Zakon o Agrokoru prošao je na Odboru za pravosuđe, iako su ga SDP-ovci dosta ozbiljno napali

SDP-ov Grbin je rekao da oni ne mogu podržati ovakav zakonski prijedlog

04.04.2017., Zagreb - U Hrvatskom saboru odrzana je 12. sjednica Odbora za pravosudje koji je raspavljao o prijedlogu zakona o postupku izvanredne uprave u trgovackim drustvima od sistemskog znacaja za RH, zakonu poznatom pod nazivom Lex Agrokor. Ante Sprlje. 
Photo:
FOTO: PIXSELL

Na sjednici saborskog Odbora za pravosuđe zastupnici su većinom glasova podržali Prijedlog zakona o postupku izvanredne uprave u trgovačkim društvima od sistemskog značaja za Republiku Hrvatsku, kolokvijalno nazvanog zakon o Agrokoru.

Za takav prijedlog bilo je pet članova Odbora, tri SDP-ova protiv, jedan suzdržan. Nije prošao SDP-ov prijedlog da se taj zakon donese kao organski, što znači da bi morao dobiti glasove 76 zastupnika. Prijedlog zakona je predstavio ministar pravosuđa Ante Šprlje koji je rekao da je smisao zakona osigurati mehanizme koji bi omogućili opstojnost velikih tvrtki u skladu s navedenim uvjetima u zakonu.

Grbin kaže da SDP neće podržati ovakav zakon

Zastupnik SDP-a Peđa Grbin upozorio je da zakon nije usklađen s pravom Europske unije, zbog čega bi Hrvatska mogla biti kažnjena. Naglasio je i kako je manjkavost prijedloga u tome što prema njemu niti jedan radnik Agrokora neće moći pokretati postupke radi ostvarivanja svojih prava iz radnog odnosa.

Rekao je i kako SDP ovaj zakon ne može podržati između ostalog jer je izbačena odredba o naknadi štete koja je postojala u prvom nacrtu zakona pa bi to značilo da RH, koja imenuje povjerenika, može odgovarati za štetu koja će evidentno nastati.

“Vi ste se možda ogradili od štete prema vlasniku, ali ne prema svima ostalima – malim, srednjim, velikim dobavljačima. RH ostaje odgovorna za štetu jer se oni neće moći naplatiti. I zato zbog svega navedenog, a govorim u ime kolega iz stranke, mi ovakav zakon u ovakvom obliku ne možemo podržati”, zaključio je Grbin.

Vlada neće imati milosti u slučaju zloupotreba

U sličnom tonu je nastavio i predsjednik Odbora, SDP-ov Orsat Miljenić. “Zaštita vjerovnika bi trebala biti osnovni cilj ovakvog zakona, ali meni je potpuno neprihvatljivo da radimo razliku između velikih i malih”, istaknuo je i ukazao na to da banke i mali dobavljači nisu isto. “Netko je radio dugove i apsolutno dobro živio, a sad kažemo da će država ući, ali tvoju imovinu nećemo dirati, to građanima ne može biti prihvatljivo”, istaknuo je Miljenić i podsjetio da i mali dobavljači snose rizike.

Ministar Šprlje je rekao kako ovaj zakon treba spriječiti urušavanje gospodarstva. Siguran je, kaže, da se cijela situacija u vezi Agrokora sigurno neće riješiti u par dana, no kako je važno da se stvari počnu raspetljavati, i “da se vidi što mi kao država i društvo možemo poduzeti da se spriječi nastupanje posljedica i da se omogući građanima normalno funkcioniranje”.

Poručio je i da Vlada neće imati milosti ako se dokaže da je bilo zloupotrebe. “Ako se dokaže odgovornost, onda će ta osoba i odgovarati. To će biti veliki izazov za cijelu državu”. Rasprava o ovom zakonskom prijedlogu trebala se održati i na Odboru za gospodarstvo, no sjednica je zbog premijerova posjeta Mostaru odgođena za sutra. Sabor bi na plenarnoj sjednici o zakonu trebao glasovati sutra ili u četvrtak.