Za vikend na Telegramu donosimo 8 naših većih priča koje ste možda propustili, a mogle bi vas zanimati

Pregled nekih dužih originalnih priča, analitičkih tekstova i komentara

Donosimo pregled nekih dužih Telegramovih tekstova objavljenih tijekom tjedna koje ste možda propustili, a preko vikenda ćete imati više vremena za čitanje.

Podsjećamo vas na priču o kirurgu Goranu Pavleku koji je za Telegram detaljno prepričao svoju prvu operaciju, tjedne komentare naših kolumnista, veliki intervju s potpredsjednikom Vlade Srbije, Rasimom Ljajićem, koji je vodio Drago Hedl te vrlo čitane priče našeg sportskog kanala, Telesporta.

1. Imam 37 godina i kirurg sam na Rebru, ovo je priča o tome kako se osjećaš kad prvi put zarežeš čovjeka i uđeš u njega

Zagrebački doktor Goran Pavlek vrlo detaljno objašnjava kako se postaje kirurg i prepričava prvu operaciju koju je s 32 godine obavio kao glavni operater. Nemamo, naravno, snimke s tog njegovog prvog zahvata prije pet godina, ali Telegramov urednik fotografije Vjekoslav Skledar bio je prošli tjedan satima s dr. Pavlekom u sali na Rebru.

2. Telesport: Pogledao sam Lovrenov film i pokušao ga staviti u kontekst domaćih nacionalističkih tabua

December 19, 2016 - Liverpool, United Kingdom - Dejan Lovren of Liverpool after the English Premier League match at Goodison Park, Liverpool. Picture date: December 19th, 2016., Image: 309204932, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Zuma Press - News
Profimedia, Zuma Press - News

U dokumentarnom filmiću Lovren: My Life as a Refugee, premijerno prikazanom jučer na Liverpoolovoj klupskoj televiziji i internetskoj stranici, nogometaš Dejan Lovren priča priču o odiseji svoje obitelji od Kraljeve Sutjeske, preko Münchena do Karlovca i dalje. Oni koje prije svega brine promoviranje nacionalne Istine primijetit će da Dejan u njemu nijednom riječju ne spominje tko je točno i zašto potjerao njegovu obitelj u zbjeg, piše Alekasandar Holiga.

3. Razgovarali smo s jednim od vodećih stručnjaka o 8 točaka koje su, tvrdi, ključne za oporavak gospodarstva

Prof. dr. sc. Josip Tica (41), redoviti profesor na Katedri za makroekonomiju i gospodarski razvoj na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu, nakon završenog fakulteta, a prije nego li je započeo znanstvenu karijeru, bio je kao stipendist u Austriji i Indiji te u SAD gdje je boravio na poziv glasovite zaklade Fulbright. Ovih dana tog vrhunskog stručnjaka za porez na imovinu i tržište nekretnina, spominje se u javnosti kao mogućeg novog predsjednika Savjeta za gospodarstvo SDP-a. Stoga nas je na početku razgovora zanimalo zašto se odlučio na takav politički angažman, uvod je u intervju koji je vodio Mladen Pleše.

4. Bez obzira na sve, HAVC je na udaru zato što tvrda desnica, nakon HRT-a i Filozofskog, želi preuzeti i film

27.01.2016., Zagreb - Ministar kulture Zlatko Hasanbegovic. Photo: Petar Glebov/PIXSELL
Petar Glebov/PIXSELL

Na početku rasprave o HAVC-u treba odmah raščistiti jednu stvar. Bez obzira na sva formalna objašnjenja i nalaze revizije, jedini razlog zbog se ta institucija našla na udaru desnice, i zbog kojeg je sada u fokusu javnosti, povezan je sa željom za uvođenjem ideoloških komisija u kulturu. Drugim riječima, Plenkovićeva Vlada završava one poslove koje Karamarkova nije stigla obaviti, ali ih je zacrtala i javno obznanila, stav je Telegramovog kolumnista Dragana Markovine.

5. Potpredsjednik srpske Vlade, i začudno razuman tip, spominje se kao kandidat za predsjednika. Intervjuirali smo ga

U velikom istupu za Telegram Rasim Ljajić govori o izbornoj godini u Srbiji, potrebi za resetiranjem odnosa Beograda i Zagreba koju često spominje, robnoj razmjeni s Hrvatskom koja će ove godine – kaže da je siguran – biti veća od milijarde eura i svojim stavovima o krizi ljevice, iz perspektive predsjednika Socijaldemokratske partije Srbije. Gospodina Ljajića u njegovom beogradskom uredu snimio je Telegramov Vjekoslav Skledar, a intervjuirao Drago Hedl.

6. Prema recentnoj presudi, država mora isplatiti odštetu bivšem pilotu JNA kojeg su zlostavljali hrvatski vojnici

PIXSELL/RTS

Tomislav Božović, bivši pilot JNA, danas 66-godišnji trener tenisa koji živi u Puli dobio je nepravomoćnu presudu prema kojoj mu država Hrvatska treba isplatiti 345 tisuća kuna odštete. U svibnju 1992. godine bio je zlostavljan u Kerestincu. Kaže da posljedice toga zlostavljanja osjeća i danas. Prvi smo pisali o detaljima odluke suda u Rovinju.

7. Fižulić: Poslovni model Agrokora sliči na fondovski portfelj, i to ima velik utjecaj na trenutnu situaciju

26.09.2013., Knezevi vinogradi, Beli manastir - Berba grozdja na vinogradima Belja gdje najamni radnici cijeli dan sakupljaju ovogodisnji urod loze. Photo: Marko Mrkonjic/PIXSELL,
PIXSELL

U proteklih nekoliko tjedana u hrvatskom medijskom prostoru zabilježen je neobično velik interes za poslovanje Agrokora, daleko najvećeg poslodavca na ovim prostorima. Sve je počelo drugog dana ove godine kada je Moody’s, jedna od tri najvažnije svjetske rejting agencije, spustio ocjenu Agrokora s B2 na B3 sa stabilnim izgledima, komentirao je za Telegram Goranko Fižulić.

8. Telesport: Da snime film po Super Bowlu činio bi se patetičan. Ali bio je stvaran i zato će se gledati i za 20 godina

New England Patriots quarterback Tom Brady (#12) holds up the Vince Lombardi Trophy during the post game ceremony for Super Bowl LI after the New England Patriots defeated the Atlanta Falcons 34-28 in overtime held at the NRG Stadium on February 5, 2017 in Houston, TX., Image: 315511711, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, SIPA USA
Profimedia, SIPA USA

Prepričavati Super Bowl nema baš previše smisla. Ako ste ga gledali znate već sve; ako niste, uhvatite se posla – jer radi se o utakmici koja će se gledati i 20 godina kasnije i koja je automatski ušla u panteon Super Bowl okršaja. Mnogi su zabrzali tvrdeći kako se radi o najboljem SB-u svih vremena, što je daleko od istine, dojmovi su Telesportovog kolumnista.

9. Jakovina, Klasić, Lučić i Nazor za Telegram govore o Mostovom prijedlogu da se otvore arhivi

Telegram je o otvaranju arhiva i tome što bi to donijelo našem društvu razgovarao s četiri istaknuta hrvatska povjesničara. Da li bi ova inicijativa, ukoliko se provede, smanjila podjele i pridonijela suočavanju s prošlošću i što bi, zapravo, za Hrvatsku danas značilo otvaranje svih arhiva do 1990.? To smo pitanje postavili ravnatelju Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata Anti Nazoru, povjesničarima sa zagrebačkog Filozofskog fakulteta, Tvrtku Jakovini i Hrvoju Klasiću te Ivi Lučiću s Hrvatskog instituta za povijest. Donosimo njihove stavove.