Nekad je nužno odabrati stranu

Zabrinjavajuće posljedice klimatskih promjena: od 1950. izgubljena polovica svih koraljnih grebena na svijetu

Svake godine ocean postaje sve topliji, kiseliji i manje gostoljubiv za koralje

Znanstvenici već dugo znaju da su koraljni grebeni u opasnosti, ali nova studija Sveučilišta British Columbia objavljena jučer u časopisu One Earth precizno kvantificira gubitke koralja diljem svijeta, piše Smithsonian. Dubinska analiza otkriva da je polovica koraljnih grebena od 1950. godine do danas izgubljena.

Znanstvenici kažu da klimatske promjene, prekomjerni ribolov i zagađenje uništavaju ove osjetljive ekosustave i dovode u opasnost koraljne zajednice i njihovu hranu. Studija, koja je među do sad najopsežnijim procjenama koraljnih grebena i s njima povezane biološke raznolikosti, naglašava brzi tempo globalnog kolapsa koralja.

Koraljni grebeni su žarišta biološke raznolikosti koja pružaju staništa ribama, štite obalne zajednice i generiraju milijarde dolara za ribarstvo i turizam. Dio razloga zašto koralji umiru je osjetljivost na promjene temperature vode i kiselost, kažu biolozi.

Ocean svake godine postaje se topliji

Koralji izgledaju poput stijena, ali zapravo su životinje sa simbiotskim partnerima. Koraljni polipi oslanjaju se na šarene alge koje žive u njihovome tkivu i proizvode hranu neophodnu za opstanak koralja. Kada su polipi pod stresom zbog promjene svjetlosti, temperature vode ili kiselosti, oni prekidaju simbiozu i izbacuju alge u procesu koji se zove izbjeljivanje. Ako stres traje predugo, koralji umiru.

Ne postoji niti jedan greben na Zemlji koji nije bio dotaknut nekim aspektom ove globalne i lokalne prijetnje. Znanstvenici su otkrili i da je bioraznolikost koralja pala za 63 posto. Zdravi grebeni podržavaju tisuće različitih koralja, riba i morskih sisavaca, ali izbijeljeni grebeni gube sposobnost zadržavanja više vrsta. Neki su se koralji pokazali osjetljivijima od drugih, pa biolozi brinu da će ranjive vrste biti izgubljene prije nego se dokumentiraju ili sačuvaju.

Koraljni grebeni imaju važnu ulogu u opskrbi domorodačkih i lokalnih zajednica vitalnim mikronutrijentima, a ako ih izgube, to bi dovelo do ozbiljnih posljedica, upozoravaju znanstvenici. Stručnjaci kažu da regije koje najmanje doprinose klimatskim promjenama često osjećaju najgore posljedice. Svake godine ocean apsorbira oko jedne četvrtine globalnog ugljičnog dioksida i postaje sve topliji, kiseliji i manje gostoljubiv za koralje.