtva eventualne eskalacije nesigurnosti

Kupnja ratnih aviona esencijalno je sigurnosno pitanje. Hrvatska nije Slovenija, da može biti sigurna kako nikad više neće biti izložena ratnoj prijetnji. Hrvatska,pak, nipošto ne smije biti Bosna i Hercegovina iz 1990. godine, koja je slijepo i budalasto vjerovala da neće biti izložena agresiji

Hrvatskoj su neophodni suvremeni borbeni zrakoplovi. Zbog dva razloga. Prvo, nabava ratnih aviona modernih generacija zapravo predstavlja transfer znanja i pristup najsloženijim svjetskim tehnologijama. Izgradnja i opremanje ratnih zrakoplova podrazumijeva nevjerojatnu količinu različitih tehnoloških i informatičkih znanja. Sada dio tog znanja dolazi u Hrvatsku.

O važnosti modernih tehnoloških znanja najbolje govori primjer Mate Rimca. Premda, zapravo, nije prodao mnogo automobila, Rimac je velika zvijezda svjetske automobilske industrije, s ogromnim investicijskim potencijalom. Zbog znanja koja je razvio i ugradio u svoje prototipove.

Dolaskom Rafalea, u Hrvatsku dolazi još neusporedivo više relevantnih znanja, istraživačkih rezultata i metodologije rada sa suvremenom tehnologijom i najkompliciranijim softverima: velik dio toga sad je na raspolaganju Hrvatskom ratnom zrakoplovstvu, koje postaje jedno od središta razvoja moderne tehnologije u Hrvatskoj i na cijelom ovom području.

Avioni koji nam donose znanje

Utoliko su potpuno deplasirane teze, koje se katkad pojavljuju u javnosti, da je pogrešno potrošiti milijardu eura na borbene avione, jer bi taj novac bilo bolje uložiti u školstvo ili zdravstvo.

Francuski avioni relativno nove generacija (Rafale će biti u uporabi francuske vojske najmanje do 2040., a možda i do 2060. godine) u Hrvatsku donose više znanja od većine ulaganja u školski sustav, koja se ionako ne fokusiraju na istraživanja i znanje, nego na održavanje socijalnog mira, kroz blaga povećanja plaća zaposlenima u obrazovanju. Rafalei u Hrvatsku donose više znanja, nego što ga proizvodi najveći dio naših škola i fakulteta.

Esencijalno sigurnosno pitanje

Drugo, kupnja ratnih aviona esencijalno je sigurnosno pitanje. Hrvatska nije Slovenija, da može biti sigurna kako nikad više neće biti izložena ratnoj prijetnji. Hrvatska,pak, nipošto ne smije biti Bosna i Hercegovina iz 1990. godine, koja je slijepo i budalasto vjerovala da neće biti izložena agresiji.

Zaista ne mislimo da će u idućih nekoliko godina u Bosni i Hercegovini izbiti ratni sukobi, iako su to i i svjetski i domaći mediji i “analitičari” najavljivali prije samo nekoliko tjedana. Takve su procjene, zasad, čiste budalaštine. No, strateški gledajući, prostor Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Kosova ostat će nesiguran još barem dvadeset do trideset godina, dok sve te zemlje ne uđu u neki oblik zapadnih sigurnosnih i političkih integracija.

Rafalei, naravno, nisu dovoljni

Hrvatska si ne smije dozvoliti luksuz da postane žrtva eventualne eskalacije nesigurnosti na prostoru bivše Jugoslavije.
Kad kupujete avione poput Rafalea, treba računati i na to da ćete ih jednom možda zaista morati borbeno koristiti, a još više morate računati na činjenicu da su novi ratni avioni strahovito snažno sredstvo odvraćanja, koje mijenja strateške vojne planove potencijalno neprijateljskih režima u susjednim zemljama.

Rafalei nas čini sigurnijom i stabilnijom državom. Rafalei, naravno, nisu dovoljni. Republika Hrvatska, zbog svoje i regionalne dugoročne stabilnosti, mora ojačati kopnenu vojsku i uspostaviti projektni zavod i brodogradilište za izgradnju ratnih brodova: i tu je također riječ o strateškoj investiciji, koja bi kombinirala transfer i razvoj znanja sa zahtjevima nacionalne sigurnosti.

Nisu rekli koliko će zaista koštati

Nažalost, kupnja francuskih aviona kompromitirana je krivim iskazivanjem cijene. Zaista jest skandalozno što Plenkovićeva Vlada nije na vrijeme rekla koliko će Rafalei stvarno koštati. Tu se radi o uobičajeno skandaloznim postupcima Plenkovićeve administracije, na koje se mora kontinuirano upozoravati.

Neovisno od glupog i podcjenjivačkog poigravanja s ionako visokom cijenom Rafalea, kupnja francuskih ratnih aviona jedan je od najboljih poteza bilo kojih hrvatskih vlasti od 2000. godine do danas.