Zbog porasta militanata ISIS-a u Afganistanu, Putin se odlučio na suradnju sa starim neprijateljem

Ruski predsjednik sklopio je pakt o prijenosu informacija s talibanima

FOTO: AFP/AFP

Obzirom na stalni porast militanata tzv. Islamske države u susjednom Afganistanu, ruski predsjednik Vladimir Putin odlučio se na jedan neobičan potez – okrenuo se svom starom neprijatelju, talibanima, kako bi s njima dijelio informacije, piše CNN.

Glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova, Maria Zakharova, rekla je kako je kontakt između Moskve i afganistanskih talibana ograničen samo na razmjenu informacija u vezi borbe protiv ISIS-a.

Talibane smatraju ‘manjim zlom’

U Afganistanu je broj ISIS-ovih vojnih snaga tijekom posljednjih mjeseci porastao na tri tisuće. Putina već dulje vrijeme brine činjenica što na tisuće džihadista iz ruske regije Caucusus i bivših sovjetskih republika odlazi u Siriju kako bi se borili s ISIS-om.

“Činjenica je da postoje ljudi iz sjevernog Caucususa koji se odlučuju otići boriti u Siriju, možda ne onoliko koliko ruska vlada tvrdi, ali svakako dobar broj, uključujući one na vodećim funkcijama. Rusija u ISIS-u i drugim islamističkim skupinama vidi određenu prijetnju. Očito talibane u tom slučaju vide kao manje opasne”, pojašnjava situaciju Olga Oliker iz Centra za strateške i međunarodne studije u Washingtonu. “Dakle, Rusi mogu misliti da su oni (talibani) manje zlo od ostalih kojima su okruženi.”

Strah zbog prolaska terorista

Vojni analitičar CNN-a, pukovnik general Mark Hertling rekao je kako je iz geografske karte dosta jasna situacija. Afganistan graniči na sjeveru s bivšim sovjetskim republikama Turkmenistanom, Uzbekistanom i Tadžikistanom, s Kazahstanom između tih zemalja i Rusije. “Rusija i Putin su vrlo zabrinuti za prolaz terorista, pobunjenika, islamista između tih granica”, rekao je Hertling.

Rad s talibanima predstavlja određeni rizik za Putina, koji je sklon agresivnim potezima poput onih koje poduzima u Siriji, Ukrajini i sa Sjevernom Korejom.

Putinova želja za dokazivanjem

https://www.youtube.com/watch?v=c7fQEndwkto

Analitičari tvrde kako Putin i ovaj put želi dokazati i projektirati svoju snagu i važnost. “Želi se vratiti u 1970., kada su Sovjetski Savez i Sjedinjene Države bili jednaki kao geopolitičkih vođe, kao hladnoratovski suparnici, ali su i dalje sjedili zajedno i dogovarali korake”, rekao je Matthew Rojansky iz centra Woodrow Wilson.

Bivši CIA-in dužnosnik za protuterorizam Philip Mudd ovaj je Putinov potez nazvao “prilično ozbiljnom željom da zgrabi vlast.” Putin traži način da poboljša svoje odnose s bivšim sovjetskim državama kojima je okružen.

“Ono što Putin radi sada ima poruku za te države: Ja ću raditi s talibanima tako da budemo sigurni i postignemo dogovor za prikupljanje obavještajnih podataka o ISIS-u prije nego što dođu preko granice ‘”, rekao je Mudd. “Kad skupim sve potrebne informacije, vratit ću se na vas,” pojašnjava Mudd svoje viđenje cijelog Putinova projekta suradnje s ostalim azijskim državama i talibanima.

SAD podijeljen

Dužnosnik američkog State Departmenta smatra pak da rusko – talibanski sporazum i nije tako loš: “Rusija i drugi regionalni akteri, svi imaju zajednički interes kako bi se osigurala sigurnost i stabilnost u Afganistanu. Nadamo se da možemo nastaviti pronalaziti načine za suradnju s Rusijom na promicanju sigurnosti i stabilnosti u Afganistanu.”

Drugi američki dužnosnik nema tako pozitivno mišljenje o suradnji Putina i talibana. Smatra da će takva suradnja biti prilično nestabilna.