Zašto Bandića baš i ne brine što bi mu mogao pasti proračun? Pa, on je i dalje siguran, štiti ga lex Šerif

Ukoliko i padne Bandićev proračun, gradonačelnik bi na nove izbore morao tek nakon duge i neizvjesne procedure

Zimske radosti Bandić
FOTO: PIXSELL

Koalicija je, izgleda, najteže savladiva riječ u hrvatskoj politici. Kako kaže Hrvatska enciklopedija riječ koalicija podrazumijeva “savez političkih stranaka, koje se udružuju radi ostvarenja nekoga programa”.

Iz nekog razloga, međutim, još je Božo Petrov tvrdio da stvaranje zajedničke Vlade s HDZ-om nije koalicija, nego suradnja (usput, prije dva dana bila je godišnjica svečane javnobilježničke ovjere njegovog potpisa o tome kako Most neće ni kim u koalicije, pa bi red bio da im se, dvije koalicije s HDZ-om kasnije, čestita treća obljetnica).

Slično tumačenje značenja pojma koalicija je danas na N1 televiziji demonstrirala i Bruna Esih, predsjednica stranke Neovisni za Hrvatsku (NzH).

Zaglađivanje rubova

Iako NzH ima dva sporazuma s Milanom Bandićem, podržava skupštinsku većinu koju čine HDZ i Bandićeva stranka, a imali su i ispunjenih kadrovskih zahtjeva, Esih tvrdi kako nisu u koaliciji, već se radi o programskoj suradnji.

No, mimo ovih lingvističkih lupinga kojima se stranke u koalicijama, eto, jednostavno žele distancirati od onog s kim i što rade, Esih je svojim današnjim istupom kontrirala – Zlatku Hasanbegoviću.

Naime, stranački kolega Brune Esih je u jučerašnjoj izjavi za Telegram bio vrlo jasan: “Jamčim da ćemo glasati protiv proračuna”, poručio je oporbi.

Esih je, međutim, zagladila rubove.

Ovisnost o prezentaciji

Na pitanje o podršci proračunu kazala je sljedeće: “Ovisi o proračunu i kako će to prezentirati. Ukoliko izostane isprika (zbog posjeta Bandiću gradonačelnika Jagodine i bivšeg Arkanovog frenda Dragana Markovića Palme – op.a.), nećemo uopće razgovarati o proračunu”.

Od “jamčim” do “ovisi o prezentaciji i isprici” daleko je veća razdaljina, nema sumnje, nego između pojmova suradnje i koalicije.

No, u globalnoj shemi stvari u glavnom gradu Hrvatske, čak bi i stvarni raskid NzH i Bandića teško izazvao doista tektonske poremećaje. Istina, ružna brakorazvodna parnica s ekipom Brune Esih bi koaliciju Bandića i HDZ-a (u teoriji, jer ne treba zanemariti uvijek prezentne trgovačke vještine zagrebačkog gradonačelnika) ostavila kratkom za tri glasa do skupštinske većine.

Ukoliko se krajem ove godine ne bi uspio izglasati proračun, to bi značilo raspuštanje Gradske skupštine i izvanredne izbore za to tijelo.

Rasplet koji bi Bandća tek okrzuo

Bandića bi, međutim, takav rasplet tek okrznuo. Naime, do prosinca prošle godine, kad je koalicija predvođena HDZ-om u Saboru izglasala izmjene Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, pad proračuna značio bi i izvanredne izbore za gradonačelnika.

Ne više. Stoga je i izglasani zakon odmah prozvan Lex šerif.

A zagrebačkog šerifa po slovu tog, izmijenjenog zakona, do novih izbora dijeli još jedan, dugačak korak. Naime, ukoliko proračun ne bude izglasan u roku od devedeset dana nakon konstituiranja novog saziva Gradske skupštine, tek onda se ide u izvanredne izbore na kojima bi Bandić (i opet Gradska skupština) trebao od građana tražiti novi mandat.

Neometano delanje

Dakle, do rušenja Bandića drugim neizglasavanjem proračuna trebalo bi proći nekoliko dugih mjeseci predizborne kampanje i konstituiranja novog saziva, pa onda još i puna tri mjeseca u kojima bi se gradski budžet pokušavao donijeti i tako izbjeći treći izlazak na birališta u samo dvije godine.

Pritom bi sadašnja oporba u gradu na nekoliko predizbornih mjeseci izgubila i skupštinsku govornicu kao mjesto za vlastito produciranje u javnosti ili makar pokušaj utjecaja na procese u Zagrebu, dok bi Milan Bandić imao svo to vrijeme da, ničim ometan, dela. Priprema terena za nove koalicije, pardon, suradnje, podrazumijeva se kao glavni radni zadatak u tom razdoblju.