Zašto bjegunac iz Splita nije imao lance na nogama i još 4 ključne stvari o potjeri zbog koje je blokiran grad

Na splitskim se ulicama već nekoliko sati odvijaju scene poput onih iz krimi-pravosudnih trilera

Na splitskim se ulicama već nekoliko sati odvijaju scene poput onih iz krimi-pravosudnih trilera; policija pokušava pronaći 36-godišnjeg Branimira Čaletu, kojemu se sudi za ubojstvo trudne djevojke, Ukrajinke Anne Kitaeve. Nakon današnjeg ročišta, Čaleta je pobjegao sa Županijskog suda u Splitu i policija od tada za njim traga.

Izlazi iz Splita su blokirani, policija zaustavlja i provjerava sva vozila, a ogromna potraga proširena je na šire splitsko područje, prema Trogiru, Omišu i Dugopolju pa na prometnicama nastaju gužve. U nastavku donosimo kronološki pregled dosadašnjih zbivanja u Splitu oko bjegunca Čalete.

1. Sve je krenulo ispred suda oko 12

Čaleta je na današnje suđenje na Županijski sud u Splitu doveden iz zatvora na Bilicama, kamo je trebao biti vraćen nakon suđenja. Po izlasku iz zgrade suda nakon ročišta oko 12:10 sati, Čaleta je s lisicama na rukama uspio pobjeći pravosudnim policajcima u trenutku kada su ga htjeli uvesti u maricu pravosudne policije. Pobjegao je preko parkinga koji se nalazi u blizini suda, a policija je kao upozorenje u zrak ispalila nekoliko hitaca.

2. Nije imao lance na nogama

Prema informacijama što ih je Telegram dobio iz pravosudnih krugova, Čaleta nije imao lance na nogama. Za okrivljenike koje se tereti za tako teška kaznena djela kao što je brutalno i podmuklo ubojstvo za koje se njemu sudi, pravosudni policajci nerijetko optuženima vežu i noge.

Čaleta je, međutim, imao vezane samo ruke, što mu je omogućilo da lakše pobjegne. Inače, sigurnosna procjena donosi se za svakog okrivljenika ponaosob, no one kojima prijeti dugotrajni zatvor, dakle kazna do 40 godina koliko može dobiti i Čaleta, obično se tretira kao opasnije te im se osim ruku vežu i noge tijekom dovođenja i odvođenja sa suda.

3. Pravosudni policajci pucali i trčali

Glasnogovornica Ministarstva pravosuđa i uprave Martina Andrijević za Index.hr je pokušala pojasniti kako se moglo dogoditi da im je zatvorenik pobjegao. “Bila su dva pravosudna policajca uz zatvorenika, a mi još utvrđujemo sve činjenice i okolnosti koje su dovele do zatvorenikovog bijega te ćemo temeljem toga poduzeti daljnje mjere”, rekla je.

Pravosudni policajci su, kako je ispričala, u znak upozorenja pucali, izrekli tekst kojeg su trebali sukladno pravilniku, no Čaleta se nije zaustavio. Nakon toga, kazala je Indexu, policajci su za njim trčali “i to preko pet minuta”, no nisu ga uspjeli uhvatiti. Potom su o svemu izvijestili PU Splitsko-dalmatinsku i raspisali tjeralicu.

4. Opis bjegunca

Pronalazak Branimira Čalete primarna je zadaća policije u ovom trenutku, poručila je glasnogovornica PU splitsko-dalmatinske Antonela Lolić. Policija intenzivno traga za Čaletom i javnosti je uputila njegov opis. “Muškarac je odjeven u majicu kratkih rukava na plavo-bijele pruge, jeans hlače i tenisice. Visok je oko 180 centimetara i slabije je tjelesne građe. Molimo građane ako uoče muškaraca koji odgovara ovom opisu da se jave na 192 ili 112. Građani neka dojave, a mi ćemo preuzeti sva daljnja postupanja”, rekla je Lolić.

5. Pokrenuta je ogromna potraga

Potraga za bjeguncem odvija se na području grada Splita i šireg splitskog područja, u smjerovima prema Trogiru i Omišu te prema Dugopolju. Prometna blokada nalazi se i na cesti prema Boraji, između Segeta Gornjeg i Prapatnice, kako javlja Dalmacija danas. Na prometnicama su gužve i kolone jer policija zaustavlja i provjerava unutrašnjost vozila i prtljažnike, a izlazi iz Splita su blokirani.

Kako neslužbeno doznaje Dalmacija danas, za Čaletom, osim temeljnih policajca, tragaju i oni u civilu kojima pomažu svi raspoloživi psi, a ovisno o dojavama građana, u Splitu se pretražuju kvartovi. Pojavila se i neslužbena informacija 24sata, prema kojoj su u potrazi pronađene odbačene Čaletine lisice, no policija tu informaciju nije potvrdila. Fotografije policije s terena možete, pak, vidjeti ovdje.