Nekad je nužno odabrati stranu

Zašto Capak tvrdi da cijepljeni AstraZenecom možda neće morati nositi masku?

Ravnatelj HZJZ-a kaže da proizvođač ima informacije da cjepivo štiti i od transmisije, što bi bitno utjecalo na globalnu borbu protiv pandemije

13.03.2020., Zagreb - Konferencija za medije Stozera Civilne zastite na temu koronavirusa. Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak

 Photo: Marin Tironi/PIXSELL
FOTO: Marin Tironi/PIXSELL

Kada je prije mjesec dana gostovao na RTL, ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak upozorio je i one koji su upravo primali drugu dozu cjepiva da to ne znači da će se lako riješiti protuepidemijskih mjera, poput nošenja maski.

“Znanost ne zna odgovor na pitanje može li osoba koja je imuna biti kratkotrajni nositelj virusa na svojoj sluznici i prenijeti taj virus na nekoga drugog. U to ne može biti sigurni i zato preporučujemo svima, bez obzira bili cijepljeni ili preboljeli Covid, da se drže epidemioloških mjera”, objasnio je Capak sredinom siječnja.

Obrat oko maski

Danas se, međutim, dogodio obrat: na konferenciji za novinare Nacionalnog Stožera civilne zaštite ravnatelj HZJZ-a natuknuo je da postoji mogućnost da će, zahvaljujući cjepivu, dio ljudi ipak moći hodati okolo bez maske. Kako je do toga došlo?

“U međuvremenu smo saznali da AstraZeneca ima neka istraživanja koja pokazuju da njihovo cjepivo štiti i od transmisije virusa. Dakle, da ako se cijepite AstraZenecom vjerojatno nećete trebati nositi masku jer vam se virus ne može replicirati na sluznici nosa”, precizirao je Capak, napomenuvši da “takvu informaciju za druga cjepiva zasad nemamo”.

Utjecaj na pandemiju

O toj su mogućnosti – da AstraZenecino cjepivo pokazuje rezultate i kod prijenosa virusa – svjetski mediji izvijestili početkom veljače. Pozivajući se na rezultate studije koja još nije recenzirana, CNN, Guardian i drugi javili su da jedna doza cjepiva koje je AstraZeneca razvila u suradnji sa Sveučilištem u Oxfordu može značajno smanjiti transmisiju virusa.

Istraživači, izvještavao je CNN, nisu izravno mjerili prijenos virusa, nego su od nekih sudionika redovito uzimali bris nosa i otkrili da se, nakon dvije doze cjepiva, stopa pozitivnih PCR testova prepolovila. Upravo danas agencija Reuters javlja o mogućem sličnom učinku Pfizerovog cjepiva, temeljem također još uvijek nerecenziranih studija.

Ako cjepiva sprečavaju ili značajno usporavaju prijenos virusa, to bi bila bitna točka u globalnoj borbi protiv pandemije. Svakako bi presudno utjecala na politike koje provode političke i zdravstvene vlasti. No, kao i drugdje u Europi, i ravnatelj HZJZ-a danas je ovoj informaciji i njezinim mogućim reperkusijama pristupio dosta oprezno, bez kategoričkih ocjena.

Što kaže HZJZ

Uostalom, institucija koju Capak vodi i dalje cijepljenima preporučuje nošenje maske, ne čineći razliku ovisno o tome koje su cjepivo primili.

“S obzirom na trenutno ograničene informacije o tome u kojoj mjeri cjepivo utječe na samo širenje virusa te koliko dugo traje zaštita stvorena nakon cijepljenja, cijepljene osobe trebale bi se pridržavati svih trenutnih preporuka kako bi zaštitile sebe i druge”, a to uključuje i nošenje maske, napisali su stručnjaci HZJZ-a u nedavno objavljenih 39 najčešćih pitanja i odgovora o cijepljenju protiv Covida-19.