Zakon o Agrokoru u sljedećim danima bit će aktiviran. Ovo je 7 ključnih stvari koje objašnjavaju što to znači i što slijedi

Danas se, prvi put, oglasio i sam Ivica Todorić

FOTO: Pixsell

Iz Agrokora su danas priopćili kako je Uprava firme podnijela zahtjev za aktivaciju Zakona o postupku izvanredne uprave u trgovačkim društvima od sistemskog značaja za Republiku Hrvatsku. Time je cijela situacija dobila novi preokret. Sada je na potezu Vlada, a evo što zapravo za Agrokor znači aktivacija zakona koji je izglasan jučer.

Danas se prvi put oglasio i sam Ivica Todorić, još uvijek aktualni šef Agrokora. Rekao je kako smatra da je aktivacija ovog zakona u najboljem interesu za svakog pojedinog zaposlenika, partnera, dobavljača, svih drugih dionika te cjelokupnog gospodarstva. “Iskreno se zahvaljujem svim zaposlenicima, bliskim suradnicima i partnerima s kojima sam izgradio najznačajniju tvrtku u povijesti Republike Hrvatske”, stoji u izjavi koju potpisuje Todorić.

1. Što znači aktivacija ovog zakona?

Sada Vlada može u Agrokor poslati svoga povjerenika koji će onda preuzeti vodstvo kompanije. Nadalje, ono što je važno je to da se aktivacijom zakona automatizmom povlače sve blokade budući da se sva potraživanja zamrzavaju. Isto tako, obzirom na amandman zakona koji je izglasan, prednosti pri naplati imaju banke koje će osigurati novo kreditiranje Agrokoru. Dakle, vjerovnici stečajne mase imaju prednost pred namirenjem svih ostalih vjerovnika stečajnog dužnika

2. Kako će sada ići postupak?

Trgovački sud u Zagrebu je potvrdio da je zaprimio zahtjev o aktivaciji ovog zakona. Sud je o tome obavijestio Vladu i Ministarstvo gospodarstva, navodi se u obavijesti Suda. Iz Vlade su popodne potvrdili da su primili obavijest Trgovačkog suda. Vlada će sada u roku od dva radna dana od dana zaprimanja obavijesti predložiti imenovanje izvanrednog povjerenika i takvu odluku bez odgađanja dostaviti Sudu. Nakon što primi tu odluku Vlade, Sud će u iduća dva radna dana donijeti rješenje o otvaranju postupka izvanredne uprave i odluku o imenovanju izvanrednog povjerenika, navodi se u obavijesti suda.

3. Tko bi mogao biti Vladin povjerenik?

Kako je Telegramu potvrđeno iz tri neovisna izvora, novi favorit za prinudnog šefa Agrokora je Uwe Gregorius. Gospodin Gregorius bio je predsjednik Uprave hrvatskog Siemensa te, između ostalog, predsjednik Njemačko-hrvatske industrijske i trgovinske komore. Iz Siemensa je otišao 2009. godine, nakon čega je, kako stoji na njegovu profilu na Linkedinu, bio predsjednik nadzornog odbora i direktor u još četiri kompanije.
Ranije se govorilo i o mogućnosti da na mjesto Vladina povjerenika dođe Ante Ramljak, no navodno je ispao iz kombinacije.

4. Što će sada biti s Antonijem Alvarezom?

Antonio Alvarez III je “chief restructuring officer”, odnosno glavni direktor za restrukturiranje, dakle trebao bi predvoditi restrukturiranje kompanije. On s Agrokorom ima ugovore kao konzultant. Na današnjoj pressici premijer Andrej Plenković je, na upit o Alvarezu i njegovom angažmanu u slučaju aktivacije zakona o Agrokoru rekao kako će o njegovom “budućem angažmanu razgovarati kasnije”. Prema saznanjima Nove TV novi povjerenik bi mu mogao ponuditi savjetničku funkciju.

5. Dobavljači ostaju pri blokadi

Koordinacija proizvođača i dobavljača koncerna Agrokor danas je najavila da će od subote blokirati isporuku sve robe trgovinama Agrokora, osim svježeg kruha. I nakon vijesti o aktivaciji zakona o Agrokoru, dobavljači su ostali pri svojoj namjeri. “Proizvođači i dobavljači nemaju s kim razgovarati u koncernu jer Zakonom predviđeni povjerenik još uvijek nije stupio na svoju dužnost. Ostajemo otvoreni za razgovore s financijskim institucijama koje kreditiraju poslovanje Agrokora, ali do postizanja konačnog dogovora odluka o obustavi isporuke ostaje na snazi”, stoji u priopćenju koje su dobavljači poslali poslijepodne.

6. Šef Ustavnog suda očekuje zahtjev za ocjenu ustavnosti

Predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović rekao je danas kako Ustavni sud nije zaprimio prijedlog za ocjenu ustavnosti tzv. lex Agrokor, no da očekuje da će taj zakon najvjerojatnije doći pred ustavne suce. Šeparović je komentirao da da se sva ustavna prava sukladno načelu razmjernosti načelno mogu ograničiti ako postoji legitiman cilj u javnom interesu i ako postoji razmjernost. “Mogu samo ponoviti načelno da se sva ustavna prava, osim prava na život mogu ograničiti ako je to u skladu s ustavnim zakonom”, rekao je Šeparović dodavši da ne zna je li ili nije u konkretnom slučaju to napravljeno u skladu s Ustavom.

7. Policija nastavlje izvide u Agrokoru

Ministar unutarnjih poslova Vlaho Orepić potvrdio je kako policija nastavlja započete izvide u Agrokoru, no nije želio kazati ništa o tome što je točno predmet policijske istrage u posrnulom hrvatskom trgovinskom gigantu. “Policija radi po nalogu DORH-a, provodi izvide i to je sve što u ovom trenutku mogu reći”, kazao je Orepić. Policija je već u četvrtak potvrdila da je po nalogu Županijskog državnog odvjetništva u Zagrebu započela izvide u Agrokoru, i to na osnovu kaznene prijave što ju je podnio potpredsjednik Sabora Božo Petrov.