Zagrebačka dekanica uzimala velik novac i za putne troškove: vozila 8 kilometara, naplatila 45

Dekanica Frece u tri mjeseca uzela je od fakulteta 4840 kuna samo za takozvanu locco vožnju po Zagrebu. No doslovno ni jedna udaljenost koju je prijavila nije točna

Zagrebačka dekanica uzimala velik novac i za putne troškove: vozila 8 kilometara, naplatila 45

Dekanica Frece u tri mjeseca uzela je od fakulteta 4840 kuna samo za takozvanu locco vožnju po Zagrebu. No doslovno ni jedna udaljenost koju je prijavila nije točna

Telegram je secirao neobjašnjivo trošenje na Prehrambeno biotehnološkom fakultetu, a otkrića objavljujemo detaljno, u nastavcima, kako bismo pokazali do kojih je razmjera u Hrvatskoj moguće godinama trošiti javni novac bez ikakvih sankcija

Analizirajući skandalozne rezultate proračunskog nadzora Ministarstva financija nad zagrebačkim PBF-om te istražujući dalje poslovanje ovog fakulteta, Telegram je došao u posjed nadrealnih putnih listova dekanice Jadranke Frece. Riječ je o naknadi troškova za prijeđene male gradske udaljenosti, tzv. loko vožnju. Za udaljenosti koje u stvarnosti iznose desetak kilometara, aferična je dekanica uzimala novac kao da je prešla nekoliko puta veću kilometražu.

Na ovaj je način mjesecima dobivala visoke naknade za korištenje privatnog automobila u službene svrhe; mjesečno se taj iznos kretao između 1410 i 1750 kuna. Dekanica Frece u odgovoru za Telegram preko odvjetnika ne poriče “nedvojbeno pogrešne formulare”, no poručuje da je prenapuhane udaljenosti pisala “prema uputi bivšeg šefa računovodstva”.

Nevjerojatni obračuni kilometraže

Prema dokumentaciji koja je u Telegramovom posjedu, Jadranka Frece u prosincu 2019. te u siječnju i veljači 2020. primila je krajnje neobičnu naknadu za tzv. loko vožnju. Riječ je o troškovima koje Pravilnik o porezu na dohodak definira kao troškove korištenja privatnog automobila u službene svrhe “do 30 kilometara od mjesta rada (locco vožnja)”. Naknada se obračunava u visini do dvije kune po prijeđenom kilometru.

Dekanica PBF-a ovom je formulom za korištenje privatnog automobila u prosincu 2019. primila 1410 kuna naknade, u siječnju 2020. godine 1680 kuna te u veljači 2020. još 1750 kuna. Međutim, način na koji je obračunavala kilometražu posve je nevjerojatan i naprosto ne odgovara stvarnim udaljenostima. Tako za put od PBF-a – koji se nalazi u neposrednoj blizini Muzeja Mimara u samom centru Zagreba – do Agencije za znanost i visoko obrazovanje na Donjim Sveticama, Frece piše kako je prešla 45 kilometara.

U stvarnosti, taj put u jednom smjeru iznosi oko pet kilometara, odnosno 10 u oba. Udaljenost od 45 kilometara dekanica je pisala i za put do Veterinarskog fakulteta, za koji joj je u oba smjera u stvarnosti trebalo oko osam kilometara. U četiri navrata putuje od faksa do Samobora; riječ je o udaljenosti za koju je potrebno prijeći 50-ak kilometara u oba smjera. Dekanica, međutim, piše kako je prešla 80.

Niti jedna upisana udaljenost nije točna

U prosincu 2019. Frece je prema dokumentaciji navodno odvozila 705 kilometara u ukupno 11 vožnji. Niti za jednu od njih, upisana kilometraža ne odgovara onoj stvarnoj, a sve upisane udaljenosti iznose 45 ili 80 kilometara. Računicom od dvije kune po prijeđenom kilometru, Frece je isplaćeno 1410 kuna.

Obrazac za loko vožnju Frece (prosinac 2019.)

U obrascu za loko vožnju koji je vlastoručno ispunila za siječanj 2020. – gotovo identična situacija. Upisane udaljenosti opet su 45 ili 80 kilometara i niti jedna ne odgovara stvarnom stanju stvari. Siječanjski obrazac bilježi navodno prijeđenih 840 kilometara u 14 vožnji za koje je primila 1680 kuna, ali i još jedan kuriozitet. U tom je obrascu Frece za datume putovanja upisivale pogrešne datume, one iz veljače.

Obrazac za loko vožnju Frece (siječanj 2020.)

Gotovo 5000 kuna za čudne vožnje

U konačnici, tu je i tablica vožnje za veljaču 2020. Upisane kilometraže opet su isključivo 45 ili 80 kilometara, a množeći navodno prijeđenih 875 kilometara s dvije kune, dekanica si je isplatila 1750 kuna. Ovdje, primjerice, putuje od PBF-a do Fakulteta šumarstva i drvne tehnologije na zagrebačkim Ravnicama. Dok bi joj u stvarnosti za taj put u oba smjera trebalo 16 kilometara, ona upisuje 45. Dva puta posjećuje i Ministarstvo znanosti na Donjim Sveticama za što joj je, kako je upisala, trebalo 45 kilometara.

Obrazac za loko vožnju Frece (veljača 2020.)

Temeljem udaljenosti koje jednostavno ne odgovaraju stvarnosti, Frece je u tri mjeseca primila 4840 kuna. Ona preko odvjetničkog društva Vujasin & partneri, putem kojeg komunicira s Telegramom, poručuje kako je prema uputi bivšeg šefa računovodstva PBF-a Tomislava Vrdoljaka na ovaj način ispunjavala obrasce za loko vožnju. Tvrdi kako joj je on dao uputu da isključivo upiše relacije, “a da će on temeljem podataka HAK-a dati podatke za upis kilometraže”.

Frece za sve okrivljuje bivšeg zaposlenika

U odgovoru ističe kako je riječ o “nedvojbeno pogrešnim formularima”, no da je po uputi Tomislava Vrdoljaka “po svakoj relaciji upisivano samo jedno mjesto odlaska, a ne sve namjene i cilj kretanja vozila za svaku pojedinačnu vožnju, kojih je, naravno, u istom danu bilo i više od jedne po namjeni i na različita mjesta stajanja odnosno dolaska”. Tvrdi, dakle, da je u zabilježenim danima obavljala više tzv. loko vožnji na više destinacija “za koje bi upisana kilometraža, prema njenoj ocjeni i sjećanju, trebala biti točna, iako ponavljajuća”.

Dalje preko odvjetnika napominje kako je početkom ožujka 2020. prekinula s “izdavanjem i odobravanjem locco vožnje jer je slučajnošću upravo otkrila poklapanje mjeseci i datuma, kao i istovjetnih kilometraža, ali je prihvatila objašnjenje dotadašnjeg šefa računovodstva da ne može retroaktivno to ispravljati iako joj je priznao pogrešku”.

‘Fakultet sada pozitivno posluje’

U odgovoru Telegramu preko odvjetnika Zorana Vujasina, ne izostavlja problematizirati “kako smo mi došli do putnih radnih listova za tzv. locco vožnje?”, a i upućuje nas da se obratimo bivšem šefu računovodstva PBF-a Vrdoljaku kojem je otkazan ugovor o radu zbog redovitih poslovno uvjetovanih razloga. Poručuje kako dokumentacija o loko vožnji zasad nije “predmetom kontrole Fakulteta niti drugih tijela”.

Odvjetnik dodaje i kako dekanica ispravlja nepravilnosti iz rada prijašnjih uprava i smanjuje negativnu bilancu zatečenog poslovanja “koje je konačno sada i pozitivno”. Finalno nam predbacuje što ne pokazujemo interes za poslovanje fakulteta prije njenog, aktualnog dekanskog mandata.

Podsjećamo, u dosadašnjim nastavcima serijala o problematičnim financijama PBF-a, Telegram je ekskluzivno pisao o nalazima službenog proračunskog nadzora koji je utvrdio neosnovane i nevjerojatne troškove Jadranke Frece i bivšeg dekana Damira Ježeka na službenim karticama, kao i 1,3 milijuna kuna isplaćenih na poslove za koje nema dokaza da su obavljeni. Opisali smo i egzotične pokušaje dekanice Frece da opravda sumnjive troškove na službenoj kartici.