Za trećeg člana Uprave Ine, osim ako i on u zadnji tren ne odustane, Vlada šalje Marina Zovka

Postavljanje novog vrha naftne kompanije najavljeno je za srijedu

05.12.2016., Zagreb - Marin Zovko, predsjednik Uprave Plinacro."nPhoto: Zarko Basic/PIXSELL
FOTO: Zarko Basic/PIXSELL

Vlada je na telefonskoj sjednici predložila trećeg hrvatskog člana Uprave Ine, budući da je ranije predloženi Emanuel Kovačić odustao od kandidature. Novi prijedlog Nadzornom odboru Ine je Marin Zovko, ekonomist po struci s višegodišnjim iskustvom u upravljanju, koji trenutačno obnaša funkciju člana Uprave društva Plinacro, priopćili su iz Vlade.

Premijer Andrej Plenković je jučer najavio da će u srijedu, po odluci NO-a Ine, biti smijenjeni hrvatski članovi Uprave Ine bez otpremnina.

Podsjetimo, uz Kovačića, Vlada je prošli tjedan za članove Uprave predložila i Miroslava Skalickog i Hrvoja Šimovića i to do imenovanja članova Uprave društva putem natječaja, a najdulje na razdoblje do šest mjeseci. Kovačić se malo nakon najave na osobni zahtjev povukao.

Tko su predloženi novi članovi Ine

Skalicki je energetski stručnjak i nekadašnji generalni direktor Shella za Hrvatsku, od 1998. do 2003. godine. Nakon toga radio je u Milanu za Shell na poslovima na razini Mediterana i Europe. Svojedobno ga se spominjalo kao kandidata za člana Uprave Ine, a 2016. je u razgovoru za tportal, komentirajući tadašnju najavu premijera Plenkovića o otkupu MOL-ova udjela u Ini, doveo u pitanje smisao postojanja dviju rafinerija u Hrvatskoj.

“Mi možemo kupiti Inu, međutim tada dolazi najvažnije pitanje. Što s njom? Što želimo? Na primjer, trebaju li nam dvije rafinerije u Rijeci i Sisku?”, govorio je svojedobno. Šimović je, pak, profesor na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu.

Od Vlade predloženi novi članovi Uprave trebali bi zamijeniti Niku Dalića, Barbaru Dorić i Darka Markotića. Oni, za razliku od mađarskih članova Uprave, nisu podnijeli ostavke uslijed otkrivene mega afere u toj naftnoj kompaniji. Dapače, hrvatski članovi se o pljački Ine nisu niti oglasili, a njihovo odbijanje povlačenja s funkcija protumačeno je kao pokušaj osiguravanja isplate izdašnih otpremnina.