Zabavni ekskluziv iz Požege: Šef državne firme otišao u mirovinu, proveo u njoj dan i sutra se vratio na posao

Orljava pod Lukom Balenovićem gomila milijunske gubitke. To je onaj gospodin koji je zaključao radnice kad im je došla predsjednica RH

Luka Balenović, dugogodišnji predsjednik uprave Orljave, požeške tvrtke u stopostotnom vlasništvu Republike Hrvatske, 30. prosinca prošle godine stekao je sve uvjete za odlazak u prijevremenu starosnu mirovinu. No, dan kasnije 31. prosinca 2018., – potvrđeno je Telegramu iz uprave Orljave, dakle nakon samo jednog dana, zamrznuo je mirovinu.

Međutim, odlukom nadzornog odbora, čija je predsjednica Jadranka Čengija Šarić, direktorica Sektora restrukturiranja, prodaje i korporativnog upravljanja Centra za restrukturiranje i prodaju (CERP), prvog dana ove godine nastavio je obnašati dužnost predsjednika uprave Orljave!

Vrijedni nadzorni odbor pazi na poslovanje

Ta odluka donesena je 1. siječnja 2019. što je krajnje neobično, jer je riječ o neradnom danu, no očito nadzorni se odbor potrudio da odlaskom u mirovinu dugogodišnjeg predsjednika uprave Orljave, ta državna tvrtka ni jedan dan, čak ni tijekom praznika Nove godine, kada pogoni Orljave nisu radili, ne ostane bez vodstva, pa su opet na to mjesto postavili Luku Balenovića. Ovo je, u kratkom vremenu, već drugi primjer kako u tvrtkama čiji je vlasnik Republika Hrvatska, a Orljava, tvornica koja se bavi proizvodnjom visokokvalitetnih muških košulja i ženskih bluza, jedna je od takvih, ne vrijede ista pravila kao drugdje.

Telegram je nedavno pisao o članu uprave Hrvatskih željeznica Infrastrukture Krunoslavu Papiću, koga je ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković, nekoliko mjeseci prije nego što je napunio 65 godina i morao otići u mirovinu, imenovao članom uprave i tako mu omogućio da još četiri godine prima plaću u neto iznosu od 25.737,90 kuna. Usporedili smo to tada sa slučajem svjetski poznatog neurokirurga Josipa Paladina, koji je ubrzo nakon stjecanja uvjeta za mirovinu morao napustiti Rebro.

Pod Balenovićevim vodstvom tvrtka posluje s gubicima

U državnim tvrtkama poput Orljave ili HŽ Infrastrukture, očito, važe drugačija pravila, pa su kao u slučaju Balenovića moguće i takve vratolomije da predsjednik uprave jednog dana odlazi u mirovinu, drugog tu mirovinu zamrzava, a trećeg nastavlja raditi kao da se ništa nije dogodilo. No, pomislit će netko, možda je riječ o nezamjenjivom stručnjaku koji sjajno vodi tvrtku i čiji bi odlazak mogao naškoditi uspješnom poslovanju.

Tvrtka Orljava, koja je, rekli smo, u stopostotnom vlasništvu države, sve je samo ne uspješna. Gomila gubitke iz godine u godinu, oko 330 zaposlenih su na minimalcu, a budućnost tvrtke krajnje je neizvjesna jer država očajnički traži kupca kojem bi je utrapila. Gubici Orljave, pod upravom na čijem je čelu Luka Balenović u 2014. bili su 4,4 milijuna kuna; 2015. oko 2,9 milijuna kuna, sljedeće 2016. iznosili su 3,3 milijuna kuna, a pretprošle, 2017., također 3,3 milijuna kuna. Za prošlu godinu rezultati još nisu objavljeni.

Tvrtka gubi milijune ali rado donira novac

No, iako je tvrtka kronični gubitaš, na njenim mrežnim stranicama može se vidjeli da se javljala kao donator, pa je 2015. kada je ostvarila gubitak od gotovo tri milijuna kuna, sponzorirala rukometne klubove u Garešnici i Požegi, požešku Katoličku gimnaziju, Institut za migracije, Hrvatski lovački savez…

Orljava je 4. prosinca 2002. godine odlukom Vlade odvojena od Zatvora i kaznionice u Požegi, u čijem je sastavu do tada djelovala. Balenović je i tada, kao pomoćnik načelnika Zatvora i kaznionice u Požegi, zadužen za gospodarstvo, vodio Orljavu. S obzirom da je bio dio zatvorskog sustava ostvario je pravo i na beneficirani radni staž pa je (mada rođen 1959.) stekao uvjete za odlazak u prijevremenu starosnu mirovinu. No, u toj je mirovini bio samo jedan dan.

Član nadzornih odbora posrnulih tvrtki

Balenović, uz obavljanje dužnosti predsjednika uprave tvrtke koja šije košulje za Ministarstvo obrane, nekoliko banaka i hotela, te posade zrakoplova državne tvrtke Croatia Airlines, istodobno je i predsjednik Gospodarske komore u Požegi, ali i član nadzornog odbora tamošnje tvornice čokolade Zvečevo, koja je 2017. godine završila u predstečajnoj nagodbi i čiji vjerovnici potražuju oko 230 milijuna kuna.

Balenović, koji je suprug sutkinje Županijskog suda u Požegi, Marije Balenović, bio je i član nadzornog odbora Požeške banke i Industrije modne konfekcije Sloga. Ni Požeška banka ni Sloga više ne postoje: prvu je nakon katastrofalnih poslovnih rezultata 2006. preuzela Podravska banka; Sloga je, pak, završila u stečaju, a njenih dvjestotinjak radnika ostalo bez posla.

Državna tvrtka s dugom državi od 14 milijuna kuna

I Orljava je od rujna 2013. u procesu predstečajne nagodbe (samo za poreze i doprinose bila je dužna 14 milijuna kuna) kojoj država s ogromnim mirazom ostalih dugova pokušava naći partnera. Natječaj za prodaju Orljave raspisan je još u svibnju 2015., no kupaca nema. Kao glavni problem zašto kupci nisu zainteresirani za Orljavu navodi se njena lokacija.

Navodno, potencijalnim ulagačima nije ugodno kada, da bi došli u Orljavu, moraju proći kroz Kaznionicu u Požegi. Zato je sada, kako neslužbeno saznajemo, odlučeno da preseli u hale propale Tvornice elektrotermičkih aparata, ETA, a to bi se postiglo tako da bi državni Centar za restrukturiranje i prodaju vlasnicima ETA-e ponudio neku drugu lokaciju.

Spriječio sastanak s predsjednicom u Požegi

Inače, Luka Balenović u široj je javnosti postao poznat u ožujku 2017. kada su mediji objavili da je onemogućio radnicama kontakt s predsjednicom Republike, Kolindom Grabar Kitarović, koja je bila u posjeti Kaznionici u Požegi, tako što su po njegovu nalogu bile zaključene iza ograde da bi se spriječio njihov mogući susret s predsjednicom.

Balenović je to demantirao, no nekoliko radnica potvrdilo je priču, rekavši kako su se predsjednici Republike namjeravale požaliti da im je plaća za prosinac isplaćena tek u ožujku.