Zanimljivo. Josipi Rimac sud vjeruje da nije muljala s nekretninom, ali ženu koja joj je sredila stan su osudili

Stanovi bivše gradonačelnice Knina ovih dana ponovno su zanimljivi medijima

Svi ovih dana pišu o odluci Visokog upravnog suda na kojem je bivša gradonačelnica Knina Josipa Rimac dokazala kako zbog svojih nekretnina nije prekršila Zakon o sprječavanju sukoba interesa. Izostavljaju pri tome jedan važan detalj. Upravo zbog tih nekretnina osuđena je, doduše još nepravomoćno, žena za koju se sumnja da je pogodovala obitelji Rimac.

Riječ je o Anna Mariji Radić, bivšoj ravnateljici Ministarstva regionalnog razvoja koju USKOK tereti da je omogućila suprugu Josipe Rimac da nezakonito dođe do stana.

Kronologija slučaja s nekretninama obitelji Rimac

Još početkom lipnja 2017. vijeće Županijskog suda u Zagrebu proglasilo je gospođu Radić krivom zbog zlouporabe položaja i ovlasti. Kažnjena je radom za opće dobro. Osim toga državi će morati vratiti i 550 tisuća kuna s kamatama, koliko je vrijedio stan što ga je nezakonito dodijelila Danijelu Rimcu, suprugu tadašnje gradonačelnice. Na prvostupanjsku presudu uložene su žalbe, a o njima Vrhovni sud RH još uvijek nije donio odluku.

Ova je priča dodatno zanimljiva jer je USKOK na početku afere sumnjičio i samu Josipu Rimac i njezina supruga za nezakonito dobivanje stana. Kasnije će optužbe protiv njih biti odbačene. Na sudu je završila samo Anna Marija Radić.

Iskaz žene koja je pogodovala Josipi Rimac

Ona je istražiteljima opisala kako je “dobila preporuku kojom se tražilo da riješi stambeno pitanje obitelji Josipe Rimac”. Zatim je objašnjavala kako je to u ono vrijeme bilo uobičajeno, te kako nije bilo ničeg spornog u tome što je država darovala stan Danijelu Rimcu. On ima status hrvatskog branitelja pa je imao pravo na stambeno zbrinjavanje. Međutim, po zakonu mu je pripadao tek onaj stan u kojem je do tada s obitelji živio.

Radilo se o stanu od 128 kvadrata kojeg je tročlana obitelj Rimac koristila. No, uz pomoć Anne Marije Radić, Danijel Rimac dobiva još dvije etaže u istoj zgradi – u Meštrovićevoj ulici 10 u Kninu. Na to, zaključio je Županijski sud u Zagrebu, nije imao pravo.

Tijekom procesa utvrđeno je da je Anna Marija Radić tadašnja ravnateljica u Ministarstvu zatražila od svojih službenica u kninskom uredu za naprave ugovor iz kojeg se ne bi vidjelo da Danijel Rimac dobiva tri različite nekretnine, već samo jednu jedinu, što mu je zakon dozvoljavao.

Kako je suprug gradonačelnice došao do stana?

U ugovoru nije bila navedena kvadratura, pa ga je tadašnja zamjenica općinske državne odvjetnice u Šibeniku Snježana Bajan odobrila. Ona je, naime, samo provjeravala ima li Danijel Rimac pravo na stambeno zabrinjavanje, dok u detalje ugovora, kao ni samu nekretninu nije kontrolirala.

Na to se pokušala izvući i Anna Marija Radić. Uvjeravala je sudsko vijeće kako nije bila svjesna da radi nešto nezakonito. Podsjećala je suce da je Općinsko državno odvjetništvo u Šibeniku potvrdilo nacrt ugovora za Danijela Rimaca.

Međutim, četiri njezine službenice svjedočile su kako je cijela ta procedura bila nesvakidašnja. Objašnjavale su kako ništa nisu mogle učiniti već samo provesti nalog tadašnje ravnateljice. Bojale su se da ne ostanu bez posla. Ipak, dvije su, ne bi li se zaštitile, sastavile službene bilješke o neobičnom Rimčevom slučaju. U njemu je stajalo kako obitelji Rimac, budući da je imala svega tri člana, nije imala potrebe za stanom većim od 128 kvadrata u kakvom su tada već živjeli.

Visoki upravni sud ‘prekorio’ Povjerenstvo

I dok, dakle, žena koja joj je sve omogućila čeka konačnu presudu, Josipa Rimac zbog svojih nekretnina neće imati nikakvih problema. Nakon što ju USKOK nije optužio, sada je i na Visokom upravnom sudu RH upjela dokazati da prilikom upisivanja tih nekretnina u imovinsku karticu nije prekršila Zakon o sprječavanju sukoba interesa. Naime, nije prijavila tri obiteljska stana koji se nalaze u obiteljskoj kući, već samo tu jednu obiteljsku kuću.

Ovakvu nepreciznu prijavu nekretnina, koja nije bila ni u skladu s onim što je pisalo u zemljišnim knjigama gdje su dva stana i jedan poslovni prostor u kući u Kninu bili razdvojene cjeline, Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa ocijenilo je nedopuštenom. Zato je Josipi Rimac izreklo novčanu kaznu od četiri tisuće kuna.

Ona je protiv te odluke podnijela tužbu. Visoki upravni sud, koji je tužbu prihvatio, sada kaže da je inzistiranje Povjerenstva na detaljima nekretnina u vlasništvu obitelji Rimac bio “pretjerani formalizam”. Odluka Povjerenstva zato je pravomoćno poništena. Odlukom suda Povjerenstvo će Josipi Rimac morati pokriti sudske troškove u iznosu od pet tisuća kuna.