Zamjenik japanskog premijera fino je objasnio problem s demografijom: krive su žene koje ne rađaju djecu

Japanski konzervativci za demografsku krizu su skloni kriviti žene koje ne žele obitelj

Japan's vice Prime Minister Taro Aso gestures as he arrives at the Musee d'Orsay in Paris on November 10, 2018 to attend a state diner and a visit of the Picasso exhibition as part of ceremonies marking the 100th anniversary of the 11 November 1918 armistice, ending World War I. (Photo by Eric FEFERBERG / AFP)
FOTO: AFP/AFP

Zamjenik japanskog premijera i ministar financija Taro Aso pronašao je krivca za katastrofalnu demografsku situaciju u toj zemlji. Gospodin Aso smatra da su za mali broj novorođenih Japanaca krive žene. “Mnogo čudnih ljudi kaže da su za to krivi starci, ali to nije točno”, objasnio je svoju teoriju gospodin Aso, prenosi Guardian. „Ali problem je u onima koje ne rađaju djecu.”

Zamjenik premijera povukao je svoju opasku kada mu je jedan opozicijski zastupnik skrenuo pažnju na to da je neosjetljiv prema parovima koji ne mogu imati djecu. Prema gospodinu Asou, došlo je do nesporazuma koji su skrivili mediji, izvukavši njegove riječi iz konteksta. On je, kaže, samo htio istaknuti koliku prijetnju opadanje broja rođenih Japanaca predstavlja za nacionalnu ekonomiju. Rekao je i da će ubuduće bolje paziti što govori.

Ozbiljni demografski problemi

Iako je njegova teorija o uzrocima krize blago rečeno čudna, gospodin Aso je ispravno zaključio da demografska situacija postaje jedan od najozbiljnijih japanskih problema. Populacija te zemlje u 2018. godini pala je za 448 tisuća stanovnika, a iste godine rođena je samo 921 tisuća djece, što je najmanji broj u posljednjih stotinu godina od kad se taj podatak bilježi. Zbog toga će pritisak uzrokovan rastom troškova zdravstva i mirovina, kombiniran sa sve manjim brojem radno sposobnih stanovnika, u budućnosti postati golemo opterećenje za Japan.

Stručnjaci za demografiju smatraju kako na lošu demografsku sliku utječe čitav niz faktora, uključujući i visoke troškove podizanja djece, manjak infrastrukture koja bi olakšala život zaposlenim roditeljima te zloglasno dugo japansko radno vrijeme. Usprkos tome, gospodin Aso nije prvi japanski konzervativac koji je za demografsku krizu optužio žene ili parove koji nemaju djecu.

Pozvao starce da konačno umru

Sredinom prošle godine njegov stranački kolega i glavni tajnik vladajuće Liberalno demokratske stranke, Toshihiro Nikai, parove koji ne žele djecu nazvao je sebičnima. Nešto ranije, još jedan član LDS-a rekao je da bi žene trebale imati najmanje troje djece, a one koje ne namjeravaju imati obitelj upozorio je da će postati teret državi. Njegova poruka ženama bila je da „ako se ne udaju, neće moći imati djecu, a tada će završiti u domovima za starije koje će plaćati djeca drugih ljudi”. Najdalje je ipak otišao bivši ministar zdravstva, Hakuo Yanagisawa, koji je 2007. godine žene opisao kao strojeve za rađanje i rekao da je njihova dužnost da imaju što više djece.

Gospodin s početka priče, Taro Aso, u Japanu je poznat po zanimljivim izjavama. Tako se u istom govoru u kojem je žene optužio da su krive za sve manji broj Japanaca, pohvalio visokim japanskim prosječnim životnim vijekom, koji iznosi 81 godinu za muškarce i 87,2 godine za žene. U tome ne bi bilo ništa čudno da isti gospodin 2013. godine svoje starije sunarodnjake nije pozvao da što prije umru. Konkretno, govoreći o reformi socijalnog sustava, gospodin Aso, tada star 73 godine, rekao je da rastući troškovi brige za starije Japance ne mogu biti riješeni osim ako se ovi „ne požure i umru”.