Zapadu ponestaje oružja i volje da pomaže Ukrajini u dugačkom ratu. Kijev ima plan za nastavak borbe bez saveznika

Kijev pokušava pokazati da je otvoren za poslovanje čak i dok ruske bombe padaju po zemlji

FOTO: AFP

Krajem prošlog tjedna u Kijevu su se ukrajinski čelnici susreli sa stotinama dužnosnika obrambene industrije i političarima iz savezničkih zemalja. Poruka Kijeva okupljenima bila je jasna – Ukrajina je otvorena za poslovanje.

Međunarodni forum obrambene industrije bio je sličan onima u Washingtonu i Londonu, no ulozi su ovoga puta bili drugačiji. Ukrajina je otkrila da državama koje joj pružaju podršku ponestaje oružja, a drugi postaju oprezniji u davanju novca, piše POLITICO.

Ukrajina je pokušala uzeti stvar u svoje ruke slanjem poruke o otvorenosti za poslovanje proizvođačima oružja diljem svijeta. “To je pitanje preživljavanja”, rekao je izvršni partner u COSA Intelligence Solutions u Kijevu Pavel Verhniatski. Ukrajina se oslanja na donacije partnera, a ta podrška može vrlo brzo nestati.

Na otvorenju foruma ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je da su u tijeku pregovori s partnerima o suradnji. Za govornicom su bili i bivši izvršni direktor Googlea Eric Schmidt i glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg.

Dogovorene dvije velike suradnje

Ukrajina je dugo vremena bila industrijski div koji je proizvodio strojeve i motore za brodove ruske mornarice i vojne helikoptere, kao i oklopna vozila, avione i oružje. Mnogi od tih proizvodnih pogona porušeni su u ratu. Ipak, ukrajinski dužnosnici traže od zapadnih vojnih tvrtki obećanje da su spremne ulagati u Ukrajinu čak i prije nego što borbe prestanu.

Dva europska proizvođača vojne opreme već su pristala na suradnju. Njemački gigant u proizvodnji oružja Rheinmetall priopćio je da će surađivati ​​s ukrajinskom državnom tvrtkom za proizvodnju oružja Ukroboronprom na izradi tenkova i oklopnih vozila. Britanski BAE objavio je da otvara ured u Kijevu i planira proizvodnju topova kalibra 105 mm u Ukrajini.

Češka već zapošljava Ukrajince

Francuska je jedna od zemalja koja razmišlja o suradnji u proizvodnji. Dvadesetak francuskih poslovnih čelnika pratilo je ministra oružanih snaga Sébastiena Lecornua u Kijev i pridružilo se predstavnicima više od 250 tvrtki iz SAD-a, Europe i Azije.

Češka je na forum stigla s velikim izaslanstvom kako bi pokazala svoju podršku Ukrajini u borbi protiv ruske invazije. Najveće tvornice vojne opreme u toj zemlji već mjesecima zapošljavaju radnike iz Ukrajine na poslovima proizvodnje uređaja za noćno promatranje, streljiva i drugog oružja. Jedan od dužnosnika rekao je da je cilj što prije preseliti tu proizvodnju u Ukrajinu.

‘Morat ćemo postati Izrael u Europi’

“Morat ćemo postati Izrael u Europi – samodostatni, ali uz pomoć drugih zemalja”, rekao je Daniel Vajdič, predsjednik Yorktown Solutionsa, tvrtke koja lobira za Ukrajinu u Washingtonu. “Treba se osloniti na ugovore o suradnji koji će zaživjeti u regiji, a zatim u zemlji kad to bude moguće”, dodao je.

Čelnici u Kijevu žele da taj dan dođe što prije. Vremena je sve manje, a pokazuju to i sve glasniji komentari zapadnih dužnosnika posljednjih tjedana da oružja ponestaje, a proizvodne linije nisu povećale obim rada kako bi išle u korak s potražnjom.

“Ne možemo nastaviti davati iz vlastitih zaliha”, rekao je jedan europski dužnosnik koji je, kao i drugi citirani u ovoj priči, ostao anoniman kako bi otvoreno govorio o ovom osjetljivom pitanju. Dodao je da i dalje postoji snažna javna i politička potpora borbi Ukrajine, ali “dali smo sve što neće ugroziti našu vlastitu sigurnost”.

Europske zalihe oružja pri kraju

“Nakon 18 mjeseci intenzivnih borbi europske zalihe su pri kraju, iako bi zapadne zemlje i dalje mogle zajedno pronaći rješenje za taj problem”, rekao je jedan dužnosnik Bidenove administracije.

“Smanjenje zaliha je očekivano s obzirom na količine pomoći pružene Ukrajini”, dodao je. “Bilo bi zabrinjavajuće da naši partneri ne poduzimaju ništa po tom pitanju. Ali diljem svijeta postoji želja za suradnjom i jačanjem naše industrijske baze”, istaknuo je.

Prisutna i kineska modernizacija

Ruska agresija i kineska ubrzana vojna modernizacija naveli su mnoge velike ukrajinske donatore da još jednom preispitaju svoje zalihe i provjere što bi im moglo zatrebati kako i njihov suverenitet ne bi bio doveden u pitanje.

“Moramo imati još jednu raspravu jer ne možemo davati, davati, davati i vidjeti kako naši sustavi padaju za Ukrajinu”, rekao je nedavno novinarima u Washingtonu general Stéphane Mille, načelnik stožera francuskih zračnih i svemirskih snaga.

“Sada postoji opcija za razgovore između Ukrajine i tvrtki i onda će financiranje biti dio koji bi Francuska mogla platiti kako bi se pomoglo u proizvodnji”, dodao je. Poljska je nedavno priopćila da će pauzirati donacije Ukrajini kako bi ojačala vlastite zalihe.

Ukrajini uskraćene milijarde

Veliki problem Ukrajini je stvorila i odluka američkog Kongresa koji je sklopio sporazum o privremenom financiranju američke vlade, ali je uskratio milijarde potpore Ukrajini. Ministarstvo obrane još uvijek ima raspoloživo oružje u vrijednosti od 5,4 milijarde dolara za slanje Ukrajini, ali mu brzo ponestaje novca za obnavljanje vlastitih zaliha.

Postavlja se pitanje koliko se može računati na razvoj obrambene proizvodnje u Ukrajini dok ruske rakete i iranski dronovi nastavljaju gađati osnovnu ukrajinsku infrastrukturu, a sukob ne pokazuje znakove usporavanja. Stav Kijeva je da nema izbora nego pronaći tvrtke koje će im pomoći da sami izgrade sve što je potrebno.

“Prioritet broj jedan je da Ukrajina bude samostalna, jer čak i ako rat završi danas, Ukrajina će biti štit za Europu protiv budućih pokušaja Rusije da okupira teritorij ili destabilizira kontinent”, rekao je Verhniatski. “To će se jednostavno dogoditi. Rusi će jednostavno zauvijek biti Rusi”, dodao je.