Zagrebačka udruga opisuje kako u Hrvatskoj izgleda prijava za EU novac. Još dugo nećete čitati nešto tako ludo

Za dobivanje sredstava nije nužno imati kvalitetan projekt, već biti najbrži na kliku mišem i na putu do pošte

Metoda najbržeg prsta prilikom dodjele novca iz EU fondova godinama se problematizira u javnosti. Logika je sljedeća: budući da je interes za natječaj veći od iznosa koji se dodjeljuje, država je odlučila pojednostaviti i ubrzati stvari pa se novac dodjeljuje po redoslijedu prijave. U tom se slučaju zanemaruje kvaliteta projekata, bitna je samo brzina klikanja i predaje dokumentacije, a cijeli je postupak često upitno regularan, rijetko transparentan i ne nudi svima jednake mogućnosti prijave. Telegram je najbrži prst problematizirao, najrecentnije, prije desetak dana.

Sada su iz udruge Roditelji u akciji – RODA vrlo plastično pokazali koliko je zapravo redikulozno da se za EU sredstva prijavljuje upravo ovom tzv. metodom najbržeg prsta. Oni se, naime, namjeravaju prijaviti na natječaj “Promocija zdravlja i prevencija bolesti”; prijave kreću u ponedjeljak od 9 sati, natječaj teži ukupno 10 milijuna kuna, a svaki aplikant sa svojim projektom može dobiti između 200.000 i 500.000 kuna za podizanje svijesti građana o promociji zdravlja i prevenciji bolesti. No, RODE i ostali prijavitelji neće morati nužno imati kvalitetan projekt, već će samo morati formalno zadovoljiti uvjete i biti najbrži na kliku mišem i na putu do pošte.

Prijava uključuje i prženje CD-a

Izvršna direktorica udruge Ivana Zanze opisuje kako bi, prema njihovoj projekciji, trebalo izgledati napeto jutro u ponedjeljak. Nadrealna prijava, dakle, kreće točno u 9 sati na online platformi za prijave. “Tamo će nam u 9 postati dostupan obrazac za prijavu u koji sad nemamo uvid, tj. samo možemo pretpostaviti kako izgleda. Jedna od nas, najbržega prsta, će na najbržem računalu spojenom žicom, bjesomučno raditi copy paste prijave koju pišemo ovih dana, na temelju pretpostavke kako izgleda obrazac”, govori šefica RODA.

Objašnjava i dalje: prilikom ubacivanja projekta u online sustav, ograničen brojem znakova, kolegici najbržega prsta pomagat će druga kolegica koja će u svoj toj brzini kontrolirati upisuje li se sve dobro. “Obrazac upisujemo i predajemo preko platforme, procijenjeno vrijeme je najmanje 30, očekivano 40 minuta”, očekuje Zanze. No, predaja online obrasca ne znači službenu prijavu na natječaj. Online obrazac treba ispucati u PDF format, spržiti ga isključivo na CD i potom ga ubaciti u kuvertu u kojoj su već pripremljeni svi ostali nužni dokumenti.

Originalne izjave putovale su busom

Među njima će biti niz originalnih potpisanih izjava o partnerstvu; primjerice, bit će priložena originalna izjava o partnerstvu jedne od županija s kojima RODE namjeravaju surađivati na projektu. Izjavu je morao potpisati župan, a kako u prijavi mora biti priložen original, iz RODA su ovih dana posjećivale autobusni kolodvor kako bi zaprimile poslanu, originalnu izjavu o partnerstvu. Nakon što su i CD i svi nužni, potpisani, pečatirani i originalni dokumenti zapakirani u omotnicu, nužno ju je, prema uputama, zalijepiti selotejpom.

Do ovoga trenutka, procjenjuje Zanze, u proces prijave u uredu RODA bit će uključene “one brze na prstu i čeličnih živaca”. No u sljedećem će se koraku uključiti “mlade snage koje sjedaju na bicikl i voze do poštanskog ureda, do kojeg su srećom samo tri semafora”. Procjenjuju da će im za transport natječajne dokumentacije do pošte trebati pet minuta što, ironično predviđaju, ne uključuje vezivanje bicikla, već tek njegovo nehajno bacanje na pločnik ispred pošte. Sve to kako bi što prije predale projektni prijedlog pošti, koja na paket mora zabilježiti vrijeme predaje.

Nikom nije bitna kvaliteta projekta

Upravo je to vrijeme predaje pošti ključno za princip najbržega prsta i presudno za to hoćete li dobiti sredstva ili ne. Telegram je već problematizirao EU natječaje u kojima se značajna sredstva dodjeljuju onima koji su najbrži; u takvim je slučajevima vrlo upitno poštivanje načela transparentnosti i jednakih mogućnosti. Upravo to iz RODA problematiziraju u dopisu koji ovih dana šalju Uredu za udruge Vlade Republike Hrvatske. Branka Mrzić Jagatić iz RODA kaže kako je više od 120 udruga potpisalo taj dopis.

“Prijavitelji tjednima pišu svoje projekte i potom im u sekundi sve može pasti u vodu. Osim toga, u samim se natječajima ističe nužnost kvalitetnih partnerstva, održivosti, uključivosti, a sve je to u proturječju s ovakvom metodom”, ističe Telegramova sugovornica.

“Projekt nam je dobar”, dodaje Zanze, “ali njima to neće biti bitno, već samo tko se prije javio”. U dopisu Uredu za udruge napominju kako ova metoda ne osigurava financiranje kvalitetnih prijedloga te da je isključiva jer u prvi plan stavlja brzinu “koja često ovisi i o vanjskim faktorima poput brze internetske veze ili udaljenosti od poštanskog ureda”.

Kako na otoku brzo do pošte?

Na primjer, udruge koje djeluju na otocima u nepovoljnijem su položaju od onih koje su u centru Zagreba i poštanski im je ured na udaljenosti pet minuta (brze) vožnje biciklom. Paradoksalno, natječaj “Promocija zdravlja i prevencija bolesti” potiče provedbu aktivnosti u nerazvijenijim mjestima, s nižim tzv. indeksom razvijenosti.

Osim toga, problematiziraju u dopisu, natječaj potiče i provedbu aktivnosti za ranjive skupine. “Upravo te skupine građana i organizacija, poput osoba s invaliditetom, nemaju mogućnost jednako brzo predati prijavu u poštanski ured”, zaključuju u pismu vladinom Uredu za udruge.