Nekad je nužno odabrati stranu

Zagrepčanima su, baš u ovom mjesecu nakon potresa, stigli gotovo dvostruki računi za groblja

Iz uprave govore kako iznosi na uplatnicama nisu iznenađujući jer su poskupljenje najavili još lani

FOTO: PIXSELL

Redakciji Telegrama obratili su se građani kojima su ovih dana stigle uplatnice iz Gradskih groblja sa značajno višim iznosima. Jednoj gospođi, koja je željela ostati anonimna, račun za obiteljsku grobnicu na Mirogoju lani je iznosio 156 kuna, a sada će morati platiti 280 kuna. Ljuta je što je, kaže, iz Gradskih groblja nitko nije obavijestio o poskupljenju, a uslugom ionako nije zadovoljna.

“Nije mi jasno što to oni dodatno rade da bi opravdali to poskupljenje. Kontejneri su stalno puni, grobovi se ne održavaju jer je to obaveza vlasnika grobnica, a hortikulturu također nisu proširili niti je nešto održavana. Uz sve to došlo je do strašnih oštećenja grobova nakon potresa, a sav trošak sanacije opet pada na nas”, kazala nam se čitateljica koja je Telegramu ustupila i uplatnice koje potvrđuje njezine navode.

I doista, nakon potresa Gradska groblja obavijestila su građane kako će, ako im je spomenik oštećen padom drugog spomenika, štetu morati naplatiti od korisnika grobnog mjesta s kojeg je ona pala. Uz to su napomenuli i da nadoknada štete nastale na individualnim grobnim mjestima nije pokrivena s policom osiguranja ZGH Podružnice Gradska groblja.

Povećanje od 133 posto

Jedan čitatelj koji je također želio ostati anoniman poslao nam je uplatnice za godišnje održavanje grobnog mjesta na Mirogoju u arkadama za 2020. i 2019. Dok je na lanjskoj uplatnici iznos od 287 kuna, na ovogodišnjoj stoji 670 kuna. Gospodin kaže kako ga toliko ne ljuti poskupljenje već činjenica da je Mirogoj i ovako zapušten pa mu nije jasno za što točno mora dati toliko veći iznos.

“Vlasnici smo grobnice i mogu reći da su arkade izuzetno zapuštene i neodržavane što je izričita odgovornost Grada Zagreba jer se radi o spomeniku kulture nulte kategorije. Mi to gledamo godinama i onda nam pošalju ovakav račun”, komentirao je čitatelj. Dodaje i kako se taj račun mora platiti odmah, dok primjerice u Rijeci, gdje također ima grobno mjesto, nude opciju da se račun plati do kraja tekuće godine.

Andrej

Andrej

Gradska groblja tvrde da će ulagati

Iz Gradskih groblja odgovorili su nam kako je do usklađivanja cijena usluga došlo u rujnu 2019. godine, odlukom Grada Zagreba, a o čemu su građane informirali putem medija. Kažu i kako je popis usluga s novim cijenama od tada dostupan i na njihovoj web stranici.

Poskupljenje opravdavaju činjenicom da cijene usluge za 28 zagrebačkih gradskih groblja nisu povećavane još od 2007. godine, pa čak niti usklađivane za godišnje indekse rasta cijena. Pritom navode kako su one u drugim gradovima odavno veće nego u Zagrebu. Sve je to, tvrde, uvjetovalo potrebu Uprave Gradskih groblja da usklade cijene za pojedine usluge.