Nekad je nužno odabrati stranu

Zašto će May preživjeti glasanje o povjerenju? Konzervativci naprosto više preziru šefa oporbe nego njen plan za Brexit

Što bi se oko Brexita moglo dogoditi nakon današnjeg glasanja?

British Prime Minister Theresa May (far R) is given a guard of honor in London on Jan. 10, 2019. Seen on the left is Japanese Prime Minister Shinzo Abe. (Kyodo)
==Kyodo, Image: 407345871, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Newscom
FOTO: Profimedia, Newscom

Nakon što je sporazum o Brexitu torpediran u britanskom parlamentu, britansku premijerku Theresu May očekuje još jedan naporan dan koji bi mogao – mada teško – završiti tako da May ostane bez posla: na zahtjev oporbenog laburističkog vođe Jeremyja Corbyna, večeras će britanski zastupnici glasovati o (ne)povjerenju vladi Therese May.

Najbolji rasplet za oporbene laburiste bio bi, naravno, da aktualna britanska vlada izgubi glasovanje i da se tako pokrene procedura koja će dovesti do izvanrednih izbora. Takav ishod Corbyn priželjkuje. Theresu May i njezinu vladu, međutim, ne treba unaprijed otpisati. Laburistički zahtjev za izglasavanjem nepovjerenja, barem kako zasad stvari stoje, ima više izgleda da propadne, nego da uspije.

Konzervativci ne žele dovesti Corbyna na vlast

Kada se u utorak glasovalo o sporazumu o Brexitu, premijerka May doživjela je povijesni poraz. Nikad se dosad nije dogodilo da neka britanska vlada izgubi glasovanje o svom prijedlogu s 230 glasova razlike (podsjetimo, sporazum su podržala 202 zastupnika, a 432 su bila protiv). Među onima koji su glasovali protiv bilo je i 118 zastupnika konzervativaca te zastupnici Demokratske unionističke stranke (DUP), uz pomoć koje su konzervativci na vlasti. To, međutim, ne znači automatski da će oni večeras glasovati protiv vlade.

Pobunjenim konzervativcima mrzak je sporazum koji je Theresa May dogovorila s Europskom unijom. No, za Jeremyja Corbyna i njegov pokušaj da sruši vladu otežavajuća je okolnost što je mnogim konzervativcima još puno gora pomisao da bi, rušenjem svoje vlade, mogli otvoriti put da laburistički čelnik postane britanski premijer.

Vlada je zadnji put srušena prije 40 godina

U slučaju da laburisti ipak uspiju – što bi bilo prvo uspješno rušenje vlade na ovaj način nakon punih 40 godina – krenula bi procedura koja može završiti izvanrednim izborima. Ako bi vlada večeras izgubila glasovanje o povjerenju, u narednih 14 dana može se pokušati sastaviti nova vlada. Ukoliko nitko u tome ne uspije, raspisuju se izbori.

No, ako nova velika pobuna u konzervativnim redovima izostane i vlada Therese May opstane, s velikim pritiskom mogao bi se suočiti i Corbyn. Vodstvu laburista je, naime, prva opcija izazvati prijevremene izbore, ali ako u tome ne uspiju, njihovo članstvo očekivat će da se čvrsto zauzmu za raspisivanje novog referenduma o Brexitu. Corbyn dosad nije pokazivao veliki entuzijazam za tu ideju.

Alternativni plan za Brexit

Theresa May, pak, ako politički preživi i ovaj dan, mora početi slagati alternativni plan za Brexit koji će početkom sljedećeg tjedna izložiti parlamentu. Njezini suradnici vjeruju da odbačeni sporazum može poslužiti za neki novi dogovor s EU-om, ali u živost tog sporazuma još malo tko izvan najbližeg premijerkinog kruga uopće vjeruje. Očekuje se da će May, ako ostane na vlasti, krenuti i u razgovore s oporbenim zastupnicima o mogućem novom pristupu Brexitu.

Europski dužnosnici u međuvremenu očekuju da se Britanija konačno izjasni što zapravo želi. “Vrijeme je skoro isteklo”, upozorio je predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker, aludirajući na činjenicu da su do planiranog izlaska Britanije iz EU-a ostala samo 72 dana. Juncker smatra da je s jučerašnjim glasovanjem porastao rizik od tzv. neuređenog izlaska Britanije iz EU-a, odnosno od napuštanja Unije bez ikakvog sporazuma, dogovorenih uvjeta i prijelaznog razdoblja u kojem bi se tvrtke i građani imali vremena pripremiti na nova pravila.

Takav bi ishod, vjeruju mnogi, bio katastrofalan: izazvao bi, smatra se, ekonomski pad, prometni kolaps, pogotovo u lukama, a neki idu toliko daleko da čak predviđaju nestašice pojedinih proizvoda. Većina zastupnika u britanskom parlamentu slaže se da ne želi Brexit bez dogovora. Samo se, eto, još nisu uspjeli dogovoriti kako to spriječiti.